Back To Top
CHP MEYDANLARDA

CHP MEYDANLARDA

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -16.4.2018
CHP MEYDANLARDA
- A +

 CHP  81 ilde eş zamanlı OHAL eylemi gerçekleştirdi. Düzce’de Anıtpark’ta bir araya gelen CHP Teşkilatı ile bazı siyasi partiler ve STK’lar," OHAL  değil demokrasi istiyoruz" dediler.

CHP, 16 Nisan referandumunun yıldönümünde  81 İl’de “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla bir saatlik oturma eylemi yaptı. Düzce’de de CHP İl teşkilatının  organizasyonunda, Demokrat Parti, Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti, Eğitim-iş, Kristal-iş, Metal-iş, Türk Sağlık Sen, Atatürkçü düşünce Derneği, Çağdaş yaşamı Destekleme Derneği, Düzce Bolu Tabipler Odası, Çevre mühendisleri Odası temsilcileri ve Düzce Barosu Avukatları Anıtpark’ta bir araya gelerek oturma eylemine katıldı.

1 saat süren oturma eyleminde Türkiye genelinde yapılan ortak basın açıklamasını okuyan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Anıtpark’ta yapılan Turizm Haftası kutlamasının aynı saatte olmasına tepki gösterdi, “ işte tam bu anlamda hak, hukuk ve adalet diyoruz” ifadesini kullandı.

Tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçtiğini söyleyen Tozan, 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkeye  dayattığını belirtti.

Tozan, “ Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.” Dedi.

İktidarın, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşinde olacağını söyleyen Tozan, konuşmasının sonunda, Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal  son verilmesini istedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.