Back To Top
AKÇAKOCA PTT'Yİ TERCİH EDERKEN ÇOK İYİ DÜŞÜNÜNÜZ!

AKÇAKOCA PTT'Yİ TERCİH EDERKEN ÇOK İYİ DÜŞÜNÜNÜZ!

 - 5 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -16.5.2018
AKÇAKOCA PTT'Yİ TERCİH EDERKEN ÇOK İYİ DÜŞÜNÜNÜZ!
- A +

 Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasasının 22.maddesi şöyle başlar:

“Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.”

Bu haberleşme özgürlüğünü kullanırken en çok kullandığımız teşkilatın adı PTT yani Posta ve Teşkilatı Genel Müdürlüğü. Bu teşkilatta 2013 Anonim Şirket haline getirilmiştir.

177 yıllık posta teşkilatı özelleştiğinden beri güvenirliğini gün be gün kaybetmekte ve Akçakoca PTT şubesi de şubeler arasında güvenirliği kaybetme noktasında başa oynamaktadır.

Akçakoca PTT Müdürlüğünde başıma gelen bir hadise de bu kararımı pekiştirmiştir.

Benim için mühim olan evrakları Beşiktaş Fulya’daki BJK tesislerinde çalışan arkadaşıma gönderdim ancak bu evraklar PTT arkadaşıma ulaştırılamadı. Üstüne üstlük evrak gelecek haberim olsun diye tüm çalışanlar haberdar edilmiş olmasına rağmen.

Akçakoca PTT Müdürlüğünce benden teslim alınan evraklar kişi adresinde bulanamadığı için Akçakoca PTT Müdürlüğüne geri gönderilmiştir.

Ve postam Akçakoca PTT Müdürlüğü posta işleme biriminde kayboldu.

Kaybolduğunu da arkadaşımın “posta elime ulaşmadı” uyarısından sonra birkaç defa Akçakoca PTT Müdürlüğüne gittikten sonra çözebildim. Öyle bir defada da olmadı, birkaç defa gitmek zorunda kaldım.

Postanın akıbetini öğrenmek için mücadele etmesem posta işleme biriminin bundan haberi bile olmayacaktı.

“Postacı kapıya bırakmıştır orada kaybolmuştur” diyenleriniz yanılıyor çünkü gösterdiğim posta “iadeli” bir postaydı ve PTT teşkilatının güya ek güvencesine sahipti.

Belli ki anonim şirket olmuş olmak kamu hizmeti yapıyor olmalarını ikinci plana atmış Akçakoca PTT Müdürlüğü.

Ne Akçakoca PTT Müdürünün ne de postayı kaybedenin umurunda oldu kamu hizmetini doğru düzgün yapamamak.

Akçakoca PTT Müdürü kaybolan posta ücretinin 50 misli kadar bir bedel ödeneceğini bunu resmiyete dökmeden halletmemizi istedi.

Halbuki Akçakoca PTT Müdürü ile görüşmeme dersimi çalışıp gitmiştim ve ödenebilecek tazminatın talimatlar gereği 100 misli olacağını biliyordum. Bunu özerine en fazla 100 misli olduğunu lütfen kabul etti.50 misli en az ödenecek tutardı.

Ödediğim posta bedeli ise 9,5 TL idi.

Dün Akçakoca PTT Müdüründen gelen telefon görüşmemizde “Genel müdürlükten cevap geldi size posta ücretinin 100 misli ücret ödenecek” dedi.

Bu tutarın ne kadar olduğunu sorduğumda açıklamak yerine sürekli beni PTT müdürlüğüne çağırdı, PTT Müdürlüğüne gelmekten bıktığımı ve takdir edilen ücreti söylemesini ısrar ettiğimde ise istemeye istemeye bedeli söyledi.

Kaybolan iadeli mektup için PTT teşkilatının ödeyeceği bedel 200TL’miş. (İkiyüzTürklirası)

9,5 TL’nin 100 misli 950 TL eder değil mi?

Demek ki esas aldıkları bu posta ücretinin içerisinde ki 2 TL’lik kısmıymış.

