Back To Top
Dışı zehirli, tadı lezzetli balık...İskorpit

Dışı zehirli, tadı lezzetli balık...İskorpit

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.6.2018
Dışı zehirli, tadı lezzetli balık...İskorpit
- A +

 Karadenizliler çok bilinmeyen balıkları değil de en çok hamsi, palamut, mezgit, istavrit, kefal, lüfer, çipura, levrek ve kalkan gibi balıkları yemeyi tercih ediyor. Görünüşü ve dikenleri nedeniyle insanların ellemeye dahi koktuğu iskorpit balığı ise insanlar tarafından pek rağbet görmüyor.  

  Akçakoca’da Balıkçılar tarafından avlanan bu balıklar kilosu 13 - 15 TL’den satılıyor. Balıkçılar, iskorpit çorbası ve kızartmasını menülerinde sunuyorlar. Dışı zehirli olan balığın temizlenmesi ise ayrı bir hüner istiyor. Dikenleri ele battığında balon gibi şişiren balık, temizlenme esnasında usta balıkçıları bile dakikalarca uğraştırıyor.

  -“Tutmasını bilmezseniz...”

  Yakaladıkları ilginç balık hakkında açıklamalarda bulunan balıkçı Adnan Özer, “Ağlarımızı akşamdan kaya başlarına seriyoruz. İskorpitleri ayıklayıp, tezgahlara gönderiyoruz. Bu balığı günübirlik balık ayıklayan vatandaşlarımız pek bilmez, ayıklayamaz. Halkımız bunları zehirli balık olarak bilir. Genelde bu balığı yenilmez sanırlar. İskorpit çok lezzetli bir balıktır. Çok güzel çorbası ve tavası olur. İskorpitin eti çoğu balıktan da lezzetlidir. Kilosunu 10 - 15  liradan veriyoruz. İskorpit, tutmasını bilmezseniz iğnelerinden çarpar. Yanlış yerden tutarsanız da şişik ve alerji yapar” dedi.

  -İskorpit balığının özellikleri

  İskorpit balığının kafası büyük olup, vücudunun yarısı kadardır. Kafasında sayısız diken ile girinti ve çıkıntı vardır. Vücut rengi koyu kırmızıdan, açık pembeye kadar değişme gösterir. Göğüs yüzgeci fazla geniş ve yuvarlaktır. Birinci sırt yüzgecinin 11, anüs yüzgecinin 3, karın yüzgecinin 1 dikeni zehir taşır. İskorpit bütün denizlerimizde bulunur. İskorpitin sırt dikenleri zehirlidir. Bu nedenle balıkçıya ayıklatılması önerilir

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.