Back To Top
Fındık ihracatçıları yeniden “Ali Haydar Gören” dedi

Fındık ihracatçıları yeniden “Ali Haydar Gören” dedi

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.5.2018
Fındık ihracatçıları yeniden “Ali Haydar Gören” dedi
- A +

 İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İFMİB) seçimli olağan genel kurulu tamamlandı. Tek liste ile girilen ve mevcut yönetimde değişikliğin olmadığı seçimde Ali Haydar Gören oybirliği ile yeniden İFMİB Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

 Genel kurulda bir konuşma yapan İFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören, serbest pazar ekonomisinin sektörün temel dinamiği olduğunu hatırlatarak, “Sosyal devlet ilkesi ise devletimizin olmazsa olmaz niteliklerinden biri. Bu çerçevede, gerek mevcut fındık stratejisinin temelini oluşturan Hükümetimizin 2009 yılında çıkardığı Bakanlar Kurulu Kararnameleri ve gerekse sonrasında sosyal devlet gereği yapılan uygulamaları sektörümüzün temel taşları olarak yerinde buluyor ve destekliyoruz. Devletimizden beklentimiz serbest piyasa ekonomisi sınırları içerisinde ve sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bu stratejiye devam etmesidir “ dedi.

 İhracatçılar olarak hükümetin son dönemde ihracatı, yatırımı ve istihdamı artırmaya yönelik teşvik paketlerinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Gören, sözlerini şöyle sürdürdü:

ARAZİ BÖLÜNMESİ ENGELLENMELİ

Dünya fındık üretiminin ve ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştiren Türkiye’nin dünyada lider konumda olmasına rağmen, ivedi çözüm bekleyen birtakım yapısal sorunların da olduğunu kaydeden Gören, yaşlanan ve verimi düşen fındık bahçelerinin gençleştirilmesi, külleme ve diğer zirai hastalıklarla mücadele, tarımda mekanizasyonun artırılması, arazi bölünmelerinin önlenerek etkin tarımsal işletmelere ulaşılması ve başta AB olmak üzere ihraç pazarlarımızda yaşanan sorunların giderilmesine kadar pek çok alanda ciddi çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

4 milyar dolar ihracata ulaşacağız 

 Ali Haydar Gören, Sektör olarak baktığımızda ise Türkiye geneli Fındık ve Mamulleri sektörü olarak 2017 yılında yaklaşık 1,8 milyar Dolar ihracat gerçekleştirdik. Hedefimiz fiyat tartışmalarının kısır döngüsüne girmeksizin, dünyanın en kaliteli fındıklarını üreten ve işleyen bu ülkedeki sektörel paydaşlar olarak hem miktar hem de değer bazında ihracatımızı artırmak, 2023 Yılı hedefimiz olan 4 Milyar Dolar düzeyine ulaşmaktır” diye konuştu.

Gerçekleştirilen genel kurulda mevcut yönetim kurulu Ali Haydar Gören başkanlığında yeniden seçildi. Yönetim kurulu şu firmalardan oluştu:     

 YÖNETİM KURULU BAŞKANI :    Ali Haydar Gören (NUTEKS ZIRAİ ÜRÜNLER GIDA PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.)    

Yönetim ASİL ÜYELER :    

BALSU GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

PROGIDA TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

FUTEM GIDA TİC. LTD. ŞTİ.

 GÜÇLÜ FINDIK GIDA SAN. TİC. AŞ.

ALPER FINDIK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

SARILAR DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

İSTANBUL FINDIK SANAYİ VE TİC. A.Ş.

YILMAZ KARDEŞLER GIDA SAN. TİC. A.Ş.

ERÇAL FINDIK OTOMOTİV. SAN. VE TİC. AŞ.

ÖZSAM TARIM ÜRÜNLERİ OTO VE DAY. TÜK. MAL. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

 

Yorumlar

Yorumlar
Çiftçi alçak sürünmeye devam
Hayırlı olsun.Yönetim kurulunu yeni görevlerinden dolayı kutluyorum.
Bütün kodaman lar yanında yanı kan emiciler bu demek oluyorki çifçi aç