Back To Top
Selvi...Erdoğan vurdukça İnce yükseliyor

Selvi...Erdoğan vurdukça İnce yükseliyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.6.2018
Selvi...Erdoğan vurdukça İnce yükseliyor
- A +

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 24 Haziran'daki seçimler için cumhurbaşkanı adaylarının kampanyalarını ele alan bir yazı yazdı.

 24 Haziran seçimlerinde başarılı bir çıkış yakalayan Muharrem İnce ise, son düzlüğe girerken CHP’nin sosyolojik sınırını aşmış durumda. CHP’nin her seçimde takıldığı yüzde 25 sınırını aşan İnce’nin seçmenlerle sağladığı diyalog, ortalama Türk vatandaşının anlayacağı dili kullanması, Erdoğan’la polemiğe girmesi, dinle, dindarlarla, başörtüsüyle bir sorununun olmaması nedeniyle yükselişini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan vurdukça Muharrem İnce yükseliyor

işte o yazı...

 

Seçmenlerdeki kaymalar sonucu etkileyecek mi?

 24 Haziran gecesi belki de uzun süredir ilk kez nefes nefese izleyeceğimiz bir seçim olacak. Seçimlere 12 gün kala seçmen eğilimlerinde ilginç kaymalar söz konusu. Seçimlere katılımın yüksek olacağı gözleniyor. Kararsız seçmen sayısı hızla azalıyor. Çünkü seçmenler cumhurbaşkanı adayları ve partiler hakkında kararlarını büyük ölçüde netleştirmiş durumdalar. Ancak ittifakların içindeki oy geçişleri sürüyor.

24 Haziran seçimleri hızla ikili bir yarışa dönüşüyor. Erdoğan’ın baştan beri stratejisi de oydu. Muharrem İnce’yi hedef almak suretiyle Erdoğan-İncekutuplaşmasını hedeflemişti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu gerçekleşiyor. Ama ittifaklar nedeniyle baraj sıfıra indiği için orada parçalı bir tablo söz konusu.

Milletvekili seçiminde kritik eşikler önemini koruyor. Bu Meclis seçiminde hiçbir partinin işinin kolay olmadığını gösteriyor. ‘Cumhur ittifakı’ açısından yüzde 45, ‘millet ittifakı’ için yüzde 38 ve HDP için yüzde 10 sınırları aşılmış değil, milletvekili seçiminde psikolojik eşik sürüyor, bıçak sırtı bir durum söz konusu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde müthiş bir iniş ve çıkış yaşanıyor. Son 12 günde bu hızlanır mı bilemem. O nedenle cumhurbaşkanı adaylarıyla ilgili ulaştığım verileri aktarmak istiyorum.

ERDOĞAN’LA DEVAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti seçmeninin yüzde 99’unun oyunu alıyor. Muhafazakâr kesimde AK Parti’ye oy vermeyeceğini söyleyen seçmen dahi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor. O nedenle Erdoğan ile AK Parti oyları arasında bir makasın olması bekleniyor. Erdoğan oylarını yüzde 50’nin üzerinde tutmaya çalışırken, AK Parti’yi de sırtında taşıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP’den beklediği oranda destek alamayan Erdoğan’a, Kürt seçmen desteğini sürdürüyor. Erdoğan’ın ilk turda seçilmesinin önünde bir engel gözükmüyor. Meclis’te ise MHP etkisi ittifakın lehine gelişiyor. ‘Cumhur ittifakı’ MHP’nin katkısıyla Meclis’te çoğunluğu sağlıyor.

ERDOĞAN VURDUKÇA İNCE’YE YARIYOR

24 Haziran seçimlerinde başarılı bir çıkış yakalayan Muharrem İnce ise, son düzlüğe girerken CHP’nin sosyolojik sınırını aşmış durumda. CHP’nin her seçimde takıldığı yüzde 25 sınırını aşan İnce’nin seçmenlerle sağladığı diyalog, ortalama Türk vatandaşının anlayacağı dili kullanması, Erdoğan’la polemiğe girmesi, dinle, dindarlarla, başörtüsüyle bir sorununun olmaması nedeniyle yükselişini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan vurdukça Muharrem İnce yükseliyor. Muharrem İnce’nin bagajının olmaması nedeniyle Erdoğan’ın kullanabileceği bir açık vermiyor. İnce’nin yükselişinde ‘ince‘ bir çizgi var. Muharrem İnce hâlâ AK Parti seçmeninden oy alamıyor. O nedenle muhalefetin psikolojik barajı olan yüzde 38 sınırı aşılamıyor. Meral Akşener’e giden CHP oyları İnce’ye dönüyor.

AKŞENER NEDEN GERİLİYOR?

Partisini kurmadan önce yüzde 18’lik, öfkeli ve tepkisel seçmeni yakalayan Meral Akşener’in bu kesimi konsolide edemediği gözleniyor. Oysa hayat pahalılığı, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve eşitlik arayışı bir dip dalga olarak varlığını hissettiriyor. Akşener’i destekleyen kesim de bunlardı. Ama İYİ Parti Lideri bu dalgayı iyi yönetemedi. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarması ve Muharrem İnce’nin başarılı performansı ise en çok Meral Akşener’i etkiliyor. İnce yükselirken, Akşener geriliyor.

KARI KOCA DEMİRTAŞLAR

12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkence olaylarının oluşturduğu sosyoloji üzerine yükselen HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olması Kürt seçmende bir motivasyon sağlıyor. HDP’nin baraj sorunu sürerken Demirtaş’ın böyle bir sıkıntısının olmadığı gözleniyor. Selahattin Demirtaş ile eşi Başak Hanım’ın yürüttüğü iki kişilik kampanya ise siyasette yeni bir Bülent-Rahşan Ecevit profilini yansıtıyor.

Seçimlerin sempatik adayı Temel Karamollaoğlu’nun bu rüzgârı sandığa ne kadar yansıtacağını ise 24 Haziran gecesi göreceğiz.

HÜRRİYET

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.