Back To Top
Külleme Kendini Gösterdi

Külleme Kendini Gösterdi

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.6.2018
 Külleme Kendini Gösterdi
- A +

Ülkemizde özellikle 2013 yılından itibaren görülen fındıkta külleme hastalığının nemli ve sıcak havaların etkisiyle bu yılda bahçelerde kendini hissettiriyor. Hastalık Akçakoca’da hızla yayılıyor.

Fındıkla ilgili kurum ve kuruluşların konu ile ilgili olarak yaptıkları açıklamalar ve çalışmalara rağmen, üreticiler bahçelerine gereken özeni göstermiyor, gösteremiyorlar.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, hava sıcaklığının artması ile çoğalan külleme için öncelikle tedbirin düzenli budama ve dip sürgünü temizliğinin yapılması, sonrasında ise bilinçli bir şekilde ilaçlama olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Artık, dalların maksimum düzeyle ışık alması, güneş görmesi ve havalanabilmesinin hastalıkla mücadelenin ilk şartı olduğunu da bildirdi.

Ulusal Fındık Konseyi ve Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk de küllemenin sadece dallardaki fındığı değil, depolarda bulunan fındıkları da olumsuz etkilediğine dikkat çekerek “Fındığın ana üretim bölgesinde ve özellikle de Giresun Tombulu diye adlandırılan çeşitte etkili olan bu hastalık son zamanlarda yeniden kendini göstermeye başlamıştır. Verim ve kalitede önemli ölçüde kayba yol açan hastalıkla mücadele için gereken ilaçlamalara mutlaka başlanılmalıdır. Küllemeye maruz kalmış fındıklar toplanıp kurutulduktan sonra bile sanayici için olumsuzluğunu sürdürür. Raf ömrünü olumsuz etkiler” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.