Back To Top
  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Kocaeli ve Serdivan belediyeleri gençlik hizmetleri inceleme notları!

Kocaeli ve Serdivan belediyeleri gençlik hizmetleri inceleme notları!

 - Tarih 12.3.2018
- A +

 28.02.2018 Çarşamba günü başta ilimiz valisi Sayın Zülkif Dağlı ve Belediye Başkanı Sayın Dursun Ay olmak üzere Kocaeli Büyükşehir belediyesi “Kılavuz Gençlik Projesi - Akademi Lise ve Gençlik Kampları”, Sakarya Serdivan Belediyesi “Fikir ve Sanat Akademisi” nin yaptıkları faaliyetler konusunda bizzat yerinde görmek ve incelemek amacıyla ziyarete gidildi.

Yapılan inceleme ziyaretine Düzce’deki STK temsilcilerinden Ensar Vakfı Düzce şube başkanı Selim Metin, İnsan ve Medeniyet Hareketi Düzce şube Başkanı Cemal Kazak, İl Dernekler Müdürü Yunus Karaman, Düzce ilme ve Hayra Hizmet vakfı yönetim kurulu üyesi Halis Kırca, Müsiad Düzce şube Başkanı İsa Şengüloğlu, Düzce STK Platformu Başkanı Mustafa Ketrez, Düzce İHH yönetim kurulu üyesi İlhami Atasever, Şuurlu Öğretmenler Derneği Düzce şube Başkanı Şafak Duman, Düzce valiliği sivil toplum kuruluşları koordinatörü Musa Zeki ve Fatih Alemdar katıldı.

İlk ziyaret Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığına yapıldı. Düzce’den giden ekibi Başkan İbrahim Karaosmanoğlu karşıladı. Sayın valimiz ziyaret sebebi olarak Belediyenin yaptığı Gençlik ve Spor Projesi çalışmaları ile ilgili bilgi almak ve yapılan çalışmaları yerinde görmek olduğunu söyledi. Karaosmanoğlu’da yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek yapılan çalışmaların tamamen gönüllülük esasına göre yapıldığını, asıl yatırımın gençliğe yapılması gerektiğini ve bunun da uzun yıllara yönelik bir çalışma olduğunun altını çizdi.

Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal ve Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Ali Bilgi yapılan çalışmalarla ilgili ekibi bilgilendirdi.

Çalışmalara ilk önce bilgi evleri açılarak başlanmış. Her ilçede bir tane bilgi evi açılmış. Yapılan çalışmalara ilk, orta ve lise öğrencilerine bilgi evlerinde Okul ve Akıl Oyunları, Satranç, Geleceğe hamle, Matematik, Türkçe, Fen Bilgisi, Yabancı Dil vb. dersler veriliyor. Derslere her kesimden öğrenci geliyor. Dersler iyi bir buluşma merkezi oluyor ve aileler bu derslere ilgi duyuyor.

Yapılan çalışmalar ilk, orta ve lise öğrencilerine kurs, üniversite öğrencilerine ise seminer şeklinde yapılmakta. Lise öğrencilerine veya liseden mezun olmuş öğrencilere daha ziyade üniversiteye hazırlık şeklinde akademik kurslar olarak yapılmakta. Faaliyetler; belediyeye ait binalarda, kiralanmış binalarda veya okulların kullanılmayan boş alanlarından, sığınaklarından istifade edilerek yapılmış. Bu alanların değerlendirilmesinde gerekli olan masraflar belediye tarafından karşılanmış.

Yapılan bu faaliyetler büyük bir özveri ve farklı liselere ayrılan kontenjanların belirlenmesi (Anadolu, Fen, Meslek, İmam Hatip Liseleri) ve adaletli bir dağılım ile yürütülüyormuş. Ayrıca annelere yönelik kurs veya faaliyetler de yapılıyor. Yapılan çalışmalarda en önemlisi, gençlik ve kadınlara yönelik projelere özellikle ağırlık verilmiş olması.

Bu yıl 400 öğretici görevlendirilmiş, yaklaşık 40 değişik branşta 100’ün üzerinde kurs veya faaliyet yapılmış. Öğreticilerin çoğunluğu hizmet alımı yoluyla veya Milli Eğitim Müdürlüğünden branşı ve zamanı müsait olan öğretmenlerden ders ücreti karşılığı olarak istifade ediliyor.

Yapılan eğitimi incelemek için sınıflar gezildi. Sabah saat 11.00’de sınıflar tıklım tıklım doluydu. Bu kurslar açılmamış olsaydı o gençler ya evlerinde uykudaydı veya başka yerlerde olurlardı herhalde! İşin en ilginç yönü ise kantin giderlerinin de belediye tarafından karşılanıyor olması. Bu yıl 15 bin liseliye kurs açılmış. Yapılan bu kurslarda aynı zamanda çocuklara değerler eğitimi de veriliyor. Bu eğitimlerden yılda yaklaşık 20 bin civarında öğrenci veya vatandaş istifade ediyor. Değerler eğitimi kapsamı içerisinde katılımlı bir surette Edebiyat ve Tarih okumaları, karşılıklı muhabbetin esas olduğu, öğrencilerin öğretmenleriyle paylaşım yapabildiği, sohbet edebildiği ‘’Divanı Muhabbet’’ oturumları yapılmakta. Akademi içerisinde farklı branş hocalarının hazırladığı özel sunumlar içeren seminer çalışmaları da yapılmakta. Ayrıca ‘’Kılavuz Gençlik Buluşmaları’’ başlığı altında kültür merkezinde ayda bir yapılan paneller gençler tarafından ciddi ilgi görüyor. Tarihçilerin, edebiyatçıların, şair ve yazarların davet edildiği bu etkinlik bu dönem itibariyle keyifle takip ediliyor.

