Back To Top
AK Parti'de ilk analiz... Düzce dahil 30 ilde liste sorunluydu

AK Parti'de ilk analiz... Düzce dahil 30 ilde liste sorunluydu

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -30.6.2018
AK Parti'de ilk analiz... Düzce dahil 30 ilde liste sorunluydu
- A +

 AK Parti’ye sunulan raporda, oy kaybının yüzde 10’un üzerinde olduğu ve büyük bölümünde adaylarla ilgili sorun yaşanan iller arasında Düzce de yer aldı.

AK Parti, 24 Haziran'daki seçimlerde Düzce’nin de aralarında bulunduğu 70 ilde yüzde 7.1'lik oy kaybı için ilk değerlendirmeleri yapmaya başladı. AK Parti'ye sunulan bir raporda ittifak yasasının iktidara değil, muhalefet partilerine yaradığı belirtildi.

AK PARTİ SEÇMENİ LİSTELERİ BEĞENMEDİ, MHP’YE YÖNELDİ…

Hürriyet'te yer alan habere göre, seçmen tercihlerini daha geniş çaplı analiz etmek için yapılmasına karar verilen geniş kapsamlı çalışma dışında, parti yönetiminin yaptığı ilk analizler ve bölgelerden gelen ilk raporlar, partinin 7.1 puan gerilemesi ve 22 milletvekili kaybetmesinin ana başlıklarını ortaya koydu. İlk saptamalara göre, 30 civarındaki ilde, milletvekili listeleri ile ilgili seçmen açısından sıkıntı oldu.

ADAYLARA MÜLAKAT YAPILMADAN KARAR VERİLDİ

Özellikle sürenin kısıtlı olması nedeniyle parti yönetimi, adaylarını her zamanki yöntemleri kullanarak tarayamadı. Mülakat yapılmadan hızlı karar verildi ve kişisel referanslar dikkate alındı. Bu durum, en az 30 ilde sıkıntı yarattı. 8 milletvekili adayı için haklarında ortaya çıkan iddialar nedeniyle istifa etmeleri gündeme geldi, ikisi istifa etti.

DÜZCE LİSTE BAŞI… İLLER SIRALANDI

1 Kasım 2015 seçimine kıyasla oy kaybının yüzde 10’un üzerinde olduğu ve büyük bölümünde adaylarla ilgili sorun yaşanan iller, Düzce, Kırıkkale, Bayburt, Aksaray, Kayseri, Kilis, Konya, Ordu, Adıyaman, Sivas, Malatya, Niğde, Erzurum, Kahramanmaraş, Kütahya, Erzincan, Elazığ, Samsun, Şanlıurfa, Yozgat, Gümüşhane, Iğdır, Hatay, Karaman, Osmaniye, Rize, Bolu, Trabzon ve Gaziantep olarak sıralandı.

'YETERLİ SÖYLEM GELİŞTİRİLMEDİ'

AK Parti’nin yüzde 30’luk bir kemik oyu bulunduğu, seçim kampanyasında söylem ve dilin bu kemik kitlenin hoşuna gidecek şekilde belirlendiği, partinin icraatlarına ve Türkiye’nin geleceğine yönelik ekonomik vaatlerine göre tercih kullanan seçmene dönük olarak ise yeterli söylem geliştirilemediği ifade edildi.

Genel merkeze ulaştırılan raporlarda, seçmenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durduğu, parti konusunda ise farklı bir tutum sergileyerek ‘düşüncelerinin dikkate alınması’ mesajı verdiği yorumları yapıldı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.