Back To Top
Başkan Yemenici" Barınakta canlar bize EMANET" dedi

Başkan Yemenici" Barınakta canlar bize EMANET" dedi

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.1.2018
Başkan Yemenici
- A +

 DOHAYCAN DERNEĞİ ve Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri olarak Ekim 2017 'de Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici ile görüşmüş ve taleplerimizi iletmiştik. Üç aylık süre zarfında sorunların çözülmemesi ve yeni yapılacağı söylenen barınak/bakımevi konusunda bir çalışma yapılmaması üzerine Sayın Yemenici ile sorunları tekrar görüşmek istedik.


İLK TALEBİMİZ VE SORUMUZ: "Eski barınak kaldrılacağından yerine yeni bir barınak/bakımevi yapmayı düşünüyor musunuz, bunun için yer bakıyor musunuz?" oldu. 
Sayın Yemenici bu sorumuza " Düzce'nin bütünşehir veya büyük şehir olması söz konusu, biz bu durumun netleşmesini bekliyoruz. Ayrıca Subaşı köyüne yapılacak Hayvan Yaşam Merkezinin de nasıl çalışacağını, kapasitesini görmek ve ona göre ne yapacağımıza dair karar vermek istiyoruz" dedi.
YANİ BEKLEMEDEYİZ... ŞUBAT SONU MART BAŞI KONUYU TEKRAR GÖRÜŞECEĞİZ.

BU KONU İLE İLGİLİ VERDİĞİMİZ DİLEKÇEMİZ


 

SAYIN CÜNEYT YEMENİCİ                                                                                       Tarih: 4 Ocak 2018
AKÇAKOCA BELEDİYE BAŞKANI
Eski Belediye Bakanı Fikret Albayrak döneminde yaptırılan Akçakoca Geçici Hayvan Barınağı, o dönemin şartlarında eksik olarak yapılabilmiştir. Daha önce örneklerinin olmaması, deneyim yetersizliği ve alan üzerinde gerekli mühendislik çalışması yapılmadan, sokaktaki hayvanları iyileştirmek değil, toplamak amacıyla yapıldığından sorunları açıldığı günden bugüne kadar bitmemiştir.
Yine de 2004 yılında çıkan kanunu düşünürsek, 2010 yılında Düzce’de bunu gerçekleştiren 2. Belediye olmak önemlidir. Sizden beklentimiz, geçmiş deneyimlerimizi dikkate alarak, Akçakoca’ya yakışır kalıcı bir BAKIMEVİ yaptırmanızdır. Bu konu bizim açımızdan “Düzce’de yapılacak olan “ HAYVAN YAŞAM ALANI” olarak düzenlenecek olan merkeze köpekleri yollarız bu işten kurtuluruz” diye beklenti içine girecek ve arka plana atılacak  kadar önemsiz değildir.
Akçakoca Belediyesi olarak merkezimize çok uzak olmayan, gönüllülerin ziyaret edebileceği, hayvan sahiplendirmelerin yapılabileceği bir yerin bulunmasını ve inşaata başlanmasını çok önemsiyoruz.
Mevcut barınak kirli su arıtmaya devredilmeden önce, barınakta kalan hayvanlar için beslenme odakları oluşturularak, doğal yaşam alanlarına bırakılmasını, DÜZCE, KARASU, TAŞ OCAĞI, DEREDİBİ VB. yerlere götürülmemesini istiyoruz.
Bu sorunun insanca ve Başkanlığınıza yakışır tek çözümü vardır; O da sağlıklı bir bakımevi yaptırmak. Gereğini yapacağınıza inanıyor, Akçakoca’nın bir parçası olan ve duygusal bağ kurduğumuz hayvanlarımızı yaban ellere göndermemenizi diliyoruz.
Söz konusu sorunun çözümü için, nasıl bir yol izleyeceğinizi Yerel hayvan Koruma Gönüllüleri ve Dohaycan Derneği olarak merakla beklemekteyiz. Şu an Barınakta tutulan hayvanlarımızın akibeti hakkında endişeliyiz. Bu konuda nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında tarafımıza bilgi verirseniz çok memnun oluruz. Mevcut barınağı iyileştirmeyi düşünüyor musunuz, yeni bir bakımevi mi yaptıracaksınız yoksa hayvanlarımızı bilmediğimiz yerlere mi göndereceksiniz?
Bilgi edinme kanunu hükümlerince tarafımıza bilgi verilmesini umuyor, çalışmalarınızın tüm canlıların hayrına olmasını diliyoruz.
Saygılarımızla,
 

İKİNCİ SORUN OLARAK; MEVCUT BARINAKTA TUTULAN HAYVANLARIN BESLENME SORUNUNU ELE ALDIK.
Başkan Yemenici bu konuda "hayvanların kendilerine emanet olduğunu, onlara iyi bakılması gerektiğini, bu konuda Veteriner'i mama, ilaç alımı konusunda yetkilendirdiklerini" söyledi.
Veteriner Ufuk Göktaş mama stoğu konusunda daha dikkatli olmalı.
 


BARINAKTA TUTULAN HAYVANLARIN BESLENME ODAKLARI OLUŞTURULARAK, ORALARDA BESLENMESİ KONUSUNU DİLE GETİRDİK.
Geçmiş dönemde bu konuda yapılan çalışma beslenme odaklarına yemek bırakılamadığı için hayata geçirilimemişti. Başkan bu konuda" oralara da biz mama bırakırız" diyerek içimizi rahatlattı.
 

 Başkan, Yavrulara dikkat edilmesi ve iyi bakılması hususunda veterineri uyardı.
 
