Back To Top
  • Özhan KIZILTAN
    Özhan KIZILTAN
PATLAYAN KENT AKÇAKOCA

PATLAYAN KENT AKÇAKOCA

 - Tarih 8.4.2018
- A +

 Fikret Albayrak döneminde  “PARLAYAN KENT AKÇAKOCA” sloganı ortaya atılmıştı. Bizde o zamanlar bu slogana kanarak, Akçakoca’nın gerçekten parlama yapacağını,  tanınmış turizm merkezleri arsına gireceğini sanmıştık.

Uzun bir aradan sonra Akçakoca’nın çıkardığı sosyal demokrat Belediye Başkanından çok şey beklerken onun bize hediye ettiği en önemli eser 550 yataklı çalışmayan bir tarikat oteli oldu.

Öyle bir otel ki; Konser sırasında saz heyetinin önüne çarşaf çekerek memleketin imajını yerle bir etti. Ulusal haber kanallarına çıkan bu olay Akçakoca algısı üzerine konan kara bir sinek haline geldi.  

Sevecen ve dostane kişiliği ile gönüllerde yer eden Fikret dostumuz yüzümüze güle güle Türkiye’nin tarikatlaşma sürecine Akçakoca’dan bir tuğla daha koydu…

 “Parlayan Kent Akçakoca “ sloganı Akçakoca açısından bir sihirdi sadece.  Sonradan duyduk ki; meğer parlayan Akçakoca değil bazı hemşerilerimizmiş…

Birilerinin yaşadığı tatlı hayattan esinlenerek icat ettiği  “PARLAYAN KENT“ aslını isterseniz  “PATLAYAN KENT” e dönüşmüş durumda.  Mimarisiyle, şehirleşmesiyle, giderek lümpenleşen kültürüyle o eski Akçakoca avuçlarımızın arasından kayıp gidiyor.

Büyüme olarak değerlendirdiğimiz yapılaşmalar; Yeni konut alanları planlamaktan çok şehrin göbeğindeki yoğunlaşmayı arttırmaktan başka bir şey değil. Eski köye yeni adet gibi, eski yapılaşmanın içine yüksek katlı yeni beton perdeler…  

Bir avuç hamurun içine katılmış bir kürek maya gibi.. Gittikçe şişen, yoğunlaşan ama ilerlemeyen,  yerinde sayan bir Akçakoca çıkıyor ortaya.

Kent merkezi neredeyse nefes alınamaz durumdayken,  Mega Proje olarak pazarlanan 9 Milyonluk, 15 TEMMUZ PARKI; Namı diğer BETON PARK hafta sonu kafa dinlemek isteyenler için başlı başına stres kaynağı olmaya şimdiden aday.

Parkın üst bölümü spor ve piknik alanları olarak planlanmışken, diğer bölümünün tam bir tezat teşkil ederek konser ve düğün salonu olarak inşa edilmesi Akçakoca’nın yoğunlaşma sorunlarına yeni bir halka ekliyor. 

Düğün, piknik, spor ve konser için buraya gelecek yüzlerce otomobilin nereye park edeceği dilerim önceden düşünülmüştür. Parkta düğün salonu olması, diğer arsa ve işyeri sahiplerinin de irili ufaklı düğün salonu işletme girişimleri bölgedeki araç parkı sorununu körükleyeceği açık. Anlayacağınız Kale bölgesi de turistik alan vasfından uzaklaşarak artık şehir içi yoğunluğun bir şubesi haline geliyor.

Nüfusun yerinde saymasına rağmen yoğunluğun sürekli arttığı,  buna karşın ekonomisi de hiç iyiye gitmeyen bir Akçakoca için “PATLAYAN KENT” tabiri daha dürüst bir yakıştırma olsa gerek.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.