Back To Top
FİYAT YOK NASİHAT VAR

FİYAT YOK NASİHAT VAR

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.9.2018
FİYAT YOK NASİHAT VAR
- A +

 Fındık sezonu öncesi üreticiyi mağdur etmeyeceğiz şeklinde söylenen sözler havada kaldı. Fındık toplandı, kurutuldu çuvala girdi hatta pazara indi; ağustos ayı geçti eylül geldi ancak TMO halen fiyat açıklayarak alıma başlamadı.        

FINDIK ÇUVALDA TMO NEREDE?

Her fındık sezonu türlü sıkıntılarla geçiyor. Geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığı 8,75 Lira maliyet açıklarken TMO eliyle 10 lira fiyat açıklamıştı. Bu yıl ise ne rekolte açıklandı, ne de TMO’nun hangi fiyattan alım yapacağı. Sadece sezon öncesinde ‘üretici mağdur edilmeyecek’ sözü her yetkiliden duyuldu. Ancak eylül ayı da gelmiş olmasına TMO hala ortalıkla yok. Önümüzdeki günlerde çocuklarının okul ihtiyaçları için nakit ihtiyacı da olacak olan üreticinin gözü kulağı Ankara’dan gelecek haberlerde ancak ne TMO Genel Müdürlüğü’nden ne de Tarım Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

SABIR NE ZAMAN KADAR?

Durum böyle iken üreticiye bol bol nasihat geliyor, fiyatları belirlemenin üreticinin elinde olduğu ifade ediliyor. Üreticinin dayanabilecek gücü var mı, olmayan bu imkansızlık fırsatçılara fırsat sunup milli ürün olarak adlandırılan fındıkta ülkenin ve üreticinin eğmeği değerini buluyor mu diye sorulmuyor.    Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ın ‘sabırlı olun fındığınızı satmayın açıklamasını ardından benzer bir açıklama Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan geldi. Karan da fındık fiyatlarını üreticini sabrının belirleyeceğini söyledi.

 

Yorumlar

Yorumlar
SAYIN DERGAH AKÇA, SAYIN CÜNEYT YEMENİCİ PAZARTESİ FİYAT AÇIKLANACAK DİYE AÇIKLAMA YAPAN HİKMET KESİKİNE SORDUNUZ MU NE OLDU? AÇIKLAMA HABERİ Mİ YALANDI? YOKSA HİKMET KESİKİN'İN AÇIKLAMASI MI? İKTİDAR MISINIZ YOKSA MUHALEFET Mİ ÇÖZEMİYORUZ? İŞİN ASLINI AÇIKLAYIN SEÇİM GELDİ?...
Çiftçi 5.9.2018 - 18:39:33
Bize müstehak.CHP ve İYİ parti 15 TL fındık fiatı açıklarken biz yine AKPye destek olduk.
miller 5.9.2018 - 17:25:16
Binali Yıldırım Ünye konuşması "Tabii ki fındığa gereken önem verilecek. Gerekirse Ofis’i görevlendireceğiz fındık alımını gerçekleştireceğiz. Üreticimizin hakkını hukukunu sonuna kadar koruyacağız" CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Ordu konuşması "Fındık üreticisi zararına fındık satmak istemiyor" Muharrem İNCE Düzce konuşması "fındık fiyatının 15 lira olacağını, satılmazsa devletin satın alacağını" söyledi... Sonuç AKP kazandı , Fındıkçı hak ettiği yoksulluğu yaşayacak. Sen aç kalmışsın kimin umurunda sofralardaki meyveler tropikal en pahalısından sen adını bile bilmiyorken onlar yiyorlar, Sen "ŞAP" olmuş hayvan eti yerken onlar etin yanında Suşi yiyorlar. Zamlar yolda, Kederler Gamlar kapıda. AKP ilçe binası, Milletvekilleriniz orada masal dinlemeye devam....