Back To Top
  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Türkiye Diyanet Vakfı ve Cami giderleri!

Türkiye Diyanet Vakfı ve Cami giderleri!

 - Tarih 14.6.2018
- A +

  Konu ile alakalı olarak 24.04.2015 tarihinde“Her Caminin bir gelir kaynağı neden olmasın?”

23.01.2018 tarihinde “Vakıflar ve Takvim-Cami tuvaletleri-Çay ücreti!”,

26.01.2018 tarihinde “Türkiye Diyanet Vakfı ve Düzce Şubesi!”,

06.04.2018 tarihinde“Cami giderleri ve Akkuyu nükleer enerji santrali!”,

09.04.2018 tarihinde“Cami giderleri için akar sistemi ve vakıf yöneticileri!” başlıkları adı altında yazılar yazmıştım.

Yukarıda tarih ve isimlerini verdiğim köşe yazılarımda söylenmesi gereken birçok şeyi söylediğime inanıyorum. Birkaç gün önce de vakıflarla ilgili ayrıca yazmıştım.

Türkiye Cumhuriyeti devleti, büyük devlet olmanın gereği olarak ileriki yıllarda enerji sıkıntısı ile karşı karşıya kalmamak için bugünden Mersin’de Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin temelini atarak tedbirini aldı!

Diyanet işleri başkanlığı da her ilde kendi hizmet alanı içinde olan cami vb. yerlerin masrafını karşılamak için külliye şeklinde gelir getirici (Toplantı, konferans, düğün salonları, iş merkezi vb.) işlerle ilgili projeler yapmalı. Ondan sonra da gerekiyorsa “Müftülüğün bilgisi dahilinde görev mahallindeki vakıf, dernek ve benzeri kuruluşların bu konularda vatandaştan ve imam hatiplerden katkı taleplerinin sağlanması” maddesini harekete geçirmelidir. Bu konuda bağışta bulunmak isteyen kişi sayısı da, yapılan bağışların miktarlarının da daha fazla artacağı kanaatindeyim.

İl Müftümüz Sayın Hüseyin Can ilimize yeni geldi ve Ramazan ayının başında görevine başladı. İlimizde göreve başladığı ilk gün hayırlı olsun ziyaretine gittiğimde, görev yaptığı yerlerde ne derece başarılı çalışmalar yaptığını bizzat kendisinden dinlemiştim. Sayın Müftümüzden ilimizde de aynı performansı göstereceğine ve inşallah hayırlı hizmetler yapacağına inanıyorum.

“Cami giderleri vb. işler için akar sistemi ve vakıf yöneticileri!”başlığı ile yazdığım yazıda ifade etmeye çalıştığım şekilde bir sistem kurabilirlerse ne ala!

Burada bir Çin atasözünü tekrar hatırlatmak durumundayım. “Bana bin balık vereceğine, bir balık tutmasını öğret!” Diyanet işleri başkanlığı ve taşra birimleri olarak kendi söküğümüzü kendimiz dikmesini bilmeliyiz. Cami giderleri vb. işler için akar sistemi kurmak, her hafta cami cemaatinden para istemekten ve her yıl kermes düzenlemekten daha kolaydır diye düşünüyorum! İhtiyaç duyduğumuz en ufak bir maddi ihtiyaç için haydi cami cemaatine değil, ama gerektiğinde cami cemaatine müracaat etmeliyiz. Bunun için de bugünden yarına kalıcı çözümler bulmalıyız!

*Bizler halkın içinde olan insanlarız. Konu ile ilgili yeri ve zamanı geldiğinde buna benzer konuları halkı bilgilendirmek amaçlı olarak dile getirmeye devam edeceğim.

15.06.2018 Cuma günü (Yarın) Müslümanların Ramazan Bayramıdır.Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını tebrik eder, sağlık, sıhhat ve mutluluklar dilerim. Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.