Back To Top
  • İlhami ATASEVER
    İlhami ATASEVER
Küp mermerler yol işgali için mi imal edilir?

Küp mermerler yol işgali için mi imal edilir?

 - Tarih 6.11.2017
- A +

Düzce Cedidiye Camiinin doğusunda yola konulan küp mermerler zaten dar olan o yola niçin konulur? Cedidiye Camii tuvalet tarafına küp şeklindeki mermerler oraya neden konulmuş?

İstanbul Caddesinden Belediye istikametine doğru olan girişe küp şeklindeki 50x50 veya 60x60 ebadındaki mermerler neden konulmuş? Yine İstanbul caddesinde Anıtparkın oralardaki küp mermerler niçin konmuş oralara!

Araçların kaldırımlara park etmesini önlemek için mi? İyi ama bunun daha başka ve pratik bir çözüm yolu yok mu?

Mesela; Aziziye Mahallesinde bulunan Emniyet Müdürlüğünün veya Yeni yapılmış olan Atatürk Devlet Hastanesinin çevresinde U şeklinde paslanmaz çalikten yapılmış olan korkuluklar var. O şekilde yapılmış olsa hem daha şık, hem de yer işgal etmeyen bir biçimde yapılmış olsa daha güzel olmaz mı? Hem araç parkı önlenir, hem de şık bir görüntü olur! Ne dersiniz?

Cedidiye camii tuvalet girişindeki yağmurluk!

Düzce’nin en merkezi yerlerinden biri durumunda olan cedidiye camiinin tuvalet girişinin üzerine bir muhafazalık yapıldı. Yapanlardan Allah razı olsun. Yapılan muhafazalık dışarıdan bakıldığında şeffaf ve daha zarif görünümlü olamaz mıydı?

Düzce Cedidiye Camii ve Belediye binasının önü Düzce’nin prestij yerlerinden biridir. Bu konuda biraz daha seçici olmak zorunda değil miyiz?

Asar deresi üzerine Mostar Köprüsü!

22.03.2017 tarihinde; “… Cedidiye camiinin yapımında kullanılan taş daha önce de yazdığım gibi Beyköyü Beldesi, Uğur köyünün Derdin kaplıcasının olduğu bölgeden getirilmişti. Aynı taştan aynı yerde çok miktarda var. Bizzat gidip gördüm çünkü.

Asar deresinin üzerine yayalar için, Mostar köpsüne benzer yaya köprüleri neden yapılmasın? Gerek köprü için, gerekse köprünün yapılacağı yerin sağına ve soluna fore kazıklar çakılarak yerden uygun bir yükseklikte birkaç tane lokanta, kültürümüze uygun kıraathane vb. yapılamaz mı? Yapılacak olan köprüler ve özellikli olan bu binaların dışı taş kaplama yapılarak tarihi bir görüntü verilemez mi? Asar deresinin belli yerlerine set yapılarak, su yükseltilip şehir merkezinde göl görüntüsü verilemez mi?” Şeklinde bir yazı yazmıştım.

Bu yazıdan sonra, zamanın belediye Başkanı Mehmet Keleş’in 08.06.2017 tarihinde şöyle bir açıklaması olmuştu.

“Asar deresi üzerinde Bosna Hersek’deki Neretva Nehrinin iki yakasını birleştiren Mostar Köprüsünün benzeri iki yaya köprünün yapımı için projelerin çizildiğini söylemişti.

İstanbul Caddesi ve çevresindeki sokakların yayalaştırılmasının yanı sıra birkaç ay içinde başlamak üzere Asar Deresi üzerinde de bir projemiz var. Asar çayını da sağlı sollu çok ciddi anlamda rekreasyon merkezi haline getireceğiz. Çok yakın bir zamanda hem Asar Deresi çevresinde hem İstanbul Caddesi üzerinde hem de bu çevredeki ara sokaklarda muhteşem bir görüntü ortaya çıkacak. Buradan Düzceli’lere bir müjde daha vereyim. Asar deresi üzerinde iki yerde Mostar Köprüsünü andıran iki tane taş köprü yapıyoruz. Onların da projeleri çizilmeye başlandı. İnşallah yakında onların da yapımına başlanacak. Çok yakında dere içinde yapılacak temizlik işlemiyle, etrafındaki aydınlatmalar ışıklandırıldığında dikey bahçeler, yaya ve bisiklet yolları ile köprüler yapıldığında köprü korkulukları ve dere etrafındaki korkuluklar yenilendiğinde çok daha muhteşem bir görüntü olacak. İnşallah Düzceliler beğenir diye ümit ediyorum.” demişti.

Resmi işlerde devamlılık esastır. Asar deresinin üzerine yapılması planlanan Mostar köprüsüne benzer köprüler İnşaallah en kısa zamanda yapılır. İnşaallah eski pazar yeri olarak bilinen ve halen araç parkı olarak kullanılan o güzelim yer güzel bir görüntüye kavuşur. Hoşçakalın.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.