Back To Top
  • Nermin ALPAY
    Nermin ALPAY
Adaylar Niçin Koşuyor?

Adaylar Niçin Koşuyor?

 - Tarih 25.4.2018
- A +

 “Ben sana Padişah olamazsın demedim, adam olamazsın, dedim”

“ÇAYKUR'da iş başvurusu izdihamı! Çaykur'a alınması planlanan 3 bin 500 kişi için İşkur'da açılan ilanı duyan, gece yarısından itibaren iş başvurusu için kurumun önünde toplandı.”

Oysa ülkemizde çok daha imtiyazlı bir iş kapısı var; Millet Vekili Olmak…

Milletvekilliği meslek olarak tanımlanmamakla birlikte, seçim dönemlerde oluşan izdihama baktığımızda iş kapısı gibi görünüyor. Millete hizmet etmek amacıyla, sorumluluk alarak, yaşamından özveride bulunan bunun karşılığında saygı ve sevgiden başka bir şey beklemeyen insanlara duyduğumuz hasretle yazıyorum bunları.

Aday olmak için şimdiden kesenin ağzını açanlara soruyorum: Ailenizin geleceği için mi yatırım yapıyorsunuz, yoksa ülkeniz için mi? Yatırdığınız parayı maaş, imtiyaz, yakınlarınıza ayrıcalık ve “prestij” olarak mı değerlendireceksiniz?

Yine de aday olacaklara asıl görevlerini hatırlatalım:

“Milletvekillerinin temel vazifeleri ve yetkileri şunlardır:

  • Kanun koymak, değiştirmek veya kaldırmak.
  • Bakanlar Kurulunu ve Bakanları denetlemek.
  • Bakanlar Kuruluna belli bazı konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek.
  • Bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek.”

Bu görevlerinizi yerine getirecek misiniz? Asgari Ücretlinin (1,603 TL.) sekizbuçuk katı olan maaşlarınızı alırken; asıl kazancınızı, haklarını korumadığınız için, fazla mesai kavramını unutan işçilerin alamadığı, fazla mesai ve harcırahların oluşturduğunu bilerek, onların mağduriyetlerini dile getirecek misiniz?  Milletin Vekili sıfatıyla bu kazançları hak etmek için namusunuzla çalışacak mısınız?

Demokrasilerde, vekillik iş kapısı, imtiyaz kapısı olarak görülemez.Dolgun maaş, kıyak emeklilik hayali ile aday oluyorsanız, bizi yormayın sandıkta. Vekillik iş kapısı olarak görüldükçe, saygınlığını kaybediyor. Toplumun ahlak ve etik değerleri erozyona uğruyor. Küçük bir iş kapısı için “milletin efendisi” seçtiği vekil önünde önünü ilikliyor. Oysa tersini bekliyoruz sizlerden. Adaylık döneminde gösterdiğiniz saygıyı, ilgiyi bekliyoruz. Burnunuz havada bizi ezin diye oy vermiyoruz size. Toplum olarak; dediği ve yaptığı bir, alçakgönüllü, halkı için çalışan, adam kayırmayan, adil vekillere hasret kaldık. Hangi partiden olursa olsun. Bu yüzden adil bir ön seçim yapılması çok önemli.( Yangından mal kaçırır gibi olunca, kim takar demokrasiyi, adil seçimi… bindik bir gemiye…)

Google’da fakirleşen vekil var mı diye aradığımda bu röportajı buldum. Ve bizde de varmış diye sevindim:

 “Milletvekili olmadan önceki mal bildirimiyle, milletvekili olduktan sonraki mal bildirimi arasındaki farkı açıkladı. Hepimiz şaşırdık: Hacaloğlu fakirleşmişti! Çünkü iş takibi yapmamıştı, ihale komisyonu almamıştı. Üstelik iki villalık arsasından ve deniz manzaralı apartman dairesinden olmuştu. Hacaloğlu sayesinde vekillerimize biraz da böyle şaşırmayı ne kadar özlediğimizi bir kez daha anladık. “Hürriyet

Yurt dışından bulduğum bir haber ise İşveç’de bir Bakan ile ilgiliydi; “Sahlin 25 yılı aşkın siyasi hayatı boyunca iki kez rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla soruşturma geçiriyor.Bakanlık yaptığı dönemde, ünlü tenisçi Roger Federer’in Dünya Şampiyonluğu final maçına turnuva organizatörleri tarafından onur konuğu olarak davet ediliyor. Ancak yolsuzlukla mücadele komisyonu, bu daveti kabul edip maç bileti ücreti ödemediğinden, siyasal makamını kullanarak kendisine çıkar sağladığı gerekçesiyle Sahlin hakkında soruşturma başlatıyor. Turnuva organizatörleri, bu tür organizasyonlarda onur konuğu davetiyelerinin parayla satılmadığını söyleseler de aynı şekilde davet alan İsveç Genel Kurmay Başkanı’nın davetiyeyi reddedip kendi parasıyla bilet almış olması Sahlin’i çok zor durumda bırakıyor. Ve istifa ediyor.”

Kirli siyasetlerin son bulması ve ahlaklı, dürüst, adil insanların vekil seçilmesi ve seçildikten sonra bozulmamaları Vekil olmadan önce “adam” olunması dileğiyle, seçimler halkımıza hayırlı olsun.

Not: Adam kelimesi Adem, insan anlamında kullanılmıştır. Cinsiyetçi bir anlamı yoktur.


