Back To Top
Düzce Üniversitesinde en büyük sorun barınma...

Düzce Üniversitesinde en büyük sorun barınma...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -01.09.2014
Düzce Üniversitesinde en büyük sorun barınma...
- A +

Düzce Üniversitesi’ne yeni öğrenci kayıtları başladı. 3-7 Eylül 2014 tarihleri arasında 5 bin 570 yeni öğrencinin yeni kayıt yaptıracağı

 Düzce Üniversitesi’ne yeni öğrenci kayıtları başladı. 3-7 Eylül 2014 tarihleri arasında 5 bin 570 yeni öğrencinin yeni kayıt yaptıracağı Düzce Üniversitesi’nde toplam öğrenci sayısı 20 bin 570’e ulaşırken, öğrencilerin barınma ve yurt sorunu yeni eğitim yılında gündemin en önemli sorunu olmaya devam ediyor.

16 eylül tarihinden itibaren kademeli olarak eğitime başlayacak Düzce Üniversitesinde öğrencilerin barınma sorunu devam ediyor. Düzce’de Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurt sayısının az, kapasitelerinin yetersiz olması nedeniyle ilimize yeni gelecek öğrenciler başta olmak üzere geçtiğimiz yıllarda Düzce ve ilçelerinde eğitimlerine devam eden üniversite öğrencilerini zor günler bekliyor. Düzce Merkez ve ilçelerde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 4 adet yurda yerleşemeyen öğrenciler çareyi özel yurtlarda ve kiralık evlerde ararken, bu yönde yapılan tercihler ise cep yakıyor.

Öğrenci Yurtları Yetersiz

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla beraber, öğrencileri barınma telaşı sardı. Birçok öğrenci, ekonomik olarak uygun olması dolayısıyla devlet yurtlarını tercih ediyor. Ancak, Düzce’de bulunan 4 adet devlet yurdu, öğrencilerin barınma sorununa çözüm noktasında yetersiz kalıyor.

Düzce’de öğrencilerin kalabileceği Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtkur’a bağlı devlet yurdu sayısı sadece 4 tane. Bunlar, Soğancı Mevkiindeki Avni Akyol Yurdu 344, Konuralp Beçi Yörükler Yurdu 1254, Akçakoca Yurdu 492, Kaynaşlı Yurdu ise 248  olmak üzere toplam 2338 öğrenci kapasitesine sahip.

Devlet korumasındaki çocuklar statüsündeki öğrenciler ile şehit ve gazi çocuklarından her hangi bir yurt ücreti alınmazken bu durumda olmayanlar ise yurtlarda her ay barınma ücreti adı altında 156 TL. ödemek zorunda. Ayrıca ilk kez yurtta kalacak olan öğrenciden 190 TL’de depozite ücreti alınıyor.

Çareyi özel yurtlarda ararsanız…

Devlet yurtlarına yerleşemeyen öğrencilerin ilk başvurdukları çare genellikle Düzce Merkez ve Yüksek okulların bulunduğu ilçelerde özel öğrenci yurtları ve öğreni konuk evleri oluyor. Özel yurtların sayıları son yıllarda bir hayli artmasına rağmen,  sürekli yeni öğrenci kayıtları olduğundan özel yurtlar da soruna çare olamıyor. İlimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, 7 adet erkek, 6 adet kız öğrenci olmak üzere toplam 13 adet Özel Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu bulunuyor. Bu özel yurtların toplam kapasitesi ise 1349 kişi. Öğrenci konukevi ve misafirhane statüsünde de öğrencilerin kalabileceği yaklaşık 1500 kişilik kapasite mevcut. Ancak bu özel yurt ve konukevlerinin daha önceden kayıt olan öğrenciler nedeniyle çok az yeni öğrenci alabildiği ifade ediliyor. Düzce’de Özel Öğrenci Yurtlarında fiyatları aylık 500 TL ile 1000 TL arasında değişiyor.

Ev bulmak zor, masraflar çok yüksekEv bulmak

Düzce’de inşaat sektörünün son derece hızla büyümesine karşın, öğrenciler kiralık ev bulmakta zorluk yaşıyorlar. Komşu illerimiz Bolu ve Sakarya’da öğrenciler için yapılan 1+1 veya 1+0 daire yapımı henüz Düzce’de yaygın değil. Öte yandan yurtta yaşamak istemeyip evde yaşamaya karar veren öğrenciler ise ev bulma sıkıntısı çekiyor.  Düzce’de bir çok ev sahibinin öğrenciye ev kiralamaması sebebiyle, öğrenciler barınma sıkıntısı yaşıyor.

Ev sahipleri, evlerini öğrenciye kiraya vermemelerinin sebebini eve kız veya erkek arkadaş getirme, eve zarar verme ve kira bedelini ödememe olarak gösteriyorlar. Ayrıca kira ücretlerine doğalgaz, elektrik, su faturası, ulaşım, kırtasiye ve yemek giderleri de eklendiğinde, bir öğrencinin Düzce’de yaşayabilmesi için asgari 1000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Yorumlar

Yorumlar
Mehmet Yılmaz 9.1.2017 - 22:19:11
Yurt işaatında calıştık ama baramızı alamatık iş turturulru güney işaat baramızı kasb etti şuanda 40 kişi berişan güney işaat işci hakkı yiyiyor