Back To Top
ÇUHALLI'YA YAPILMAYANLAR...

ÇUHALLI'YA YAPILMAYANLAR...

 - 7 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -17.5.2018
ÇUHALLI'YA YAPILMAYANLAR...
- A +

 Başkan Yemenici Düzce medyasına verdiği röportajda; Çuhallı Çarşısıyla ilgili eleştirilere kızdığını sitemkar bir tarzda beyan ediyor.  Biz Çuhallı’ya ne yapmadık ki; Altyapı probleminiz vardı çözmedik miii… diyerek bir anlamda kızgınlığını kendince ifade etmeye çalışıyor.

Bana sorarsanız; Bir belediye başkanı rutin altyapı hizmetleriyle ilgili yaptığı işleri göstererek övünme hakkına sahip değildir. Eğer siz o makamda oturuyorsanız su, kanalizasyon veya yağmur suyu drenaj sistemi gibi alt yapı yatırımlarını da doğal olarak sevk ve idare edeceksiniz, Bunlar övünülmesi veya başkanın hanesine yazılması gereken konular değil.

Bir belediye başkanının övünmesini hak edecek konular bellidir. Örneğin yaptığınız spor tesisleriyle övünebilirsiniz. Rekreasyon alanlarıyla, kültürel ve sosyal hizmetlerle övünebilirsiniz. Alt yapı konusuna gelene kadar övünmeyi haklı kılacak o kadar çok hizmet çeşidi var ki…  

Gelelim Çuhallı Çarşısına… Akçakocamızın çalışkan başkanı düşünüyor taşınıyor Çuhallı çarşısıyla ilgili övüneceği bir şey bulamıyor ne yazık ki… Hatta bırakın övünmeyi, Çuhallı’da kendisini seçim döneminde zorlayacak başka işler de var! O konulara şimdilik girmiyorum.

Çuhallı Çarşısı Fikret Albayrak dostumuzun döneminde adeta yeniden parladı, çarşının maküs talihi onun döneminde yenildi. Objektif olmak gerekirse; Fikret Albayrak Çuhallı Çarşısına yaptığı hizmetlerle ne kadar övünse azdır. Ama siyaset sahnesinde yapılan hataların telafisi zor oluyor. Çuhallı’yı adeta yeniden imar etmesine rağmen atılan yanlış adımlar Fikret Albayrak’ın yeniden başkan olmasını engelledi. Belki de en zor işlerden biri halka gerçek anlamda kendinizi anlatabilmektir. Görüyorum da Fikret dostumuz gibi, Cüneyt Başkan da bu konuda biraz zayıf kalıyor. Oysa her ikisi de Akçakoca ‘da sadece hizmet yaparak iktidarda kalmanın mümkün olmadığını benden iyi bilir. Kendini izah edememek sanırım seçilmişlerin çok sık içine düştüğü yetersizliklerden biri…

Çuhallı’ya dönecek olursak; Gelinen noktada Çuhallı Çarşısı Akçakoca turizminin merkezidir. Boydan boya uzanan plajıyla, yüzlerce yatak kapasitesiyle Akçakoca turizminin kalbi olan Çuhallı çarşısı bugün o pastadan daha fazla pay almak istiyor.

Bu bağlamda, Fikret Albayrak’tan sonra Çuhallı Çarşısı için pek fazla adım atılmadığı ortada.

Güzel bir örnek vermek gerekirse; Yukarı Mahalle için sarf edilen emekle, kaderine terk edilmiş Mahalle ayağa kalktı. Yukarı Mahalle Pazarı, halkın hem gelir kapısı oldu,  hem de Akçakoca kültürünün tanıtımında önemli bir rol üstlendi. Bence başkan Yemenici’nin yaptığı en güzel iş budur, Yukarı Mahalleye yaptığı katkılarla övünmelidir. Aslında Çuhallı Çarşısı da belediyemizden  bu tip adımların atılmasını istiyor. Çuhallı Çarşısının da  bir kültürü var, olanak verilirse burada da çok güzel işler yapılabilir. Osmaniye Mahallesinde yaşayan insanlara gelir kapısı olacak çevre geliştirme projeleri Çuhallı çarşısı için hayati önem taşıyan adım olabilir. Örneğin Karadeniz kültürünün  esprili yüzünü gösteren bir “LAZ PARK” projesi en az Kentpark projeniz kadar etkili olacaktır. Ayrıca Çuhallı esnafının çokça yakındığı umumi tuvaletlerin yokluğu , yazın binlerce turistin günübirlik denize girdiği Çuhallı plajında çok ciddi bir ihtiyaç. Kumsala koyduğunuz 2 metrekarelik kabin ve tuvaletlerle  oradaki ihtiyacın çözülmediğini bizler kadar sizlerin de görmesi gerekiyor. Daha önce gündeme getirdiğimiz Çuhallı Çarşı meydanının yapılması da istişare edilmeye değer konular arasında olduğunu düşünmekteyim.

Yine defalarca gündeme getirdiğimiz başka bir sorun da bankamatiklerin çarşı merkezinden uzak olması...

Aslını isterseniz halk onardığınız parklar veya yaptığınız alt yapı çalışmalarıyla o kadar da ilgili değil. Onlar yaşam kalitesini, istihdamı ve gelirini arttıracak projeleri daha çok önemsiyor.  Belediye başkanlığına aday olmayı düşünen herkes bu tür projelerin arayışına şimdiden girmelidir.

