Back To Top
BAKALIM FINDIK YEVMİYESİ AKÇAKOCA'DA KAÇ LİRA OLACAK

BAKALIM FINDIK YEVMİYESİ AKÇAKOCA'DA KAÇ LİRA OLACAK

 - 4 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.7.2018
BAKALIM FINDIK YEVMİYESİ AKÇAKOCA'DA KAÇ LİRA OLACAK
- A +

 Üretici yaklaşan fındık sezonu öncesi aradığı fiyatı bulamasa da… Doğu Karadeniz bölgesinde  fındık toplama işinde çalışacak işçilerin yevmiyesi asgari 70 lira olarak belirlendi.

Giresun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, fındıkta hasat zamanının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyonun, Vali Yardımcısı Recep Uzal başkanlığında toplandığı belirtildi.

Komisyonun, fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemek işverene ait ise günlük 70 lira, yemeğin işçilere ait olması durumunda da 77 lira yevmiye ödenmesine karar verdiği bildirildi.

Fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin de 160 lira olarak tespit edildiği belirtilen açıklamada, “Fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara, yemek işverene ait olursa 80 lira, yemek işçiye ait olursa 87 lira ödenecek. Hasat döneminde çalışacak aşçılara 77, katırcıya 172 lira ödenmesi kararlaştırıldı.” ifadeleri kullanıldı.

Fındık toplama işlerinde 16 yaş ve altı çocuk çalıştıran bahçe sahibi ile çocukların ailelerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca her çocuk için 259 lira idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Yorumlar

Yorumlar
Halinden memnun olan kimse yok ne çalışan nede çalıştıran fındık fiyatları düşük ve çalışma saatleri çok fazla çalıştırma saati 7 den 6 ya kadar olduğunu neden caistiranlar söylemiyor dayi basılarla bir olup işçinin kanını emiyorsunuz sonra gidip namaz kiliyorsunuz
işçide fiyatı beyenmiyor merak etmeyin. Fındık çilesi çok kıymeti yok emeğe sağlık var biraz perişanlık etseydiya biraz para deyseydiya bunca hizmete çalışmaya yerinde 5 ona almaya çalışırlar. Büyük şehirlerde otuza kırka satarlar. Üretici kazanmazya heygidi godaman ensesi kalın amcalar aracılar büyük kocaman tüccarlar. Temoya kaldık neverirsen hazırık azar azar bük belimizi birden yere vurma yıkma bizi. Satamıyosanız fındığı gittiniz her ülkeye aganigi saganigi bir avuç fındık alın satın her ülkeye deysin bunca emeklerimize kendi malımızda meraba olduk selam olsun duyanlara duyuranlara emek verip çalışanlara
. ürünün fiyati belli değilken. işçi yevmiyesi dert aldi. yevmiye fiyati açıklayan.. findik fiyati da açıklasın
Bu demektir ki ; Fındık işçi parası 90,- TL, Fındık Çavuş parası 90,- TL Aşçı parası 90,- TL. Olan Fındıkçılara oluyor, Fındık işçi ücreti yemek dahil veya dahil değil 90,- TL ödeyecek, Çavuş parası ve Aşçı parasında ödemek zorunda. 16 yaşından büyük bir iki çocuk işçi anca bulursun, Çuval taşıma işlemi için ayrı para istenecek. Oturduğu yerden ahkam kesenler, Tarlalarda baskın denetimi yapsın, Muhtarlar günlük tarla işçi sayısını kayıt altına alsın, Jandarma ekiplerine bildirsin, 16 yaşından küçük çocukların sayısı ortaya çıkar. Patpat ile işçi, Traktör ile işçi. Kamyon ile işçi taşınacak. Peki minibüs parası ne kadar.? Fındıkçılar rezil olacak