Back To Top
KÖYLER BELEDİYE BAŞKANI İÇİN OY KULLANACAK

KÖYLER BELEDİYE BAŞKANI İÇİN OY KULLANACAK

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.1.2018
 KÖYLER BELEDİYE BAŞKANI İÇİN OY KULLANACAK
- A +

Yeni dönemde nüfusu 300 binin üzerinde olan illerin "bütün şehir" sayılması için komisyon kuruldu. Hazırlanacak yerel yönetimler yasında, ilçeye bağlı köyler ilçe belediye başkanı için oy kullanabilecek.

Türkiye, 2019 seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "obez devlet anlayışından vazgeçmeliyiz" diyerek rotasını çizdiği yeni dönemin altyapısını oluşturacak düzenlemeler için düğmeye basıldı.

YEREL YÖNETİMLER SİL BAŞTAN

2019 yılında yapılacak yerel seçimler öncesi düzenlenecek olan Yerel yönetim reformu kapsamında, İl Özel İdareleri, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisleri, muhtarlıklar yetki ve görevleri ile yeni sisteme uygun şekilde yapılandırılmasına karar verildi.

Buna göre, Yeni dönemde nüfusu 300 binin üzerinde olan illerin "bütün şehir" sayılacak. Bütün şehirler, büyük şehirden biraz daha farklı bir statüye sahip olacak.

İL BELEDİYESİ İÇİN SADECE ŞEHİR MERKEZİ OY KULLANACAK

Yapılacak düzenlemede  en dikkat çekici ayrıntı, İl belediyelerin tüm sınırlar içindeki koordinasyonu ve imar birliğini sağlayacak. Büyükşehir seçimlerinin aksine Bütünşehir olan belediyeler için il belediyesi sınırları içindeki şehir merkezinde  yaşayan seçmenler oy kullanacak.

 KÖYLER İLÇE BELEDİYE BAŞKANINA OY VERECEK

İlçe belediyelerde ise durum tamamıyla değişiyor.  Her ilçe eskiden olduğu gibi sadece kendi başkanı için oy verecek. İlçeye bağlı köylerde yaşayan vatandaşlar,  bağlı oldukları ilçe belediye başkanı  için oy kullanacak.

BELDE BELEDİYELER KALKIYOR

Belediye hizmetlerinin daha etkin yürütülmesi için önümüzdeki dönemde beldelerin kaldırılması planlanıyor. Büyük beldeler ilçeye dönüştürülürken küçük olanlar köy ya da mahalle kabul edilecek.





Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.