Back To Top
REKOLTE ÇALIŞMASI 10 TEMMUZ’DA BİTECEK

REKOLTE ÇALIŞMASI 10 TEMMUZ’DA BİTECEK

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -30.6.2018
REKOLTE ÇALIŞMASI 10 TEMMUZ’DA BİTECEK
- A +

2018 yılı fındık rekoltesinin tespiti için başlatılan çalışmaların, 10 Temmuz itibarıyla tamamlanması öngörülüyor. 25 Haziran’dan bu yana arkadaşlarımız bahçeleri tek tek gezerek başlatılan çalışma 10 Temmuzda sonuçlanacak. Yapılan çalışma bir dosya halinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına iletilecek.

Temmuz ayı içinde yürütülen çalışmalardan elde edilecek verilerin ilgili Bakanlığa dosya halinde sunulacağını ifade eden yetkililer, tüm illerin 11 Temmuz itibarıyla tahmin ettikleri fındık rekoltesini Bakanlığa bildirmiş olacağını söylediler. 

REKOLTE ÇALIŞMALARI 227 NOKTADA YAPILIYOR

Rekolte hesaplamaları bakanlığın belirlediği tek formül ve metotla gerçekleştiriliyor. Komisyon üyeleri rekolte tespiti yaparken daldaki çotanak sayısını dikkate alıyor. İllerde rekolte çalışması 227 ayrı noktada gerçekleşiyor. Bu noktalarda çotanak sayımı yapılıyor. Ekipler çotanakların içindeki doluluk ve boş oranlarını hesaplayarak tahmini rekolteyi belirliyor. Fındık kurdu, yeşil kokarca ve küllenme zararlarının da olup olmadığı yine ekipler tarafından kontrol ediliyor.

25 hazirandan bu yana rekolte çalışmayı yapan teknik heyet, Batı Karadeniz bölgesinde beklenilen fındığın olmadığı tespitinde bulundular. 

Yorumlar

Yorumlar
elmar samadov 30.6.2018 - 20:59:40
fındıkta hasatı iki misli artırmak için zirai danışmanlık yapılır 538 062 6942