Back To Top
  • Atilla Gösterişli
    Atilla Gösterişli
Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

 - Tarih 20.3.2018
- A +

 “Hurufat”, “Kumpas”, “Mürettip” denildiğinde bir çoğunuzun internete bakıp anlamlarını çözmeye çalıştığınız bu kelimelerle biz meslek hayatımıza başladık.

Bir meslek için belki çok eski sayılamayacak zamanlarda gazetecilik bu kelimeler üzerine şekilleniyordu. Okuldan mezun olup ilk matbaa ve gazeteyle tanışmam da bu kelimeler hayatımı şekillendirdi. İlk gazetecilik mesleğine Ali Beşer’in yanında başladım. O dönemlerde Düzce Postası ve Damla Gazetesi bulunuyordu. Zaten bugün gazeteci olarak kime baksanız kökeni işte bu iki gazeteye dayanıyor.

İlk zamanlar yüzlerce kelimeyi kapsayan makalelerin harflerini tek tek hurufat kasasından çıkarıp kurşun harfleri kumpasa dizmek çok garip gelmişti. Ama işte o zaman gazetecilik böyle yapılıyordu.

Fikir oluşmasından daha çok fikrin harflerini dizmekle daha çok meşguldük. Dolayısıyla bugün beş dakikada bitecek bir köşe yazısını o dönemlerde birkaç saatte ancak yazabiliyorduk. Ali Beşer, işte bu dönemlerin ‘gazetecilik okulu’nun ilk öğretmenlerinden sayılır.

Bugün belki sosyal medyada ‘tıklamak’ ile alınabilecek olan o hazzı biz sokaklarda insanların gözlerinden alabiliyorduk. Gazetenin çıktığı ilk günler sanki herkes sokakta bize bakıyordu. İşte gazetecilik aşkı buydu.

Yıllardır bu aşkı içinde taşımış olan Ali Beşer’i toprağa verdik. Bana ve benim gibi arkadaşlarıma verdiği emekler için kendisine şükran borçluyum, toprağı bol olsun…


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.