Back To Top
  • Nermin ALPAY
    Nermin ALPAY
Dolar bozunca ekonomi düzelir mi?

Dolar bozunca ekonomi düzelir mi?

 - Tarih 12.1.2017
- A +

Dolar bozduranlar, bugün dolar  4 TL. olunca pişman olmuşlar mıdır? Peki dolar bozdurunca gerçekten ülkenin ekonomisine bir katkıları oldu mu?

Ekonomi çarkı nasıl işler, paranın hareket etmesi nasıl olur? Bir bakalım.

Türk parasının değer kaybetmeye başladığını fark edip, bankanızda Türk Lirası olarak sakladığınız paranızı dolara çevirdiniz. Siz paranızı dolara çevirdiğinizde 1 dolar=2,5 TL. olsun. Bir zaman sonra 1 dolar = 3, TL. olduğunda siz her bir dolardan neredeyse parmağınızı oynatmadan 5,00 krş. kazanmış olacaksınız.  Daha doğrusu Türk Lirası değer kaybederken siz paranızın değerini korumuş olacaksınız. Çünkü dolar 2,5TL. iken aldığınız ekmek 75 kuruş iken 3,TL. olduğunda ekmek 1000 kuruş oldu.

“Uyanık” davranarak, Siz paranızın değer kaybetmesini önlemiş oldunuz . Sonra memleketin dolara ihtiyacı olduğunu duydunuz ve fedakarlık yaparak, elinizdeki dolarları zarar etmeyi göze alarak bozdurdunuz. Sizin gibi duyarlı vatandaşlar da ellerindeki doları Türk Lirasına çevirdiler. 

Bankalara kayıtlı tüm hesaplar Merkez Bankası’nın kontrolü altındadır. Yani Merkez Bankası Türkiye’nin  toplam ne kadar doları olduğunu takip eder. A Bankasında sizin 5000 dolarınız vardı, diyelim. Merkez Bankası varlıklarını hesaplarken 100 trilyon dolar + 100 trilyon altın +100 trilyon TL  var diyordu. Siz dolarınızı bozdurduktan sonra da rakamlar değişmedi. Bu ne demektir ? Henüz ülke kazanmadı. Yani bir cebinizden alıp, öbür cebinize koymuş oldunuz. Tabi bir kaybeden var; Fedakarlık yapan Vatandaş…

EKONOMİNİN DÜZELMESİ İÇİN; 1- Eğer hala bankaya yatırmadığınız TL, Döviz, Altın gibi kıymetli varlıklarınız varsa, evdeki kasanızda ya da toprağın içinde tenekede saklıyorsanız, O varlıklarınızı alıp bankaya götüreceksiniz. İşte o zaman Merkez Bankasının varlıklarında artış olur. 2- Yurt dışında; Offshore( Kıyı Bankacılığı )  denilen hesaplarda ( Kıbrıs, İsviçre, Hong Kong, Bahama,….) Vergi cenneti olarak adlandırılan ülkelerde paranız varsa, o paranızı Türkiye’ye getireceksiniz. Bunun için de vergi affı olması lazım. ( Bir dönem yapılmıştı) İşte o zaman Merkez Bankası’nda varlıklar artar. 3- İthalatı denetim altına alacaksınız. Döviz sıkıntısının en önemli nedeni ihraç ettiğimizden çok daha fazla yurda mal getirmemizdir. Yok Alman Malı, Yok Fransız, vb diyerek ülkemizde üretilebilecek ürünleri teşvik etmek yerine sürekli yurt dışından getirerek, dışarıya borçlandık. Yani, Gariban Süleyman Efendi, kefen parası diye sakladığı 1000 doları bozdurduğunda, Ahmet Efendi son model cep telefonuna ödeyeceği doları daha ucuza satın almış oldu. MESELE BUDUR!

Bunların hepsi geçici çözümlerdir. Ekonominin düzelmesi için üretim yapılması şarttır. Çiftçiye, Köylüye, Sanayiciye yatırım teşviklerinin verilerek kalkındırılması, dış ürünlerle rekabet edecek güce getirilmesi şarttır. Yıllardır, ithal ederek, lüks sayılabilecek ürünleri pazara doldurarak kalkınmak mümkün değildir. Üretim ekonomisi yerine tüketim ekonomisinin pompalanmasından, israftan vazgeçilmelidir. ( Tabi buna önce büyükler örnek olacaklar) Sadece inşaat sektörü ile ülke kalkınmaz. Geçici olarak sorunu ötelemiş oluruz. Ama hala inşaat sektörüne gaz verip, ülke içinde alıcı kalmayınca Arap Şeyhlerine, prenslerine satma peşindeyiz. Neyi satıyoruz? Atalarımızın kanla kazandığı topraklarımızı?

Atılan her adımı iyi değerlendirmek ve hep birlikte bu sorunları güzellik içinde çözmek zorundayız.


Yorumlar

Yorumlar
Nermin Alpay 7.2.2017 - 18:48:27
K. Abohon ekonomiden çok anlıyorsa, "ekonomiden anlamayana köşe yazdırmayın" aklını verirken yazdıklarımı çürütecek satılmamış ekonomist bulsun, ben köşe yazarlığını bırakacağım.
Adaları Seven Adam 21.1.2017 - 03:24:54
“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın doları bozdurup TL alma kampanyasına katılan İstanbul büyükşehir belediyesi, kur farkı nedeniyle 18 milyon lira zarar etti.”
Adaları Seven Adam 12.1.2017 - 18:35:35
Birileri dolar bozarken, birileri o dolarları satın alır; bozduracak dolarım yok ama bu ekonomi politikaları ağzımı bozuyor. Madem, halk dolar bozdurunca ekonomi düzeliyor o halde köprü ödemeleri neden dolar ile yapılıyor?
K.Abohon 12.1.2017 - 17:23:47
Ekonomi den anlamayan insanlara köşe yazıları yazdırmayın...