Back To Top
  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde “ilk Cuma” namazı!

Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde “ilk Cuma” namazı!

 - Tarih 20.3.2018
- A +

 

29.12.2017 tarihinde “Hastane mescidi ve cuma namazı!” ve 14.03.2018 tarihinde de “Hastanelerdeki imam-hatip ve gassal ne iş yapar?” başlığı ile iki yazı yazmıştım. Nihayet yazılarımız karşılık buldu ve uzun zamandan beri Düzce Atatürk Devlet Hastanesi mescidinde büyük bir heyecanla beklenen Cuma namazının kılınmasına geçtiğimiz Cuma günü (16.03.2018) başlandı. 

1000 kişinin üzerinde çalışanı olan Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde, yatmakta olan, namaz kılabilecek durumdaki hasta ve refakatçıları başta olmak üzere, çalışan tüm idareci ve personel için Cuma namazı kolaylığı herkesin yüzünü güldürdü. Hastane çalışanları artık yağmurda, çamurda, karda, ayazda, çok sıcaklarda Cuma namazı için, isterse bina dışına çıkmadan bina içindeki mescitte Cuma namazı kılabilecek. Geçtiğimiz hafta İlk Cuma olmasına rağmen mescitte 4 saf cemaat vardı. İlerleyen haftalarda cemaat sayısının daha da artış gösterebileceği bilinmektedir.  

Mescitte, namaz kıldıracak olan İmam Hatibin sesinin duyulabilmesi için ses yayın cihazı tedarik edilmeli. Mescidin arka taraflarında ufak bir tadilat yapılmalı. Mescidin arka ve gerekirse hastane koridoruna yere sermek için hasırlar çoğaltılmalı. Abdest alma yeri daha modern ve kullanışlı hale getirilmeli. Yapılması düşünülen bu işler için hayırseverlerden de istifade edilebilir. Bu konuda yardımda bulunabilecek çok sayıda hayırsever olabileceğini düşünüyorum. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi mescidi o binanın en temiz, en lüks ve Müslüman’a yakışan örnek bir yer olmalıdır.

Halen Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde görevli olan imam hatibin sadece orada cenaze yıkama işleri ile ilgili görev yaptığı, çalışma saatlerinin normal bir devlet memuru gibi saat 08.00-17.00 arasında olduğu edinilen bilgiler arasındadır.

Bana göre yapılması gereken iş; Atatürk Devlet hastanesinde ya “gassal” kadrosunda bir kişinin görevlendirilmesi, ya da hali hazırda görev yapan İmam Hatibin “gassal”görevi ile de görevlendirilmesidir. Çünkü birçok hastanede gassal ve imam hatip kadrolarında ayrı ayrı kişiler olduğu bilinen bir gerçektir!

Ayrıca hafta içi vakit namazları ve Cuma namazı kıldırmak için hastane yönetiminin il müftülüğünden bir imam hatip ve bunun için de kadro talebinde bulunması gerekmektedir. İl Müftülüğü de bu talebi yerine getirebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığından kadro talebinde bulunması gerekmektedir. İstenecek olan bu kadro hastane mescidi için, yani müftülük kadrosunda olması gereken bir kadrodur. Çünkü cami ve mescitler müftülüğün hizmet alanlarıdır! Düzce il müftülüğü geçtiğimiz hafta Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde Cuma namazı kılınması için “Cuma beratı”vermiş. Halen oradaki görevli imam hatibin de Cuma namazı kıldırmaya başlamasıyla problem şimdilik çözülmüş.

Sağlık Bakanlığı kadrosunda görevli olan bir İmam hatip, görevinin haricinde “gassal”görevi de yaparsa imam hatiplik görevini verimli bir şekilde yerine getiremez. Meselenin daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek verilebilir. Mesela; Bir imam hatibe, hem imam hatiplik görevi, hem gassal görevi verilirse, aynı imam hatip de şöyle düşünse ve dese ki; Mademki ben birden fazla iş yapabiliyorum, öyleyse ben asli görevimin dışında emlak komisyonculuğu da, inşaat işleri vb. işlerle de uğraşabilirim! Böyle bir görev ve böyle bir anlayışı kabul edilebilir mi? Onun için bir imam hatibin, görevinin dışında bir başka işle uğraşması doğru değildir. Eskilerimizin tabiri ile “bir koltukta birden fazla karpuz taşınmaz.” Herkes görevini yapmalı!

Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde Cuma namazı kılınması için gerekli çalışmayı başlatan hastane yöneticilerine, Sağlık İl Müdürlüğüne, İl Müftülüğüne, hastanede yatmakta olan ve namaz kılmak durumunda olan vatandaşlar için hasta odalarına konulmak üzere hastane yönetimine 172 adet seccade bağışlayan hayırseverimize ve bu konularda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.