Back To Top
  • Atilla Gösterişli
    Atilla Gösterişli
CIMBIZLA NE YAPILIR!

CIMBIZLA NE YAPILIR!

 - Tarih 22.2.2017
- A +

 Çok hassas bir alettir cımbız; ince ayarla çalışır.

Özellikle kıl-tüy işlerinde daha çok işe yarar!

Bir de, ‘adettendir yapıştırması’ vardır.

Onu da genellikle ‘gazeteciler’ kullanır!

Mesela biri ‘abesten’ bir söz ettiği zaman; güya! Mağdur olan kişi, ‘cümlelerimin içinden cımbızla alınmış’ der… Bu durum ‘tükürdüğünü yalaması’ ile anlamlandırılır.

Mesela son olarak Ak parti Manisa il başkan yardımcısının düştüğü durumda olduğu gibi. Referandum da ‘hayır’ çıktığı zaman ‘iç savaşa hazır olun’ deyivermişti. Şimdi de diyor ki ‘ sözlerim çarpıtıldı, o sözü cımbızla almışlar’ diyor. Resmen, insanların aklı ile alay ediyor! Herkes meramı, fikri-zikri anladı. O da bal gibi o sözü söyledi ve bal gibi de herkesin öyle anlamasını istedi.

‘Büyükleri’ nin bazıları itidal diyor; bazıları da aynı havadan, kutuplaştırmadan, nefret söylemlerinden dem vurmaya devam ediyor. İyi polis-kötü polis oynuyorlar.

Kaldı ki bu tür söylemler ‘yeni’ değil… Çok iyi derlendiği için bu kısma ‘alıntı’ alıyorum :

‘Tayyip Erdoğan Allah'ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan lider” diyen Akp milletvekili “sözlerim cımbızlandı, çarpıtıldı” dedi.

Erkek çocuklarının senelerce tecavüze uğradığı Ensar Vakfı'nı savunarak, “buna bir kere rastlanmış, kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” diyen aile bakanı Sema Ramazanoğlu “sözlerim cımbızlandı, çarpıtıldı” dedi.

“Yeni anayasada laiklik olmamalı” diyen Tbmm başkanı İsmail Kahraman “sözlerim çarpıtıldı” dedi.

TRT'deki ramazan programında “namaz kılmayan hayvandır” diyen profesör “sözlerim cımbızlandı, çarpıtıldı” dedi.

“Kadın iffetli olacak, herkesin içinde kahkaha atmayacak” diyen Bülent Arınç “sözlerim cımbızlandı, çarpıtıldı” dedi.

“Makyaj yapar kıvırtırsanız, erkeklere sarılırsanız, sonunuz Özgecan gibi olur” diyen ortaokul müdürü “sözlerim çarpıtıldı” dedi.

10 yaşındaki kız çocuklarını imam nikahıyla koynuna alan 60 yaşındaki sapıklara af getirmeye çalıştılar, Başbakan Binali Yıldırım “yasa teklifimiz çarpıtıldı” dedi.

Vatandaşa “gavat” diyen vali “gavat demedim, kavas dedim, sözlerim çarpıtıldı” dedi.

“Düğünde eşinin dans etmesine izin veren erkek deyyustur” diyen müftü yardımcısı “sözlerim çarpıtıldı” dedi.

“Akp iktidarına karşı çıkanların kanını tahlile yollamak gerekir, kanı bozuklar” diyen Akp milletvekili Ahmet Aydoğmuş “sözlerim cımbızlandı, çarpıtıldı” dedi.

Bir önceki yazıda ‘hayırcıların’ PKK, DAEŞ ve FETÖ ile eş tutulmasına ilişkin görüşlere karşı bizzat Ak parti iktidarının ‘hoca (!)’ ve ‘ açılım sürecine’ ilişkin demeçlerine yer vermiştim. Şimdi de söyledik-söylemedik algıları karıştı.

Meşhurdur…

Rahmetli Süleyman Demirel’in ‘Dün dündür, bugün bugündür’ sözü tarihe geçti.

Bugünkü tablo henüz ‘dün’ olamayacak kadar ‘yakındır’.


Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.