Back To Top
AĞUSTOS BİTTİ ORTADA FINDIK FİYATI YOK

AĞUSTOS BİTTİ ORTADA FINDIK FİYATI YOK

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -31.8.2018
AĞUSTOS BİTTİ ORTADA FINDIK FİYATI YOK
- A +

 Karadeniz gölgesinin kimi  yüksek kesimleri hariç fındık hasadı sona gelirken üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıklayacağı alım fiyatını umutla bekliyor.

FINDIK HASADI BİTTİ BİTİYOR

Karadeniz genelinde 1 Ağustos  2018 tarihinde başlayan fındık hasadında sona yaklaşıldı. Sahil ve orta kesimlerde üreticiler fındık bahçelerinden çıkarken, yüksek kesimlerde de üreticiler fındık bahçelerini bitirmeye gün sayıyor. Düzce ve ilçelerinde  serbest piyasada fındık 11-12 TL civarında işlem görüyor. TMO'nun, bir an önce fındık piyasasına girerek, fındık alım fiyatını açıklamasını bekleyen üreticiler, en az 15 TL fiyat beklentisi içinde.

REKOLTE ÇOK DÜŞTÜ

Gıda ve Orman Bakanlığı tarafından rekolte açıklamasının henüz yapılmadığını, buna karşın rekoltenin geçen yılın çok altında olacağının görüldüğünü belirten üreticiler, bu durumun üretici maliyetini daha da yükselttiğine vurgu yaptılar. İtalyan Ferrero’nun TMO’dan önce fiyat açıklayarak piyasayı belirlemesine de tepki gösteren üreticiler, buna müdahale edilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

BEKLENEN FİYAT OLUŞMADI

Fındıkta beklediğimiz fiyat henüz oluşmadı diyen üreticiler, “ TMO’nun 15 liranın altında bir fiyat vermesi, üreticiyi üzer. 15 TL masrafları ancak karşılar. Fındığın masrafı ve zahmeti çok. Hala hasat devam ediyor. Üreticiler beklenti içinde. Ben para kazanmasam, neden bahçeye inip üretim yapayım ki. Fındık üreten çiftçi kazanacak ki; bir sonraki yıl da üretim yapsın” yorumunda bulundular.

Yorumlar

Yorumlar
Biz fiyatı 24 haziranda belirledikleri. Reyizimize gurban olsun fındık. Şimdi yalandan ağlıyoruz