Back To Top
Elif Kolçak...Fındık Üreticileri Dikkat! Külleme Hastalığı İle Mücadele Zamanı

Elif Kolçak...Fındık Üreticileri Dikkat! Külleme Hastalığı İle Mücadele Zamanı

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -13.3.2018
Elif Kolçak...Fındık Üreticileri Dikkat! Külleme Hastalığı İle Mücadele Zamanı
- A +

İlimiz fındık alanlarında son yıllarda yaygın olarak görülen Külleme hastalığı ile zamanında mücadele edilmediğinde verim ve kalite kayıpları meydana gelebilmektedir.

 

Fındık bitkisinin önemli hastalıklarından biri olan külleme hastalığı bir Fungus olup, kışı yere dökülen yapraklarda ve hastalıklı bitki artıklarında geçirir. Hastalık ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde belirtilerini gösterir. Hastalık rüzgârla taşınarak bitkiden bitkiye yayılır. Külleme hastalığında, yapraklardaki belirtiler, yaprağın her iki yüzeyinde de oluşabilir. Hastalık etmeninin, yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda üst kısımlarda renk açılmaları ve sarımsı lekeler halinde belirtileri görülür. Daha sonra ilerleyen zamanlarda yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye, kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta; ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir.

 

Verim düşüklüğüne neden oluyor

Fındık kozalak akarlarının çok fazla verim düşüklüğüne neden olduğunu, çiftçilerin buna dikkat etmesi gerekir.

Fındık kozalak akarlarına karşı iki türlü mücadele yöntemi var.

Birincisi mekanik yani elle mücadele,

ikincisi ise ilaçlama ile mücadele yöntemi.

Kış döneminde dallar yapraksızken, tomurcuklar kabarmaya başladığında kozalak akarlarıyla mücadele başlamalı. Çiftçilerimiz MART AYI gibi beliren kozalakları elleriyle koparabilir. Kopardıkları kozalakları bahçeye atmaları gerekiyor. Çünkü kozalaklarda yararlı akarlar da var. Bu kozalakların kesinlikle yakılmaması gerekiyor. O nedenle NİSAN SONU MAYIS BAŞI gibi bir haftalık süreçte bunlarla ilaçlı mücadele yapılması gerekiyor. İlk şart budama Külleme hastalığı ile mücadelede ilk şartın bahçe budamasının düzgün yapılması , “Bahçelerde aşırı sıklık varsa o sıklığın giderilmesi gerekmektedir.

İkinci olarak ise dip sürgünlerinin güzel bir şekilde yapılması. Yani bahçe içerisinde hava sirkülasyonunun iyi şekilde sağlanmış olması gerekiyor.

Bütün bunlara rağmen bahçelerde külleme hastalığının devam ettiğini gören üreticilerin bu ay içerisinde ilaçlama mücadelesi yapması gerekiyor.

 Bu dönem yapılacak ilaçlı mücadelenin külleme hastalığının önüne büyük oranda geçilecektir. Fındıkta Külleme hastalığına karşı kültürel ve kimyasal mücadele yöntemleri uygulanmaktadır.

Kültürel mücadelede; bulaşma kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıkları toplanmalı, bulaşık dip sürgünleri kesilmeli ve imha edilmelidir. Bahçede nemi azaltmak, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesine önem verilmelidir.

Kimyasal mücadelede; Külleme hastalığı fındık bahçelerinde hava sıcaklıklarına bağlı olarak, Nisan ayı ortalarından itibaren görülmeye başlar ve belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda bahçede hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden de, çotanak bağlama döneminde, ilaçlama yapılır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etki süresi dikkate alınarak ikinci ve diğer ilaçlamalara hasada kadar devam edilir. İlaçlamalarda halihazırda Bakanlığımızca geçici tavsiyesi olan Bitki Koruma Ürünlerinden herhangi biri (Fluopyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l SC aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 25 ml, Triadimenol % 50 EW aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 100 ml ve Kükürt 800 g/l SC aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 400 ml) kullanılmalıdır. İlaçlamalarda sırt pülverizatörü, mekanik, motorlu veya hidrolik bahçe pülverizatörü kullanılmalıdır. İlaç etiket bilgilerine dikkat edilmeli, ürüne tavsiyesi olan Bitki Koruma Ürünü ile zamanında ve uygun doz ile tüm bitki yüzeyini kaplayacak şekilde uygulamalar gerçekleştirilmelidir.

İlimiz Fındık alanlarında yapılan saha kontrollerinde Külleme hastalığı belirtilerine yaygın olarak rastlanmıştır. Fındık üreticilerimizin Külleme hastalığına bağlı ürün ve kalite kaybı yaşamamaları için tavsiyesi bulunan ilaçlardan biri ile vakit geçirmeden İlaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir. İlaçlı mücadelenin fındık bahçelerinde iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmasına dikkat edilmeli, yağmurlu ve mevsim için anormal sayılabilecek çok sıcak günlerde ve güneşli günlerde öğle saatlerinde ilaçlama yapmaktan kaçınılmalıdır. İlaçlama esnasında tüm koruyucu önlemler alınmalı, koruyucu maske gözlük ve eldiven mutlaka kullanılmalıdır.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.