Back To Top
Bakanlık açıkladı...Akçakoca plajları A kalite...

Bakanlık açıkladı...Akçakoca plajları A kalite...

 - 6 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.6.2018
Bakanlık açıkladı...Akçakoca plajları A kalite...
- A +

   Sağlık Bakanlığı'nca hizmete sunulan "Yüzme suyu takip sistemi"nde Akçakoca'nın 12 plajının da A kalite standardında olduğu açıklandı...

Akçakoca sahilleri, tatilciler için denize güvenle girilebilecek yerlerden biri olduğu açıklandı. Sağlık bakanlığna bağlı Halk Sağlığı genel müdürlüğü, 3 Mavi Bayraklı Akçakoca sahillerinin güvenle denize girilebeilecek yerlerden olduğunu söyledi. http://yuzme.saglik.gov.tr/ sitesi, Akçakoca'nın 12 plajının güvenli olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nca hizmete sunulan dünyadaki ilk "Yüzme suyu takip sistemi" ile Türkiye'deki plajların tüm özellikleri ve su kalitesi internet üzerinden öğrenilebiliyor. Buna göre, Türkiye'de yüzde 75 oranında A, yüzde 23 oranında B, yüzde 2 oranında ise C kalite plaj bulunuyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürü Hüseyin İlter, genel müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, yüzme suyu takip sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin yüzme alanları ile ilgili şanslı bir ülke olduğunu belirten İlter, bu kapsamda, mevzuatın Avrupa Birliği ile tam uyumlu hale getirildiğini söyledi.

34 İLDE 388 PLAJ

Türkiye'nin sahip olduğu plajların doğal güzelliğinin dünyanın ilk sıralarında yer aldığını vurgulayan İlter, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak 34 ilde bin 388 plajı takip ettiklerini belirtti.

İlter, takip edilen plajlara ilişkin tüm özellikleri anlık olarak, "www.yuzme.saglik.gov.tr" adresinden vatandaşlarla paylaştıklarını dile getirerek, sitenin sadece Türkçe değil 6 farklı dilde yayın yaptığını kaydetti. Plajların tüm özellikleri sitede yer alıyor Okulların tatile girmesinin ardından birçok ailenin tatil planı yaptığını belirten İlter, "Vatandaşların tatile gitmeden önce mutlaka bu siteden plajlara ilişkin bilgileri görmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

YÜZME SUYU TAKİP SİSTEMİ'

Siteye girdiklerinde, istedikleri bölgeye ilişkin adresten otel bilgilerinden ya da plaja ilişkin bir isim varsa plaj bilgilerinden arama yapabilirler.

Plaj aramasına girerek duş, tuvalet, soyunma kabini, yeme içme, otopark, cankurtaran gibi imkanları seçerek bunlara ilişkin arama yapabilirler.

Harita üzerinden kendi istedikleri bölgeleri de yakınlaştırarak arama yapabilir ve plajlara ilişkin bilgileri alabilirler." diye konuştu. İlter, sahada görev yapan bin elemanın her 15 günde bir ihtiyaç olduğunda da anlık olarak numuneler aldığını ve plajların durumunu yakından takip ettiğini aktardı.

Son 7 yıla ait tüm analiz sonuçlarının da yüzme suyu takip sisteminde yer aldığını anlatan İlter, uygulamanın dünyada başka bir örneğinin olmadığına dikkati çekti. Suyun kalite özelliklerinin de sitede yer aldığını ifade eden İlter, bir plajda kum, çakıl, plajın genişliği, ne kadar yüzücünün plajdan yararlanabileceği gibi hususların takiplerinin yapılabildiğini söyledi.

'TÜRKİYE'DE D KALİTE PLAJ YOK'

Tatil planı yapanların www. yüzme.saglik.gov.tr sitesine girerek plajlara ilişkin bilgileri takip etmelerini öneren İlter, şöyle konuştu: "Türkiye'de bin 388 plaj var. Bunların A, B, C, D sınıflandırması mevcut. 2017 değerlendirmesinde D kalitede plaj yok. A kalite en iyi mükemmel kalitede plaj demek.

Türkiye'de yüzde 75 oranında A kalite, yüzde 23 B kalite, yüzde 2 oranında da C kalite plajımız var. Plajları en iyi bölgemiz Antalya'dır. Belek bölgesi yoğun plajlarımızdandır ve hepsi A kalitesindedir."

Evcil hayvan sahiplerine kolaylık Sitenin evcil hayvanı olanlara da kolaylık sağladığını belirten İlter, plaj arama butonundan evcil hayvan giriş izni bulunan yerlerin tamamının öğrenilebileceğini kaydetti.

Yorumlar

Yorumlar
Akçakocalı 12.6.2018 - 09:27:37
Mavi bayrak verilen yerlerde merkezdeki dere çuhallıdaki bahçe kafe önünden akan lağım suyu tersane bölgesinde fabrikalardan akan suyun denize karıştığı bir bölgede halen daha denizimiz temiz olabiliyorsa ve bu durumda belgelenebiliyorsa yapacak bişey yok.Vatandaşlar gönül rahatlığı ile denizlerimizden faydalansın
hikmet tutkun 12.6.2018 - 03:36:09
insan A kalite olmadıktan sonra, plaj olsa ne yazar.... avunun bu teranelerle !!!
rüştü yanmaz 12.6.2018 - 03:33:01
ha lağımın içinden yürümüşsün, ha sahillerdeki diğer pisliklerin içinden,farketmez, ikisi de aynı.
h.cumur 12.6.2018 - 03:25:50
bir akçakocalı olarak şunu çok net söylüyorum....ben çarşıya giderken mecbur kalmadıkça sahil yolunu kullanmıyorum....o rezilliğin içinden geçmiyorum....arka yollardan gidiyorum...çıplaklar-sarhoşlar-ahlaksızlar cirit atıyor....birileri ısrarla akçakocayı bodrum a çevirmek istiyor....sadece bu kafaya yazıklar olsun diyorum...şunu da söylüyorum, akçakoca bodrum olamaz...kendisi olsun yeter...
hidayet koçak 12.6.2018 - 03:21:18
kumsal-sahil-mavi bayrak...akçakoca nın kutsalı...başka önemli dertleri yok akçakocanın...eeee ne diyelim... alın kutsalınız sizin olsun....
h.cumur 12.6.2018 - 00:26:23
hay sizin sahiliniz batsın....başka derdiniz yok...defolun gidin sahilde yatıp kalkın....alın sahilinizi de lağımınızı da sizin olsun...