Faaliyetlerde çekilen fotoğraflarda görünen şahısların, bilgilendirme sunumlarında başkalarına da gösterilebileceği düşünülerek kendilerinden izin alınmış olması işin ciddiyet ve hassasiyetini gösteriyor.

Kurslara veya faaliyetlere katılanlar sağlık taramasından geçiriliyor. Son nüfus sayımına göre Türkiye nüfusunun yarısı kadın, yarısı erkek. “Nüfusun diğer yarısını da kadınlar idare ediyor!” esprisi çok yerindeydi. Tabi bu espri annelere verilen önemden kaynaklanıyor. Bu espri akılda kalıcı bir örnek verilerek taçlandırıldı. Mesela; “İlk öğretmen annedir.” Evdeki çocuk devamlı annesinin yanında olduğu için onu taklit eder. Anne namaz kılarken elleri omuz hizasına bağlanmış vaziyette ayakta duruyor ya, erkek çocuk da aynen anneyi taklit ediyor olması güzel ve akılda kalıcı bir örnekti. Babayı evde daha az gördüğü veya baba namazı camide kıldığı için çocuk babayı değil daha ziyade anneyi taklit ediyor.

Öğlenden sonra Kocaeli iline 25 km. mesafede bulunan Başiskele ilçesi, Aytepe mevkii, Samanlı dağları olarak bilinen yerde 350 erkek, 208 kız öğrencinin kalabileceği bungalov tipi evlerin yapılmış olduğu kamp yerine gittik. Büyükşehir Belediye başkanı kamp kurulurken yapılan çalışmaları devamlı denetlemiş! Kamptaki binaları park ve bahçeler müdürlüğü yapmış.

Kamp yerinde mutfak, yemekhane, mescit, yarış parkurları, paintbool, macera parkı, okçuluk, futbol, voleybol vb. gibi oyun alanları mevcut. Özellikle yaz aylarında her hafta bu kampa yaklaşık 600 kişi katılmakta ve istifade etmekte. Bir yıl içinde yaklaşık 40 bin kişi bu kampta izcilik faaliyetleri yapabiliyor. Çocuklar doğa yürüyüşleri, koşular yapıyor. Bu arada çocuklar şiirler, ezgiler, komando marşları, türküler, gençliğe hitabe, siyer vb. konuları da işlenerek vakit daha verimli şekilde değerlendiriliyor.

Üniversite öğrencilerinden 111 kılavuz lider seçilmiş. Bu öğrenciler kişisel eğitim, tarih, mesleki, beden eğitimi, yabancı dil vb. konularında eğitiliyor. Park time yarı zamanlı, sigortası da yapılarak yapılacak faaliyetlerde görevlendiriliyor. Bu şekilde ücret alarak geçimlerine de katkı sağlamış oluyorlar. Yıl içinde yaklaşık 700 üniversite öğrencisine hafta içi akşamları veya hafta sonları tarih, yabancı diller, iktisadi, işletme, siyaset, medeniyet okumaları konularında alanında uzman akademisyenler tarafından seminer şeklinde dersler veriliyor. Kocaeli Büyükşehir belediyesinin yapmış olduğu bu projeden bu güne kadar 4 yıl içinde 67 bin öğrenci sporla ilgilenmiş.

Ayrıca uluslararası öğrencileri havaalanında karşılıyorlar, alıp evlerine veya kalacak yerlerine kadar götürüyor ve yerleştiriyorlar. Dolayısıyla bu öğrencilerden üniversite öğrenciliği dönemlerinde yabancı dil konusunda istifade ediliyor. Bu konuda bize bilgi veren ilgililer yapılan faaliyetler sonucunda çok sayıda memnuniyet mektupları aldıklarını dile getirdiler.

Yapılan bu çalışmaları Cumhurbaşkanımız da çok beğenmiş. Türkiye’ye örnek olması bakımından bir kitap haline getirilmesini ve bütün belediyelerin gençliğe önem vermesini istemiş!

Daha sonra Sakarya Serdivan Belediyesi ziyaret edildi. Başkan Yusuf Alemdar ekibimizi karşıladı. Ziyaret sebebinin “Fikir ve Sanat Akademisinin” çalışmalarıyla ilgili bilgi almak ve çalışmaları yerinde görmek olduğu vali bey tarafından Başkan’a anlatıldı. Başkan memnuniyetini belirtti. Konu ile ilgili olarak bu işin tamamen gönüllülük işi olduğunu söyledi.

Daha sonra Serdivan “Fikir ve Sanat Akademisine” geçildi. Bu iş için belediye tarafından ayrı bir bina tahsis edilmiş. Çalışmalarla ilgili sınıflar ziyaret edildi. Sınıflardan oluşan binada genellikle Halk Eğitimi Merkezinin açtığı kurslar açılmış. Kurslara katılan kursiyerlerde devam mecburiyeti yok. Kurs sonunda belge düzenlenmiyor. Bu kurslar için belediye tarafından yaklaşık 16 öğretici görevlendirilmiş. Öğreticilerin maaşları belediye tarafından ödeniyor. Aynı binada yaz aylarında Kur’anı Kerim dersleri veriliyor. Yapılan çalışmalarda belediye başkanının ne ismi, ne de resmi yok. Belediye başkanı görsele ve resme önem vermeyip beyinlere hitap ettikleri şeklinde açıklamalarda bulundu. Hoşçakalın. 


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.