Back To Top
  • Özhan KIZILTAN
    Özhan KIZILTAN
CHP SEN NE AYAKSIN?

CHP SEN NE AYAKSIN?

 - Tarih 7.2.2018
- A +

Dünya siyasi tarihinin en büyük algı oyunlarından biri Türkiye’de yapılıyor. Kitleleri peşinden sürükleyen,  düşünmeden,  tartışmadan, peşin kabule dayalı bir anlayış var ortada. Bu anlayış Türkiye’deki Sosyal Demokrat kesimin hafızasına kesin çizgilerle kazınmış:

Şimdiki CHP ‘nin Atatürk tarafından kurulduğu algısı! 

Bugünkü CHP gerçekten ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından mı kuruldu?  CHP markasını peşinen kabul edenler sanırım bu soruya istinasız EVET diyecektir. CHP’lilerin son dönemlerde bir miktar protest kimliğe bürünmesine kimse aldanmasın. CHP tabanı peşin kabuller üzerinden partisiyle iletişim kurar. Orada ideolojik temeli olan sorulara yer yoktur. Örneğin Atatürk ‘ün altı okunu CHP ‘nin tekelinde zannederler. Ayrıca şimdiki CHP ‘yi de Atatürk ‘ün kurduğuna istisnasız olarak inanırlar. Bu peşin kabulleniş onların yıllarca sosyal çevrelerinden, hatta ailelerinden kazanılan kadim bir algıdır.

Peki, sayın kardeşim Atatürk’ün kurduğu bir parti nasıl oldu da 12 Eylül 1980 ‘de Atatürk’ün emanet ettiği Kahraman Türk Ordusu tarafından kapatılabildi? Seksenli yılların CHP ‘si gerçekten Atatürk’ün partisi olsaydı onu kapatmaya kimin gücü yetebilirdi? Bu soruyu sordun mu kendine?

Aslından sorunun temeli şurada yatıyor. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve Cumhuriyetimizin esası olan Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk’ün vefatıyla birlikte kapatılıp Türkiye Cumhuriyetinin muhafazası altına alınmalıydı. Maalesef millet olarak bunu başaramadık. Bugün Atatürk’e dil uzatmak amacıyla İsmet Paşa döneminin CHP ‘sini örnek gösteren aklı evveller, Atatürk ile hesaplaşmalarına İnönü CHP ‘sini alet eder duruma gelmişler. CHP Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisidir ve bu süreç tamamlandığında Atatürk’ün yakasından eksik etmediği altı ok sembolüyle birlikte isminin kimse tarafından kullanılmasına izin verilmemeliydi. Zira CHP ‘ye yapılan eleştiriler ister istemez Mustafa Kemal’e ve Cumhuriyet rejimine uzanıyor.

Mustafa Kemal’in ilkelerini savunmak, onun yolundan gitmek için illa CHP markasına ve altı ok sembolüne gereksinim yoktur. Siyasi tarihimizde altı ok ve Atatürk’ü benimsemiş birçok parti kurulmuştur. Bu nedenle CHP Ulu Önder Atatürk ile birlikte kapatılıp tarihi bir unsur olarak muhafaza altına alınmalıydı.

Bence İsmet Paşa’nın da yaptığı hata CHP‘yi kapatmamak olmuştur. CHP İsmet Paşa ile birçok olumlu ve olumsuz işe imza attı fakat bugün konuşulan hep olumsuzluklar. Böylece bir partiye veya İnönü’ye karşı beslenen kin dolaylı olarak göz nurumuz Cumhuriyete ve onun kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e yöneliyor. İsmet İnönü’nün yaptığı bu hata onun vefatından sonra da sürdürüldü. Bülent Ecevit’in CHP ‘si de Atatürk ‘ün partisi olmaktan uzaklaşmış olacak ki 12 Eylül 1980 darbesiyle kapatıldı. Eğer bu parti gerçekten altı oku elinde tutarak Atatürk dönemindeki kimliğini koruyabilmiş olsaydı hem tek başına iktidara gelir, hem de kimse onu kapatmaya cüret edemezdi.

12 Eylül darbesiyle kapatılan Cumhuriyet Halk Partisinin  Deniz Baykal tarafından yeniden açılarak SHP gibi kaliteli bir partiyi yutmasına izin vermek de Türk Sosyal Demokrasisinin yaptığı büyük hatalar arasında. Rahmetli Aydın Güven Gürkan bunu görerek CHP ile SHP ‘nin birleşmesine karşı çıkmıştı.  CHP ‘nin 12 Eylül sonrasında yeniden açılma hikâyesi de dikkat çekici. 1980 yılında kapatılan CHP’yi 1992 yılında yeniden açan kimdi? Deniz Baykal.

Burada bir sorun yok mu sizce? Yani kapatılan bir parti yeniden açılacaksa onu açacak olan kişinin son genel başkanı olması gerekmez mi? Tabii ki öyle olmalıydı. Rahmetli Bülent Ecevit yeniden açılacak olan CHP ‘nin o eski CHP olamayacağını bildiği için Baykal’la birlikte yola çıkmadı. Keza rahmetli Erdal İnönü ‘de 80 sonrası CHP ‘nin kurucuları arasında yok. Öyle bir CHP düşünün ki yeniden açılıyor ama son genel başkanıyla beraber İsmet İnönü’nün oğlu bile bu işe katılmıyor!

1992 yılında siyasi arenaya giren CHP tekrar açılmadı, Baykal tarafından yeniden kuruldu. Fakat eski ismi ve Atatürk’ün yakasına taktığı altı ok sembolüyle birlikte. Bugün yaşadığımız temel sorun da budur. CHP ‘nin Atatürk tarafından kurulduğu algısı ile gerçek CHP arasındaki çelişki.

Sevgili Sosyal Demokrat kardeşlerim şunu iyi  biliniz ki, bugünkü CHP ‘nin kurucusu Ulu Önder Atatürk değil, hizipleriyle dünya siyasi literatüründe yeri olan Deniz Baykal ‘dır. CHP ‘nin bir türlü iktidara gelemeyişinin temelinde yatan ana problem de budur zaten. Atatürk’ün kurduğu parti algısıyla Baykal’ın kurduğu hizipçi siyaset geleneği arasında kalan partinin, algı ile gerçeğin çatışması sayesinde samimiyetsizleşmesi!

Vatandaşın CHP ‘yi iktidar yapmama nedeni, benim düşündüğüm gibi düşünmesi. CHP ‘yi samimiyetsiz bulması. Öyle bir samimiyetsizlik ki;  Bir taraftan Atatürk algısı diğer taraftan pragmatist bir yönetim anlayışıyla iktidara giden her yoldan yürümeyi kabullenmiş olan Kılıçdaroğlu gerçeği. Bir de bu iki tezat anlayışa son yıllarda maydanoz olan   “YOLDAŞ” lar var. Yoldaşlar da devletçi geleneğe sahip olan CHP içinde kendilerine bir yol arama çabasındalar fakat bunu yaparken de Deniz Gezmiş’ lerin kalemini kıran CHP ‘li Nihat Erim’i unutup kongrelerinde üç fidan posterleri üzerinden popülizm yapmayı da ihmal etmiyorlar. Böylesine bir algı fırtınasının yanında gözümüzün önüne serilen gerçeklere bakarak insanın haykırası geliyor. “CHP SEN AYAKSIN” diye…


Yorumlar

Yorumlar
Ad Soyad Giriniz... 5.3.2018 - 16:40:08
Üslubunuz, bir gazeteci için uygun değil.
Ad Soyad Giriniz... 28.2.2018 - 15:17:06
kırkayak