Yorumlar

Yorumlar
Adem yaz o zaman 27.10.2018 - 03:14:08
neden ADAM yazıyon...?
Nermin Alpay 18.8.2018 - 19:04:36
Adını bile yazamayan korkak bir hakemin yorumu da bozacı- şıracı gibi olmuş. Böyleleri okusa ne olur, okumasa ne olur?
Nermin Alpay 18.8.2018 - 19:04:36
Adını bile yazamayan korkak bir hakemin yorumu da bozacı- şıracı gibi olmuş. Böyleleri okusa ne olur, okumasa ne olur?
Ad Soyad Giriniz... 28.7.2018 - 11:04:11
wauvvv.. ortalık savaş alanı! boş muhabbetleriniz bol olsun.. öncelikle virgülden sonra boşluk diye space diyen bir zihniyetle karşılaşmak bir hayli keyif verici oldu.. helal amca sana.. space in anlamını öğrenmeyip virgüle dikkat etmen takdire şayan :)))) bunu söylerken gülmekten yerlerdeyim bu arada :) komediniz bol olsun.. bu arada KS nin emekli öğretim üyesi olduğunu nerden çıkardınız kuzum.. ne alaka.. adam yorum yapmış cv yazmamış.. hey Allahım yaa.. insanlar nelerle uğraşıyor... ayrıca gönüllü hakeminiz olarak zaten konudan konuya atlayıp başlıktan uzaklaşan bu yazıya yorum yapma gereği bile duymuyorum.. düşünün yazının vehametini.. yazısını değer verip okumuş ve üstüne hakaret yerine yalnızca fikrini beyan etmiş okuyucusuna; hasta ruh-laf sokma-fantezi gibi çirkin cümlelerle yorumda bulunan bir yazar zaten hiç yazar olmamıştır. hayvan sevgisi mi? kendi türüne saygısı olmayanın, hayvan sevgisi muhasebesi vicdanıyla müktesebattır.. yazık..
Nermin Alpay 13.5.2018 - 20:47:54
Hangi konuda yazarsam yazayım, hayvanseverliğime laf sokan hasta ruhlu biri çıkıyor. Gerçekten vicdan kirliliğinin arttığı ortamda bu tarz insanlar tüm ruhsal pisliklerini, sapkınlıklarını boşaltacak yer ararlar. Hayvanlar onlar için bahanedir. Hayatlarında sevmemiş, sevilmemişlerdir. Olayları kendi kurgusu içinde değerlendiremezler. Bir zamanlar edindikleri etiketlerine güvenerek sermayeden yedikleri "bilgi" ekşimiş yemek gibidir. Size yakıştırdıkları kafalarındaki hasta fantezileri ciddiye almasanız da, KS denen bu zatın acilen psikoloğa görünmesi gerekir.
Nermin Alpay 13.5.2018 - 20:47:54
Hangi konuda yazarsam yazayım, hayvanseverleğime laf sokan hasta ruhlu biri çıkıyor. Gerçekten vicdan kirliliğinin arttığı ortamda bu tarz insanlar tüm ruhsal pisliklerini, sapkınlıklarını boşaltacak yer ararlar. Hayvanlar onlar için bahanedir. Hayatlarında sevmemiş, sevilmemişlerdir. Olayları kendi kurgusu içinde değerlendiremezler. Bir zamanlar edindikleri etiketlerine güvenerek sermayeden yedikleri "bilgi" ekşimiş yemek gibidir. Size yakıştırdıkları kafalarındak hasta fanezileri ciddiye almasanız da, KS denen bu zatın acilen psikoloğa görünmesi gerekir.
Nermin Alpay 13.5.2018 - 20:47:54
Hangi konuda yazarsam yazayım, hayvanseverleğime laf sokan hasta ruhlu biri çıkıyor. Gerçekten vicdan kirliliğinin arttığı ortamda bu tarz insanlar tüm ruhsal pisliklerini, sapkınlıklarını boşaltacak yer ararlar. Hayvanlar onlar için bahanedir. Hayatlarında sevmemiş, sevilmemişlerdir. Olayları kendi kurgusu içinde değerlendiremezler. Bir zamanlar edindikleri etiketlerine güvenerek sermayeden yedikleri "bilgi" ekşimiş yemek gibidir. Size yakıştırdıkları kafalarındak hasta fanezileri ciddiye almasanız da, KS denen bu zatın acilen psikoloğa görünmesi gerekir.
Ad Soyad Giriniz... 13.5.2018 - 15:33:19
K.S.Ankara, virgülden sonra space tuşuna basmanız gerekir, emekli bir öğretim üyesi olarak bunu bilimiyor olmanız düşündürücüdür.
K.S.Ankara 27.4.2018 - 19:34:04
Dürüstlük ve nezaket intizarıyla kaleme alınmış bu güzel yazının,aynı zamanda bir hayvansever tarafından yazılmış olması düşündürücüdür. İnsanların ve hayvanların yararlı-zararlı ayırımı artık eskiden zannedildiği gibi örtbas=gizlilik götürmüyor.Çuhallının pisliklerinden,bitlerinden,pirelerinden,saldırganlıklarından zor yürünen kaldırımlarında,kumsalında,Bahçe Kafe altından akan,Başar Caddesinden gelen lağım borusunun kumsala boşaldığı mekanda,burnunu tutmadan yürüyebilmek,marifet oldu.Aile profilimize vaktiyle sahte diyen,sofralarında,yataklarında bile köpek seven bazı hatunlar,gerçekleri germeden-çekmeden nasıl görür?veSLM:)