Back To Top
  • Özhan KIZILTAN
    Özhan KIZILTAN
ÇUHALLI'YA YAPILMAYANLAR...

ÇUHALLI'YA YAPILMAYANLAR...

 - Tarih 16.5.2018
- A +

 Başkan Yemenici Düzce medyasına verdiği röportajda; Çuhallı Çarşısıyla ilgili eleştirilere kızdığını sitemkar bir tarzda beyan ediyor.  Biz Çuhallı’ya ne yapmadık ki; Altyapı probleminiz vardı çözmedik miii… diyerek bir anlamda kızgınlığını kendince ifade etmeye çalışıyor.

Bana sorarsanız; Bir belediye başkanı rutin altyapı hizmetleriyle ilgili yaptığı işleri göstererek övünme hakkına sahip değildir. Eğer siz o makamda oturuyorsanız su, kanalizasyon veya yağmur suyu drenaj sistemi gibi alt yapı yatırımlarını da doğal olarak sevk ve idare edeceksiniz, gerektiğinde yatırım da yapacaksınız. Bunlar övünülmesi veya başkanın hanesine yazılması gereken konular değil.

Bir belediye başkanının övünmesini hak edecek konular bellidir. Örneğin yaptığınız spor tesisleriyle övünebilirsiniz. Rekreasyon alanlarıyla, kültürel ve sosyal hizmetlerle övünebilirsiniz. Alt yapı konusuna gelene kadar övünmeyi haklı kılacak o kadar çok hizmet çeşidi var ki…  

Gelelim Çuhallı Çarşısına… Akçakocamızın çalışkan başkanı düşünüyor taşınıyor Çuhallı çarşısıyla ilgili övüneceği bir şey bulamıyor ne yazık ki… Hatta bırakın övünmeyi, Çuhallı’da kendisini seçim döneminde zorlayacak başka işler de var! O konulara şimdilik girmiyorum.

Çuhallı Çarşısı Fikret Albayrak dostumuzun döneminde adeta yeniden parladı, çarşının maküs talihi onun döneminde yenildi. Objektif olmak gerekirse; Fikret Albayrak Çuhallı Çarşısına yaptığı hizmetlerle ne kadar övünse azdır. Ama siyaset sahnesinde yapılan hataların telafisi zor oluyor. Çuhallı’yı adeta yeniden imar etmesine rağmen atılan yanlış adımlar Fikret Albayrak’ın yeniden başkan olmasını engelledi. Belki de en zor işlerden biri halka gerçek anlamda kendinizi anlatabilmektir. Görüyorum da Fikret dostumuz gibi, Cüneyt Başkan da bu konuda biraz zayıf kalıyor. Oysa her ikisi de Akçakoca ‘da sadece hizmet yaparak iktidarda kalmanın mümkün olmadığını benden iyi bilir. Kendini izah edememek sanırım seçilmişlerin çok sık içine düştüğü yetersizliklerden biri…

Çuhallı’ya dönecek olursak; Bugün gelinen noktada Çuhallı Çarşısı Akçakoca turizminin merkezidir. Boydan boya uzanan plajıyla, yüzlerce yatak kapasitesiyle Akçakoca turizminin kalbi olan Çuhallı çarşısı bugün o pastadan daha fazla pay almak istiyor.

Bu bağlamda, Fikret Albayrak’tan sonra Çuhallı Çarşısı için pek fazla adım atılmadığı ortada. Bugün Yukarı Mahalle için sarf edilen emekle, kaderine terk edilmiş Mahalle ayağa kalktı. Yukarı Mahalle Pazarı, halkın hem gelir kapısı oldu,  hem de Akçakoca kültürünün tanıtımında önemli bir rol üstlendi. Bence başkan Yemenici’nin yaptığı en güzel iş budur, Yukarı Mahalleye yaptığı katkılarla ne kadar övünse azdır. Aslında Çuhallı Çarşısı da belediyemizden  bu tip adımların atılmasını istiyor. Çuhallı Çarşısının da  bir kültürü var, olanak verilirse burada da çok güzel işler yapılabilir. Osmaniye Mahallesinde yaşayan insanlara gelir kapısı olacak çevre geliştirme projeleri Çuhallı çarşısı için hayati önem taşıyan adım olabilir. Örneğin Karadeniz kültürünün  esprili yüzünü gösteren bir “LAZ PARK” projesi en az Kentpark projeniz kadar etkili olacaktır. Ayrıca Çuhallı esnafının çokça yakındığı umumi tuvaletlerin yokluğu , yazın binlerce turistin günübirlik denize girdiği Çuhallı plajında çok ciddi bir ihtiyaç. Kumsala koyduğunuz 2 metrekarelik kabin ve tuvaletlerle  oradaki ihtiyacın çözülmediğini bizler kadar sizlerin de görmesi gerekiyor. Ayrıca daha önce gündeme getirdiğimiz Çuhallı Çarşı meydanının yapılması da istişare edilmeye değer konular arasında olduğunu düşünmekteyim.

Yine defalarca gündeme getirdiğimiz başka bir sorun da bankamatiklerin çarşı merkezinden uzak olması da yakınılan konular arasında.

Aslını isterseniz halk onardığınız parklara veya yaptığınız alt yapı çalışmalarıyla o kadar da ilgili değil. Onlar yaşam kalitesini, istihdamı ve gelirini arttıracak projeleri daha çok önemsiyor.  Belediye başkanlığına aday olmayı düşünen herkes bu tür projelerin arayışına şimdiden girmelidir.


Yorumlar

Yorumlar
h.cumur 12.6.2018 - 20:27:56
sen kimsin ya, hariçten gazel okuyorsun...gazeteciymiş...yemişim senin gibi gazeteciyi...seni akçakoca da tanıyan mı var , kimsin sen...hadi yallah...