Back To Top
Yukarı Mahallenin Sıradışı Güngör Ablası...

Yukarı Mahallenin Sıradışı Güngör Ablası...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -13.5.2018
 Yukarı Mahallenin Sıradışı Güngör Ablası...
- A +

Akçakoca’da kısa dönem süren deniz turizmine alternatif olarak, eski Mahalle Pazarını canlandıran Yukarı Mahallenin hamarat kadınlarının sesi, fuarlara renkli katılımlarıyla, mahalle şenlikleriyle, melengüçceği tatlısı rekor denemeleriyle  ulusal kanallarda ve Türkiye’de sıkça duyulmaya başlandı

Eski Pazarın canlandırılması projesinde ilk rol alan, pazarın en renkli simalarından biri Güngör Abla. Dört çocuk büyütüp, dört de torun sahibi olduktan sonra “unumu eledim, eleğimi astım” diyerek bir köşeye çekilmektense, oklavasını, sacını, küreğini alıp mancarlı pide yapmaya başlamış.

Güngör Abla’nın dükkanına gelen orada takılıp, kalıyor. Katıksız samimiyeti, doğallığı ile insanlara huzur veriyor. Arada espriyle karışık savurduğu küfürler bile onun ağzından duru su gibi çıkıyor ve  hak edene, hak ettiği kadar çarpıyor. İçinde en küçük riyakarlık, sahtekarlık olmadan dile getirdiği muhabbetin konusu ne olursa olsun, insanları dışlayıcı değil, kapsayıcı olması nedeniyle Güngör Abla ne derse desin küsüp giden olmuyor.

Neyzen Tevfik deyince, nasıl ki küfürlü taşlamaları ile bir söz ustasını hatırlıyorsak, Yukarı Mahalle deyince de Güngör Abla’nın her birimize yaptığı tatlı sataşmaları hatırlıyoruz. Kısaca Yöresel Pazarın en doğal ürünü Güngör Abla. Belki de bu yüzden bu kadar seviliyor.

Yukarı Mahalle Pazarında, yöresel ürünler, incik, boncuktan çok daha fazlasını bulmaya başlamışsak, bunun nedeni; orada var olma mücadelesi veren kadınların; başta Güngör Abla olmak üzere, bizlere kocaman bir aile olma duygusunu vermiş olmasıdır.

 

Not : Güngör Abla;  Güngör Yağlıoğlu Aydın

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.