GECE UYUŞTURUCU İĞNE İLE İLGİLİ İTİRAZLARIMIZA İSE " Gündüz milletin gözü önünde yapamayız, hem tehlikeli" diyerek olumsuz yanıt veren Sayın Yemenici'yi "Gece igne atılan hayvanın karanlıkta bulunmasının zor olduğu ve veteriner olmadan bu işlemn yapılmaması gerektiği" konusunda ikna edemedik. veteriner olmadan yapılan iğne ile alım uygulamasında  hayvanların narkozdan çıkamayarak öldüğüne dair bilgimiz dahilinde 3-5 vaka olduğunu hatırlattık. 
BU KONUNUN YASAL OLMADIĞI KONUSUNDA BAŞKANI İKNA ETMEMİZ VE KONTROLLERİMİZİ ARTTIRARAK, SUÇ MAHALİ TESBİTLERİMİZE AĞIRLIK VERMELİYİZ!
Gece acil bir durum olmadan ( kaza gibi) bir köpek neden yakalamaya çalışılır? 
 
 

 

Aşağıda yazılı konuları tek tek anlatmaya çalıştık.
 
 
MEVCUT BARINAKTA ALINMASI GEREKEN ACİL ÖNLEMLER

 

 
1-      MAMA YETMİYOR, HAYVANLAR AÇ KALIYOR !
TUTULAN KÖPEK SAYISI  70 LERDEN 130*140 LARA ULAŞTI, TOPLANAN YEMEK İSE AYNI, YETMİYOR. GÜNDE 1 VEYA EN FAZLA 2 TORBA KURU MAMA TAKVİYESİNE RAĞMEN BARINAKTA Kİ KÖPEKLERİN ÇOK ZAYIFLADIĞINI GÖZLEMLEDİK. BU SAYI ORADA TUTULACAKSA YEMEK TOPLANAN YERLERİN SAYISI ARTTIRILMALI VE EN AZ 3 TORBA KURU MAMA TAKVİYESİ YAPILMALIDIR. (AYLIK TOPTAN MAMA 3*30-90 TORBA ALINMALIDIR.)
 
2-      YAVRULAR YAŞAMIYOR !
YAVRULAR İÇİN HALA GÜVENSİZ BİR YER. HEM HASTALIKTAN HEM SOĞUKTAN HEM DE AÇLIKTAN ÖLÜYORLAR, ÖLEN YAVRULARI BEDENLERİ PARÇALANMIŞ BULUYORUZ.
 
3-      KISIRLAŞTIRMA YETERSİZ !
VETERİNERİMİZ TAM ZAMANLI ÇALIŞMAMAKTA HAFTADA 2 VEYA 3 GÜN KISIRLAŞTIRMA YAPABİLMEKTEDİR. HAFTADA KISIRLAŞTIRILAN KÖPEK SAYISI EN FAZLA 5 KEDİ SAYISI EN FAZLA 4 TANEDİR. İÇERİDE KISIRLAŞTIRILMAYI BEKLERKEN HAMİLE KALAN KÖPEKLER MEVCUTTUR. BELEDİYENİZİN GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA Kİ ÇÖPLERİ AYRIŞTIRMA ÇALIŞMALARINI TAKDİR ETMEKLE BERABER BU İŞİN DE ZATEN YOĞUN OLAN VETERİNERE VERİLMESİNİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ. BU KONUDA KEŞKE ÇEVRE MÜHENDİSLERİNİ DEĞERLENDİRSEYDİNİZ.
 
4-      BARINAĞA 2 KEZ ÇOK SAYIDA YENİ PALET GETİRİLMESİNE RAĞMEN O PALETLER PADOKLARA KONAMADAN UÇTU GİTTİ. ???
 
5-      BARINAKTA DÜZENLİ DEZENFEKTE YAPILMADIĞI İÇİN HASTALIKLAR UYUZLAR İYİLEŞEMİYOR.
6-      UYUZ KÖPEKLERİN TEDAVİSİ DÜZENLİ YAPILMIYOR. BİZ GİTTİĞİMİZ GÜNLERDE İLAÇ VERMEYE ÇALIŞIYORUZ AMA BAZEN İLAÇ DOLABI KİLİTLİ OLDUĞUNDAN ONU DA YAPAMADIĞIMIZ OLUYOR.
 
7-      BESLENME ODAKLARI İÇİN BİR AN ÖNCE YERLERİ BELİRLEYİP BARINAKTA Kİ HAYVANLARI ORALARA BIRAKMALIYIZ.
 
8-      TEŞHİS HİZMETİ İHTİYACI BULUNMAKTADIR ! BURADA RONTGEN CİHAZI OLMADIĞINDAN BARINAKTA TEDAVİSİ MÜMKÜN OLMAYAN HAYVANLARI GÖTÜRMEK İÇİN BİR KLİNİKLE ANLAŞMA YAPILMALI
9-       ACİL MÜDAHALELERDE VETERİNERLİK HİZMET ALIMI YAPILMALI : MESAİ SAATLERİ DIŞINDA KAZALARDA MÜDAHALE EDEBİLECEK VETERİNER HİZMETİ OLMALI
 
10-   GECE UYUŞTURUCU İĞNE İLE KÖPEK YAKALANMASI YASAKLANMALIDIR! ÇÜNKÜ İĞNEYİ YİYEN KÖPEK CAN HAVLİ İLE KARANLIKTA ÇOK KOLAY KAÇIP SAKLANIR VE BAYGINKEN BULUNAMAZSA ZARAR GÖRÜR. AYRICA GECE TOPLAMALARININ İYİ NİYETLİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.