İadeli mektup gönderirken adres bilgilerini yazdığımız kağıtların niçin kartondan yapılmış olduğunun sebebi de böylece belli oldu gramajı ağır çeksin diyeymiş demek ki.

Anlayabildiğim kadarı ile Akçakoca PTT Müdürü kamu hizmetinin eksiksiz yapılmasından çok personelinin zarar görmemesinin peşindeydi ve bunu da başardığını varsayabiliriz.

Bu tavrının devamı ile Akçakoca’da her posta kaybolduğunda yaptıkları kamu hizmetinin daha da düşeceği bellidir.

Bundan sonra evraklarımı gönderirken Akçakoca PTT’sini tercih etmeyeceğim.

Benim açımdan güvenirliklerini kaybetmişlerdir.

Hala PTT’yi tercih ederim diyenlere de bir kere daha düşünmelerini tavsiye ediyorum.

Beni bu kadar sinirlendiren ise postayı kaybeden dağıtım görevlisinin ve Akçakoca PTT Müdürünün umursamazlıkları oldu.

Sanırım Akçakoca PTT’sinde bu kayıp hadisesi sık sık oluyor.

Genel müdürlüğe usturupluca yazarız 100-200 TL civarında bir tazminatı öderiz kurtuluruz tavrının hâkim olduğu bir müdürlük Akçakoca PTT Müdürlüğü.

Bu 200 TL’yi kabul etmedim ve bu yazının adresime gönderilmesini talep ettim.

Bakalım kaybolmadan adresime ulaştırabilecek mi Akçakoca PTT Müdürlüğü, genel müdürlüğün yazısını?

Akçakoca Tüketici Hakem Heyetine müracaat var sırada bakalım oradan ne gibi bir karar çıkacak? Tabii ki önce Akçakoca PTT müdürünün ilgili evrakı bana ulaştırması gerekli.

Yazının başına dönecek olursak haberleşme hürriyeti anayasa ile güvence altına alınmıştır ancak haberleşme hürriyetinin güvencesi yoktur.

Binlerce/yüzbinlerce liralık evrakınız kaybolsa bile alacağınız tazminat en fazla 200 TL’dir.

 

Ergun AŞÇI
Ergun AŞÇI

Yorumlar

Yorumlar
Etme bulma dunyasi bu dunya sen haksizliga uğradığını dile getirip koca ptt tazminsta tutmussun sizin yazilarinizla haksızlığa uyrayanlarda mahkemeye verdikleri dilekceleride haber yapsana sana cokk iyi olmus
Akçakocadaki ptt de Kel gişe memuru yaşlı amcayı öyle bir korkutmuş ki emekli maaşını Alaplıdaki pttye çekmeye gidiyor.
Ptt deki kel gişe memuru yaşlılarla dalga geçerek işlerini yapıyor .Ptt müşterilerine hiç saygısı olmayan bir şahış güler yüzü yok gergin yüzü var saygısı yok.
akçakocalı. 16.5.2018 - 21:35:17
ınsanları yanlı olarak rencıde etmek ne kadar dogru. ne bellı yazdıklarınızın dogru oldugu. daha genel haber olsa guzel olmaz mı
Neler olmuyor ki heey gidi .. 4 ay önce aldığım kartlı su sayacım nihayet geçen haftalarda gelmiş ve sayacı takmaya gelen kişi eski sayacımıda elindeki kutuya koymuş giderken sordum eski sayacım nerede diye. Onun dediği şuydu; bunları fakirlere takıyoruz sayaç alamayanlara takmak için falan diye uzattı. Öğrendimki öyle birşey yokmuş. Eski sayaçlar hiç bir şekilde fakirlere falan takılmıyormuş. Bunları hurdaya satıyorlarmış araştırdım kilosu 14 tl imiş bir sayaç 1 kg den fazla geliyormuş. Sayacını değişen bukadar insan varken belediye bunu kendisimi alıyor şahıslar cebinemi atıyor? Araştırılsın