Back To Top
Ördek Kapmaca…

Ördek Kapmaca…

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.7.2018
Ördek Kapmaca…
- A +

 Hafta sonu Akçakoca’da denizcilik bayramı kapsamında çeşitli törenler, programlar, yarışmalar düzenlendi.

Yarışmalardan bir tanesi Ördek Kapmacaydı. Yarışmanın amacı Deniz’de yüzen ördeği yakalamak. Başka bir amacı yok. Ördek “Altın” falan da yumurtlamıyor. Kanatlarında, Düzce’de ki kirli havayı dağıtacak özel bir güçte yok. Maksat eğlence olsun.

Ama malum bizim millet eğlenirse illa birine zarar verecek. Zarar verecek vatandaş bulamazsa kendisine zarar verir. Havaya ateş açar, yanlışlıkla balkondaki izleyici vurur, silah tutukluk yapar, düzeltirken yanındakini ayağından vurur, içer içer gider kaza yapar, hem kendisine hem de karşısındakine zarar verir v.s uzatılabilir.

Eğlence olsun diye bir sürü adam yüzerek, denize bırakılan bir ördeği yakalamaya çalışıyorlar. Vatandaşlarda mutluluk içinde bunları izliyor. Ne oluyorsa o anda oluyor. Yüzücülerin hepsi ördeğe çullanınca ördek boğulma tehlikesi geçirdi.

Gülmeyin boşuna, evet evet ördek boğulma tehlikesi yaşadı. Ve Jet ski tarafından karaya ulaştırıldı. Allah’tan ördek bir zarar görmedi. Gerçi görse de kimselerin umurunda olmazdı. Sonuçta eğlence için yapılmış bir yarışma, giden bir ördek olur diye düşünürlerdi. Sizde öyle düşünüyorsanız yazının devamını okumanıza gerek yok.

İlla dikkat çekilmesi için ördeğin iki kanadının ve ayaklarının kesilmesi mi lazım! Ya da ayaklarından bağlanıp arabanın arkasında mı sürüklenmesi lazım! Eğlenceymiş. Eğlenceniz batsın. Sonuçta eğlencenize eğlence katmak için düzenlediğiniz bir yarışmada bir hayvan ölecekti. Ayakları kesilen köpek için ortalığı ayağa kaldıranlar, bu konuyu gülerek geçiştirdiler. Hatta sizlerde yazının başında gülüyordunuz ve hiç bu şekilde düşünmemiştiniz değil mi?

Düşünmemeye devam edin o halde. Bir gün sizlerde, birilerinin eğlencesinde tehlike yaşarsınız elbet, o zaman sizi de düşünecek kimse bulamazsınız. Bir gün bir kutlamada, serseri bir kurşuna hedef geldiğinizde, mutluluktan içip sarhoş olan bir adam size çarptığı zaman ona da “Sen eğlenmene bak kardeşim. Şikâyetçi değilim polis bey” dersiniz.

Velhasıl kelam eğlenmeyi bilmiyoruz. Eğlenirken illa bir canlıya zarar vermemiz mi lazım. Dediğim gibi ha bir köpeğin ayaklarını kesip ölüme terk etmişsiniz ha bir ödül uğruna ördeği su da boğmuşsunuz.

Şimdi eğlenmenize devam edebilirsiniz.

Muharrem Yılmaz

 Muharrem Yılmaz & Parantez gazetesi

Foto: Mustafa Kemal GENÇ

Yorumlar

Yorumlar
Bence ördek yerine 1 koli kek atsalarmış denize akçakoca hakkının yarısı katılırdı yarışa yarışa.......
Evet eylenmek icin hic bir canli diyer canliya oyuncak olmamalidir ... ama unutmamalidir . Gecmisini vede annanevi anilarini ve yarismalari da gelecek nesillere tasimalidir . Sizin daha iyi bir onerini varsa bir sonraki yil bunu deneyebiliriz yada oneririz .....
Çok güzel bir tespit, peki faaliyet olarak halkımıza başka alternatif sunabilirmisiniz, haydi buyrun bir makale olarak sunun okuyucuya..