ÖZHAN KIZILTAN

Yorumlar

Yorumlar
Ad verirsek karalarlar hemen. - 5/17/2018 Sn Özhan Kızıltan bey tüm cümlelerinize harfi harfine katılıyorum.Başkanın da kızmasına gerek yok.Şehir merkezinin sapak tarafından geldiğimizde ilk giriş yeri çuhalı çarşısı..Bankamatiklerden bahsetmişsiniz ama banka bile yok bu çarşıda.Yeni Gelen bankaları da pazar yerine gönderiyorlar.Çuhalı çarşısı her zaman yetim bırakılmıştır.Kardeşim modernleştirsene ,güzelleştirsene istihdamı arttırsana.Olmaz çok yazık.Akçakoca 2000 yılında nasılsa 2018 yılında da aynı.Bu arada dip not 2000 li yıllarda nedense daha çok turist akçakocayı tercih ediyordu.Tek tek ispatları ile çıkarır konuşurdum da akçakoca burası yoruma doğru der sesini çıkaramaz.(Akçakocalı) *İmar şehircilik bitik *Yollar kötü *Nüfus az artmıyor aksine düşüyor. *Yaz sezonu ve fındıkta olmasa ayakta duramayacak bir ilçe *Gereksiz yatırımlara büyük paralar harcıyan belediye(merkez cami yanı)Daha niceleri var..
aydın abi seyir terasında 60 yaş üstü bedava olsun demiş karşılığında
aydın abi karşılığında talebiniz oldu mu seyir terasının ve caminin orda talebiniz oldu mu?
Vatandaş 17.5.2018 - 14:05:27
Çuhallı sahilinde Bir taraftan insanların yerleri yok pahasına istimlak edilecek diğer taraftan bazı kesimlere rant sağlanacak yukarıda allah var bu dünyanın öbür tarafı da var cenabı allah ne yaparsan yap kabul edebilirim ama bana kul hakkıyla gelme demiş bu dünya fani bu duruma göz yumanlar nasıl hesap verecekler
canan.. 17.5.2018 - 13:44:00
özellikle yazın üstünde büyüdüğümüz plajımızın sözde şenzlogcu adı altında pay edilmesine oldukça kızgınım.Kendi çarşımızın plajında şemsiyemizi kuramaz olduk,yer bırakmadılar,ailece denize gidemez olduk. Sırf bu sebeple bunlara yol verenlere oy vermedik. Düzelmedikçe vermeyeceğiz...
Çuhallılı 17.5.2018 - 11:49:00
Evet Undan Kale binası nasıl Albayrakın ipini çekti ise bazı insanlara sağlanan toleranslar onun ipini çekmeye yetecektir bunu akp li vatandaşlar bile dile getiriyor ayrıca kumsallar vatandaşın halkın rahat ve huzurlu bir çekilde kullanımına değil hizmet adı altında birilerine tahsis edilmesi yeterince tuvaletlerin olmayışı duşakabinlerin olmayışı yürüyüş yollarının kafeler tarafından işgal edilmesi geceleri içkili masalar arasında ailelerin yürüyüş yapma zorunda bırakılması daha birsürü etken vatandaşın bahçe kafe önünde akan lağım sularının önünde denize girmeleri gibi
aydin akin 17.5.2018 - 09:59:58
"Ayrıca Çuhallı esnafının çokça yakındığı umumi tuvaletlerin yokluğu , yazın binlerce turistin günübirlik denize girdiği Çuhallı plajında çok ciddi bir ihtiyaç." Yerinde bir tesbit.Bunun icin cami bitisigindeki 869 m/2 lik yerimin bir bölümüne Sadirvan ve üstüne Kuran kültürü evi yapilmasi ve sadece rahmetli babam haci Müteahhit Osman nin ismi verilmesi kaydiyla bagislayacagimi zamanin Belediye baskani Sayin Albayrak a bizzat teklif getirmistim.Kabul görmeyince bu kez yerimin bitisigindeki cami avlusunda verdigim BAGIS YEMEGInde bu dilegimi ilan etmis ve Almanyaya dönmeden halki yerime tam yetkiyle"vekil " etmistim.Bunun üzerine Baskan yemenici ve ekibi teklifi kabul etmisti.Bu arsaya cok yüksek kira teklif edilmesinne ragmen bu nedenle vermedim.Baskan ve ekibinin bugünedek cabasinna ragmen BILINMEYEN GÜCLER in buna engel oldugu konusulmaktadir. Bu bagisin gerceklesmesi halkin kazanimi icin bugünedek yaptigim masraflarima ragmen daha büyük masrafa(toplam 40 bini bulacak) ve RISKE GIRECEK YERIMI AYIRACAK(ifraz) ve ciddiyetimi ispatlasyacagim. AKCAKOCA SEVDALILARINA CAGRIMDIR: PARTI AYIRIMI YAPMADAN ELBIRLIGIYLE BU GIRISIMIMIZE DESTEK OLUN ! AKCAKOCAMIZA YAKISAN BIR SADIRVAN YAPALIM.Su bilinmelidir.BU YER IFRAZDAN SONRA DA HEDEFIMIZE ULASINCAYA KADAR BOS KALACAKTIR.YANI YER CAMIYE AIT YATIRIM ICIN AYRILMISTIR.HAYDI HEP BERABER EL ELE VERIP AKCAKOCAMIZI GÜZELLESTIRELIM.Benim icin bu yer artik Akcak.ocanin , halkindir. Insaallah bir an önce hedefimize ulasiriz.HAYDI KOLAYGELSIN..