Back To Top
KABALAK İSYANDA!

KABALAK İSYANDA!

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -10.3.2018
KABALAK İSYANDA!
- A +

 Bölgelerine Sokak hayvanları Bakım ve rehabilitasyon merkezi yapılmasını istemeyen Kabalak köylüleri, neden bu bölgede ısrar edildiğini anlamadıklarını söylerken, bu işin altından başka bir şey çıkacağı endişesini taşıdıklarını dile getirerek siyasilere ateş püskürdüler.

“ Biz oylarımızla o makama getirdik oylarımızla indirmeyi biliriz” diyen vatandaşlar, Hecinler’deki gibi ne basının ne de siyasilerin arkalarında durmadıklarını belirttiler.

Bugün Sokak hayvanları Bakım ve rehabilitasyon merkezi yapılacak alanda Jandarma ile karşı karşıya gelen Kabalak köylülerinin tepkisi köy meydanında devam etti. Kadını erkeği genci yaşlısı meydanda toplanarak neden merkezi istemediklerini dile getirdiler.

Bir vatandaş, “ biz hayvan sevmediğimizden değil, kendimizde köpek bakıyoruz ama orası bizim piknik alanımız, ağaç katliamına da karşıyız, bizim suyumuz oradan geçiyor, biz bu köyün halkıyız bizim toprağımız burası sanki bizi tutuklayacaklardı” derken, neden bu alanda ısrar edildiğini anlamadıklarını söylerken, “ altında ne var acaba ileride Düzce çöplüğüne mi dönecek acaba” diyerek sağlıklarının tehdit altında olduğunu, nefes aldıkları yeşil alanın yerine başka alanlar gösterdiklerini söylediler. Kadınlar özellikle hayvanlara karşı bir düşmanlıkları olmadığını vurgularken, askerle karşı karşıya getirilmelerinden dolayı çok üzüntü duyduklarını dile getirerek, “ biz askerimizi değil yetkilileri orada görmek istiyoruz” dediler.

“ Bu köy bunu hak etmedi,” diyerek bir alay jandarma ile kendilerini karşı karşıya bırakan yetkililere tepki gösteren vatandaşlar, idarecilerin kendilerini dinlemediğini söylerken, tepki olarak toplu halde Ak Parti’den istifa etmeye gittiklerini ancak kendilerine toplantı düzenleneceği söylenerek kandırıldıklarını, Cumhurbaşkanı’na gideceklerini  belirttiler ve bundan sonra hiçbir parti gelip buraya sandık bırakmasın diyerek siyasilere tepki gösterdiler.

Bir vatandaş Bakan Faruk Özlü’den dolayı Düzce basınının çekindiğini ve arkalarında durmadığını savunurken, özellikle arıcılık ve hayvancılığın öleceğini, siyasilerin Hecinler’e verdiği desteği kendilerine vermediğini dile getirdiler, “ Biz oylarımızla verdiysek o yetkiyi oylarımızla geri alırız, kimse orada kalıcı değil” şeklinde konuştular.

Çocuklarda büyükleri ile birlikte eylem alanında beklerken, bir kız çocuğu ağlayarak “ bakan amca, vali amca, ağaçlarımıza ve suyumuza dokunmayın lütfen” dedi.

Genç Çiftçi Projesi Girişimcisi Selda Özgürer, devletin verdiği destekle büyükbaş hayvan yetiştirdiğini söylerken, köpek barınağı için değil büyükbaş hayvan için yer istedi. Köylü olarak et ve süt üretimini geliştirmek için bu arazilerin hayvancılık için tahsis edilmesi gerektiğini savundu.

Şifalı su bölgesinde alternatif arazi olduğunu söylediklerini belirten bir vatandaş ise, alternatif arazide köylü olmadığını, yetkililerin keşif yapmasını istediklerini dile getirdi. 

Yorumlar

Yorumlar
Nermin Alpay 11.3.2018 - 16:39:41
Düzce ilinde yapılan her iki toplantıda da Düzce iline bağlı belediyelerin sokak hayvanları ilgili çalışma yapmadıklarını, bütün beklentilerinin bölgelerindeki hayvanları; özellikle köpekleri belirtilen ormanlık alana atıp kurtulmak niyetinde olduklarını dile getirdik. Ve buna asla taraftar olamayacağımızı söyledik. Bize ısrarla; yapılacak alanda köpek tutmayı düşünmediklerini, oraya getirilen köpeklerin kısırlaştırıldıktan ve gerekli tedavi ve bakımları yapıldıktan sonra getiren belediyelere geri gönderileceğini söylediler. Hatta biz biraz da nezaketsizlik yapmayı göze alarak, bu konuda ısrarlı olduk. Bizden ve köylülerden gizlenen bilmediğimiz bir gündeme onay vermeyeceğimizi söyledik. Ve köpek sayısının 70-80 köpeği geçmeyeceği cevabını aldık. Bu sayının da tedavi sırasında gelen, ameliyat olan ve nekahat dönemi ile alakalı olduğu konusunda ikna olduk. DUYDUK Kİ; SUBAŞI KÖYLÜLERİ KÖPEKLERİ İSTEMİYORMUŞ BİZDE CAN DOSTUMUZ OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ KÖPEKLERİMİZİN ORMANLIK ALANDA OLMASINI İSTEMİYORUZ. GARİP AMA BU KONUDA SUBAŞI KÖYLÜLERİ İLE HEM FİKİRİZ. ONLAR, KÖPEK DİYE AŞAĞILADIĞI İÇİN İSTEMİYOR, BİZLER ONLARIN ORMANLIK ALANDA YAŞAYAMAYACAĞINA İNANDIĞIMIZ, BİZİM İÇİN KIYMETLİ OLDUKLARI İÇİN İSTEMİYORUZ! 5199 sayılı Hayvanları koruma Yasası da köpeklerin uzun süre hapis tutulmasına karşıdır. SUBAŞI KÖYLÜLERİ İLE FARKLI NEDENLE, AYNI ŞEYİ DÜŞÜNÜYORUZ! KÖPEKLER ORADA TOPLANMAYACAK! Boşuna kendinizi helak etmeyin. Orada yapılacak hayvan hastanesi ile köyünüze can gelecek. Aksi olursa bizde sizinle beraber çadırlardayız! O yüzden o Subaşı köylülerinin bölgeye köpekler toplanacak diye endişelenmesinin ve karşı çıkmasının nedeninin, bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyor, bir an önce bilgilendirilmelerini umuyorum.
Nermin Alpay 11.3.2018 - 16:38:58
http://www.akcakocatv.com/haber-detay.asp?id=20185