Back To Top
DÜZCE HAVASINI ALDI...KARASU 5 SÜPER TEŞVİKİ KAPTI...

DÜZCE HAVASINI ALDI...KARASU 5 SÜPER TEŞVİKİ KAPTI...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.4.2018
DÜZCE HAVASINI ALDI...KARASU  5 SÜPER TEŞVİKİ  KAPTI...
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın bugün açıkladığı "Proje Bazlı Teşvik Sistemi" kapsamında teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar belli oldu. Karasu'ya Savunma sanayi yatırımları yapacak olan BMC'nin 4 ve Assan'ın 1 projesi teşvik kapsamında girdi.

 Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nden yararlanacak 19 firmaya ait 23 projenin teşvik listesi yayınlandı. Bu listedeki 23 projenin 5'i Sakarya'nın Karasu ilçesinde kurulacak olan sanayi bölgesine ait olduğu öğrenildi. Böylelikle BMC'nin 4 ve Assan'ın 1 projesi teşvik kapsamına girdi. 

Her seçimde AK Parti'ye en büyük desteği veren Düzce ve ilçeleri  böylece Proje Bazlı Teişvk Sisteminden yararlanamazaken Karasu  bölgesi  en şanslı bölge oldu.

Yayınlanan teşvik listesindeki rapora göre Karasu'da savunma sanayii üretimi yapacak olan BMC'nin 1 milyar 887 milyon liralık yatırım gerçekleştirirken Assan ise 3 milyar 71 milyon liralık yatırım gerçekleştirecek.

Dev firmalar olan BMC ve Assan'ın üretim yapacakları sektörler ise raporda şu şekilde yer aldı:

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ NEDİR?

Proje Bazlı Teşvik Sistemi, 7 Eylül 2016 tarihli ve 29824 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6745 Sayılı “Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 80 inci maddesi ile “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” ne ilişkin usul ve esasları belirleyen 2016/9495 sayılı “Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar” kapsamında uygulanmaktadır.

Söz konusu destek sistemi ile kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda, asgari 100 milyon $ tutarındaki, ülkemizin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak, teknolojik dönüşümünü sağlayacak, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlar proje bazlı olarak desteklenmektedir.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.