Back To Top
  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Protokol yönetimi, etkili iletişim ve beden dili eğitimi! (1)

Protokol yönetimi, etkili iletişim ve beden dili eğitimi! (1)

 - Tarih 5.12.2017
- A +

 Düzce Valiliği-Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü işbirliği ile 29-30 Kasım 2017 tarihlerinde ilimizde, ilçeler dahil görev yapan tüm idareciler (Vali, Kaymakam, Belediye Başkanları, Özel İdareler, Milli Eğitim, Okullar vb.)  için “Protokol yönetimi, etkili iletişim ve beden dili” konularında çok faydalı bir eğitim verildi. Aynı programı ben de takip ettim. Eğitim hakkında konuştuğum arkadaşlar hepsi bu eğitimi çok faydalı bulduklarını söylediler.

Düzenlenen eğitim Düzce Valiliği konferans salonu ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü konferans salonlarında verildi. Salonlarda düzenlenen eğitimlerden “Protokol Yönetimi Eğitimini”Emekli Kıdamli Albay Nurdan Bezik, “Etkili İletişim ve Beden Dili eğitimini”ise TRT Spikeri Fulin Arıkan verdiler.

Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Ender Aslan eğitim programının açılışında tanıtım ve bilgilendirme sunumu yaptı. Daha sonra da ilimiz valisi Sayın Zülkif Dağlı, eğitim programı açılış töreninde bir konuşma yaptı. Zülkif Dağlı yaptığı konuşmada;

“Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) ile bu yıl ikinci etkinliğimizi yapmış oluyoruz. Birinci etkinlik Mayıs ayı içerisinde üniversitemizin salonunda gerçekleştirilmişti. Şimdi de iki gün sürecek olan etkinliğimizi yapacağız. Protokol yönetiminde, iletişimde, diksiyonda, vücut dilinde eksiğimiz olabilir. Onun için hepimizin eğitime ihtiyacı var. TODAİE’nin Anadolu’ya, gönül coğrafyamıza açıldığını ve buralarda enstitüler de kurmak suretiyle öğrencilerine, üst düzey kamu bürokrasisine tamamen açıldığını ve yer aldığını görmüş olmaktan duyduğu memnuniyetini” belirttikten sonra program başladı. İki gün boyunca devam eden eğitimi sayın valimiz, belediye başkanımız ve vali yardımcıları iki gün boyunca sabahtan akşama kadar izlediler.

Protokol yönetimi!

Emekli Kıdamli Albay Nurdan Bezik hanımın verdiği eğitimde; “Protokol Yönetimi Konusunda” Özel alandan Sosyal alana, resmi alandan uluslararası alana kadar tüm konularda uyulması gereken protokol kuralları anlatıldı. Mesela; resmi karşılamalar, göreve yeni başlamış olan kişilere hayırlı olsun ziyaretleri, telefonla konuşma kültürü, insanların birbirine hitap şekli, toplum karşısında konuşma, toplantı, toplantı yönetimi, iyi bir toplantı nasıl olur ve ses kullanımına varıncaya kadar birçok konuda bilgiler verildi. Güzel ve faydalı bir eğitimdi. Aldığım notlardan birkaç tanesini aşağıya aldım.

*Konuk ve ziyaret protokolü ev sahibinin istediği gibi olur.Mesela; “Fransa bu konuda çok katıdır. Ama aynı Fransa 2007 yılının Aralık ayında devlet başkanları için kendi memleketinde yaptığı bir davete Libya lideri Muammer Kaddafi’yi de davet etmişti. Kaddafi ise zamanın devlet başkanına; “Kabul ederseniz şayet ben çadırlarım ve develerim ile birlikte gelirim! Aksi halde gelmem.” Demişti. Fransa bu isteği kabul etmişti ve Kaddafi'nin çadırı Marigny Otel'inin bahçesine kurulmuştu. Kaddafi'nin ziyareti sırasında 3 milyar Avroyu bulan “Airbus İhalesi”ve  “Nükleer Enerji Santrali”kurulması konusunda ön anlaşmalar imzalanmıştı. Bazen de misafirin istediği gibi olabiliyor!”

***                

*Konuk ve ziyaret protokolü ev sahibinin istediği gibi olur.Mesela; “İngiliz işgal kuvvetleri Pera Palas otelinde kalıyorlardı. Atatürk de aynı otelde kalıyor. Nedeni ise İngilizlerin nabzını tutmaktır. Sivil giyinip, kimi subaylarla Fransızca iletişim kuruyor, İngilizlerin niyetini anlamaya çalışıyordu. Ulusal kurtuluşun savaşsız çözülüp çözülemeyeceğini öğrenmek istiyordu. Hatta bir gün Pera Palas’ın lobisinde otururken bir İngiliz subayı Atatürk’ü tanıyor ve garsonla haber gönderip masalarına davet ediyor. Atatürk ise garsona şöyle diyor: ‘İngiliz subayına söyle, kendileri bizim misafirimizdir, ben ise ev sahibiyim. İsterlerse onlar benim masama gelsinler!’”

***

*Protokol mahcup etmek için değildir.“Bazen kültür farklılıkları ve iki ülke ilgililerinin birbirlerini bilgilendirme noksanlığından dolayı yanlışlıklar olabilmektedir. Mesela; İngiliz kraliçesi bir gün bir başka devletin kraliçesini ağırlamış. Yemek masası kendi kültürlerine göre çok güzel hazırlanmış. Masada İngiliz kültürünün gereği olarak bir kaba elleri ıslatmak için konulan suyu misafir kraliçe bilgilendirme noksanlığı nedeniyle içmiş. İngiliz kraliçesi de misafirini mahcup etmemek için önündeki masada aynı amaçla konulmuş olan suyu içmiş!” Devamı yarın. Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.