Back To Top

  • Nermin ALPAY
    Nermin ALPAY
ÇÖPLÜK TAŞINIRKEN, GERİ DÖNÜŞÜM NASIL OLACAK?

ÇÖPLÜK TAŞINIRKEN, GERİ DÖNÜŞÜM NASIL OLACAK?

 - Tarih 9.4.2015
- A +

 

Akçakoca çöpünün Yığılca’da kurulan çöp toplama tesisine taşınması ile Ümran Boru’nun arka tarafına çöp dökülmesinin son bulması hepimizi sevindirdi.

 

Çünkü, yıllardır çöplük olarak kullanılan alan, zamanında çok kötü olarak seçilmiş, denize yakın mesafede olması nedeniyle; çevre kirliliğinin yanı sıra deniz suyunun kirlenmesine de neden olmuştur.

 

Şimdi, bu yeni gelişme ile işlevi biten çöplüğün rehabilitasyonu için yılların geçmesini bekleyerek zaman kaybına neden olmaksızın, çöplüğün gazlardan ve zararlı atıklardan ayrıştırılması için projelerin hazırlanması ve kolların sıvanması gerekiyor. Ardından çöplüğün içinde botanik bahçesi, spor alanları ve hayvan sevgisi eğitim parklarının yer aldığı projeler hazırlanmalı.  Akçakoca Otogarına yakın mesafede, turistik amaçlı bu parkın denize ulaşımı da sağlanmalıdır.

 

 

Newyork Çöplüğü'nün geri dönüşüm projesinden alınmıştır.

 

Madrit'de botanik bahçesi

 

GERİ DÖNÜŞÜM NEDEN SON NOKTADA YAPILIYOR?

 

Akçakoca’da çöpler ayrıştırılmadan toplanıyor. Yığılca depolama istasyonu yapılmadan önce; bu sorunun,  benim gibi, birçok çevreci insanı rahatsız ettiğini biliyorum. Özellikle; cam, kağıt, pet şişe gibi atıkların ayrı olarak toplanması, çöpün değerini arttırıyor.  Bu atıklar, ayrı olarak toplandığında tekerlekli sandalyeye, sokak hayvanları için mamaya dönüştürülebiliyor.

 

EVSEL ATIKLAR, KAĞITLARI ÇÜRÜTÜYOR, GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ ENGELLİYOR.

 

Çöplerin ayrıştırılması ve geri dönüşüm için kullanılması olanaklarının Yığılca’da gerçekleşmesi, Belediyenin yükünü azaltacak ama; uzun vadede, geri dönüşümde kullanılacak malzemelerden elde edilecek verim azalacağından gelir kaybı da olacaktır. Ayrıca, geri dönüşümde çok işe yarayan kağıtlar evsel atıklarla bir arada olunca çürüyor ve kullanılamaz halde oluyor. Bu da hem para, hem de orman kaybı demek. Çöpler toplanırken, en azından bu konu çok iyi düşünülmeli.

Gelişmiş ülkelerde çöpler toplanırken evlerde ayrıştırılarak toplanıyor. Biz onlardan daha zengin değiliz. Bilinçlendirme çalışmaları ile, birçok bölge pilot bölge seçilerek, çöp biriktirilirken ayrıştırma teşvik edilebilirdi. Keşke milyon dolarlık tesis yapılırken Akçakoca'mız bu uygulamada örnek olsaydı...

 

PUGEDON GERİ DÖNÜŞÜM ÜNİTELERİ BARINAKTA ÇÜRÜYOR!

 

Kasım ayında, hayvanseverlerin girişimleri ile Akçakoca Belediyemize bağışlanan 2 adet Pugedon geri dönüşüm ünitesi, ( değeri 12.000 TL.) Pugedon firması ile yapılan sözleşmede konulacak yerler  saptanmış olmasına rağmen beş aydır Akçakoca Geçici Barınağında çürümektedir. Bir çok belediyenin yalvar- yakar talep ederek, ücret ödeyerek aldığı Pugedonların hala kurulamamış olmasından, bir Akçakoca sevdalısı olarak utanıyorum. Kadıköy, Beşiktaş gibi insanların yoğun olarak bulunduğu parkların içine yerleştirilen bu Üniteler, bizim Turizm kentimize yakışmaz mıydı?

 

 

Umarım daha fazla bekletmeden şehrimizin park alanlarına yerleştirilir.


Yorumlar

Yorumlar
Ad Soyad Giriniz... 4.12.2016 - 19:20:45
Çuhalı'da bulunan Pugedon'da atıl durumda. İçine şişe atıyoruz ancak mama dökülmüyor.