Back To Top
BALIKÇI KOOPERATİFİ DENETİMLERİN SÜRMESİNDEN YANA...

BALIKÇI KOOPERATİFİ DENETİMLERİN SÜRMESİNDEN YANA...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -10.9.2018
BALIKÇI KOOPERATİFİ DENETİMLERİN SÜRMESİNDEN YANA...
- A +

 Akçakoca Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, Akçakoca İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan denetimleri desteklediğini açıkladı.

Karakaş açıklamasında:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukuk sisteminin verdiği hakla işletmeciliğini yaptığımız Akçakoca Balıkçı Barınağından faydalanan balıkçı ve tekneleri 3 grupta kategorize edebilir.

1)Yeşil kâğıt olarak tabir edilen belgeyle profesyonel avlanma hakkı verilmiş tekneler ile balıkçılık yapan balıkçılar.

2)Amatör balıkçılık yapma hakkı olan belgeler ile amatör balıkçılık yapan balıkçılar.

3)Teknelerinin amatör ya da profesyonel avlanma ruhsatı olmadığı halde balıkçılık yapılan tekneler.

Profesyonel balıkçılık yapabilecek ruhsatı edinebilmek son derece maliyetlidir. Bu ruhsatı edindikten sonrada Türkiye’de liman başkanlığı olmayan tek il biz olduğumuz için sürekli çevre illerdeki liman başkanlıklarına sürekli masraf etmekteyiz.

Denizde seyrüsefer halinde sahil güvenlik botları tarafından en ufak noksanlığımızda cezayı yine biz profesyonel balıkçılar ödüyoruz. Var olan düzenlemelere göre de sahil güvenlik botları ruhsatı olan teknelere çok daha fazla cezai yaptırımlar uygulayabiliyor.

Tüm bu maliyetlerle uğraşırken hiçbir belgesi olmayan tekneler teknelerine ağ koyarak balıkçılık yapmakta ve ekmeğimize ortak çıkmaktadırlar.

Hiç taksi ruhsatı olmayan bir şoförün 30-40 yıllık şoför bile olsa taksicilik yapmayı kendisine hak gördüğünü gördünüz mü? Hak görse bile trafik yetkilileri taksicilik yapmaya kalkan bu şoförü trafikten men ettiği gibi cezalandırır da.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hukuk sistemine uygun balıkçılık yapmaya çalışan Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri balıkçıları olarak tüm balıkçıların hukuk sistemimize uygun olarak balıkçılık yapmasını istiyoruz.

Bu noktada yetkinin İlçe Tarım Müdürlüğünde olduğunu Akçakoca halkının da bilmesini isteriz.

Geçtiğimiz günlerde İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerin yaptığı ruhsatsız teknelerle balıkçılık yapanlara karşı başlattığı denetimleri takdirle karşılıyoruz.

Bu denetimlerin daha da yoğunlaşmasını talep ediyoruz.

Kısacası Akçakoca İlçe Tarım Müdürlüğünün ruhsatsız balıkçılık yapanlara karşı yaptığı uygulamaların arkasındayız ve bu desteği kamuoyunun da bilmesini istiyoruz.

Mühendislik, eczacılık ya da kasaplık nasıl kanuni bir çerçevede yapılıyorsa balıkçılık da kanunlar çerçevesinde yapılmalıdır, talebimiz budur.

Amatör belgeleri ile kanun ve yönetmeliklere uygun bir şekilde keyif balıkçılığı yapanları barınağımızın ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirdiğimizin altını bir kere daha altını çizmek istiyoruz.

Bereketli başlayan avcılık sezonumuzun bereketinin devam etmesi diler Akçakoca halkına saygılarımızı sunarız.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi adına

Kooperatif Başkanı

Mustafa Karakaş

Yorumlar

Yorumlar
Sıra saylangoz avcılıgına geldigi zaman ruhsat lazım degil niye cünkü bu senin rantin para senin cebine girecek ama balikciliga geldiginde ruhsat çünkü onda sana pay yok sayın başkan ortayi boş buldun at koştur bakalim ne zamana kadar koşturacann
yeni