Back To Top
Ferreo fındık alım fiyatını 50 kuruş artırdı

Ferreo fındık alım fiyatını 50 kuruş artırdı

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.8.2018
Ferreo fındık alım fiyatını 50 kuruş artırdı
- A +

Bayramdan önce serbest piyasada 11,50 lira seviyelerinde olan fındık fiyatları, bayramın ardından  55 randımanı 13 liradan alıcı bulmaya başladı.

 Fındık fiyatı azda olsa yükselmeye başladı. Son yıllarda fiyatıyla yüz güldürmeyen fındık, bu sene serbest piyasada yükseliyor ancak, bu senede rekoltedeki kaybın beklenenden büyük olması, üreticiyi düşündürmeye devam ediyor.

Henüz Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyat açıklamamasına rağmen, serbest piyasadaki bu yükselişin rekoltede, geçen yıla oranla ciddi kayıplar olmasına bağlanıyor. Fındık alımı yapan tüccarlar, bu yıl şuana kadar, geçen yılın aynı dönemine göre satılan fındık miktarının neredeyse dörtte biri olduğunu söylüyorlar. 

FERRERO FİYATI 50 KURUŞ ARTIRDI

Öte yandan Türkiye’deki en büyük fındık alıcısı konumundaki Ferrero’da sezon başında açıkladığı fındık alım fiyatını revize etti. Sezon başında 50 randımanı 11 lira 25 kuruştan fındık alacağını duyuran Ferrero, alım fiyatını 11 lira 75 kuruşa yükseltti.

TMO NE YAPACAK?

Fındık üretimi yapan bölgelerdeki ticaret borsaları, tabelalarında henüz fındık fiyatı yazmaya başlamazlarken, merakla beklenen bir diğer konuda TMO’nun ne yapacağı. TMO’nun piyasaya girip girmeyeceği merak edilirken, eğer girerse alım fiyatının ne olacağı da merak edilen bir başka unsur. TMO’nun fındık alım fiyatını 13 lira olarak açıklamasının şuanda 13 lira seviyelerinde olan serbest piyasa fiyatlarını olumsuz etkileyebileceği yorumları yapılırken, TMO’nun müdahale alım fiyatının en az 15 lira olması gerektiği yorumları yapılıyor.

Yorumlar

Yorumlar
Millet 29.8.2018 - 11:33:59
Yerli Milli Oto üreteceğiz diyenler, Yerli Milli Fındığına sahip çıksın.!
Çiftçi 28.8.2018 - 21:01:26
Bu saatten sonra TMO dan bi halt olmaz.Fındığı nereye alacak nerede depolayacak.Vatandaşın elinde fındık kalmayınca ne o acele ettiniz biz sizin fındığınızın tamamını alacaktık hazırlık yapıyorduk boşuna mağdur oldunuz derlerse hiç şaşırmayın.Buda bizlere ders oldun