Back To Top
  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Yorum-Şehitlik-Camilerde Aşır-Öğretmen ve imamlar-Mahmut Toptaş!

Yorum-Şehitlik-Camilerde Aşır-Öğretmen ve imamlar-Mahmut Toptaş!

 - Tarih 14.9.2018
- A +

 Köşe yazısına gelen yorum!

31.08.2018 tarihli“Karaca Deresi” ve “Uğur Köyü” Köprüleri yapılacak mı? başlıklı köşe yazıma Konuralp’li rumuzuyla yorum yapan beyefendinin önerisidir;

“Hocam kolay gelsin. Bir sıkıntıyı gündeme getirmenizi rica ediyorum. Konuralp Deresi (eski dere yatağı) işgal edilmiş. Onlar tarlaları kendi tarlaları ile birleştirmiş. Derenin etrafı çöpler, molozlarla dolu. Buralar temizlenip piknik alanları yapılabilir. Çok zor değil. Merkezin içinde böyle bir yer arasanız da bulunmaz. Buralar için bir yazı yazıp gündeme getirirseniz seviniriz.”Vatandaşın önerisi yapılamayacak bir öneri değil.

Ben de bir ilave yapayım. Arapçiftliği ve Sarayyeri mahallelerinden geçen Küçük Melenin her iki tarafı da molozlarla doldurulmuş ve çok çirkin bir görüntüye sahip. Yıllar evvel Düzce’nin insanı Sarayyeri köyüne (şimdi mahalle oldu) küçük melen kenarına pikniğe giderdi. O molozlar düzeltilip önümüzdeki yaz ayına vatandaşın piknik yapacağı yer olarak hazırlanamaz mı?

Şehitlik ve görüntüsü!

Düzce şehir mezarlığında bir şehitliğimiz bulunmaktadır. Şehitlerimizin mezarlarını, şehitlikte bulunan çeşmenin görüntüsünü arada bir kontrol etmekte, varsa noksanlarını gidermekte fayda var!

Camilerde okunan Aşır!

Müslümanlar camilerde ezandan hemen sonra cemaatle namaz kılarlar. Kılınan namazdan sonra da imam-hatipler genelde aşır okurlar. Bazı camilerde okunan aşırdan sonra okunan ayetlerin meali verilir. Genellikle bu iş Düzce Cedidiye Camiinde yapılmaktadır ve güzel de olmaktadır. Orada görev yapan din görevlilerimizi tebrik ederim. Devam etmesinde fayda var. Hatta bütün camilerde yapılmasında fayda var. Aşırdan sonra okunan ayetlerin mealinin verilmesine devam edilmeli ve bu bir gelenek halini almalıdır. İşi olan cemaat zaten tesbihatı bile beklemeden çıkıp gidiyor. Bu da çok normal bir durumdur.

Öğretmen ve imam-hatipler çok okumalı!

Öğretmen ve imam-hatipler çok okumalı, kendilerini geliştirmelidirler. Çünkü bu kesim toplumda insanlarla devamlı yüz yüze olan, birebir görüşen, konuşan kişilerdir. Örnek veya örnek olması gereken saygın kişilerdir! Her iki kesimin de sosyal ilişkileri çok iyi olmalıdır.

Mahmut Toptaş hocaefendi ile ilgili anekdot!

Mahmut Toptaş hocaefendi Konya’dan İstanbul’daki camilerden birine tayini çıkmış. Geldiği hafta da dini bayramlarımızdan bir tanesinin bayram namazını kıldırdıktan ve camide yapılan bayramlaşmadan sonra camiye yakın olan haneleri ziyarete gitmiş. Bir evin kapısını tıkladığında evin erkeği hocaefendiye buyur içeri gir falan dememiş. Hoca efendi diyor ki; ben mahallenizdeki caminize yeni atandım. Bayram namazını da kıldık. Sizinle hem tanışmak, hem de bayramlaşmak için ziyarete geldim deyince, içerdeki ses; benim hocalarla işim olmaz! diyor.

Hoca efendi ısrar ediyor 5 dakika kadar sizinle görüşemeyecek miyim? diyor.

Evin erkeği hoca efendiye; Çok da inatçıymışsın hocam! diyor. Buyur gel o zaman.

Hoca efendi selamını vererek eve giriyor, üç beş dakika kadar sohbet ediyorlar ve hoca efendi müsaade isteyip o evden ayrılıyor.

Olacak bu ya adam bir hafta sonra ölüyor. Hoca efendi cenazeyi kaldırmak için o eve gidiyor ve evin kadını üzgün bir şekilde hoca efendiye şunu söylüyor.

Sayın hocam diyor; Kocam hayatta iki şeyi sevdi. Birincisi rakıyı, ikinci olarak da sizi çok sevdi! diyor. Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.