27.04.2017 Perşembe günü Türkiye Beyazay Derneğinin Düzce Şubesi Düzce Beyazay dernek binasında bir toplantı düzenledi. Toplantıya, Düzce Üniversitesi Mimarlık fakültesi Dekan Yardımcısı Yardımcı Doç Ayşegül Kaya Mimarlık Fakültesinden 25 öğrenci ile birlikte katıldı. Aynı toplantıya iki bayan, üç bay engelli, engelli araçları ile ve ayrıca da bir engelli katıldı. Toplantı Düzce Beyazay Derneği Başkanı Nurullah Çelebi başkanlığında yapıldı. Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Zeki Yıldırım, Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Ayşe Kılıç ve personeli, Belediye Meclis üyesi Gönül Asuk, şehrimiz esnaflarından harita mühendisi İdris Çalışkan da davetliler arasındaydı.

Toplantıyı Nurullah Çelebi başlattı. Şehrimizde Engelliler için yapılan hizmetlerin engelliler tarafından ne kadar kullanışlı olup olmadığı bizzat kendilerine soruldu. Mimarlık Fakültesi öğrencileri de yapılan hizmetlerin yeterli olup olmadığını ve yetersizse neler yapılabileceğini anlattılar.

Engellilerden bir kişi bir resmi kurum için şunları söyledi; Rampa mermerden yapılmış, çok dik ve kullanışsız. Engelli WC’sinin kapısı kilitli. Zemin katta engelliler için yapılan başka bir WC’ye kapısından çok zor girdim. Binada asansör boşluğu var ama asansör yok vb.

Toplantıdan çıkan sonuç; Engelli rampaları çok dik ve kullanışlı değil. Kaldırımlar dar ve yüksek. Kaldırımlarda çöp konteynırları var. Resmi kurumlardaki engelli WC’’leri kilitli. WC kapılarının ve konutlardaki balkon kapılarının genişliği engelli araçlarının girebileceği standartta değil. Camilerde engelli rampaları yok veya var olanların da dik olduğu. Camilerde engelliler için WC yok varsa da rampa yok. Belediyeler inşaat ruhsatı ve iskan verirken bu konulara dikkat etmeli ve yerinde kontrol edilmeli. Engelli rampaları %6 olması durumunda hiçbir engellinin bir başkasının yardımına ihtiyacı olmayacağı.

Düzce’de Pilot bölge seçilmeli ve seçilen o bölgede yapılacak düzenlemelerle engellilerin rahat edeceği örnek bölge oluşturulmalıdır.

Bundan sonra yapılacak olan toplantıya Belediye Başkanımızın ve müteahhitlerin de katılımı sağlanmalıdır. 

Toplantıdan çıkan en önemli sonuç: Engelliler için birçok hizmetler yapılıyor ama yapılan bu hizmetlerin engelliler için ne kadar kullanışlı olup olmadığı bizzat kendilerine sorulmalıdır. Aksi halde yapılan masraflar boşa gitmektedir. Hoşçakalın.