Back To Top
Belediye Meclisi,Ahmet efendinin parseline 5 kat, yanındaki 5 katlı parsele de 7 kat veremeyecek....

Belediye Meclisi,Ahmet efendinin parseline 5 kat, yanındaki 5 katlı parsele de 7 kat veremeyecek....

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.1.2018
Belediye Meclisi,Ahmet efendinin parseline 5 kat, yanındaki 5 katlı parsele de 7 kat veremeyecek....
- A +

 2018 yılında İmar Kanunu'nda değişiklikler yapılacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Detayları sonra gündeme gelecek.  Birinci derece deprem bölgeleri dışında kalan yerleşim yerlerinde Yeni imar planlarının 5 katı geçmemesi üzerinde çalışma yapıyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Erdoğan'ın "Ben dikey mimariden değil yatay mimariden yanayım" sözleri sonrası harekete geçerek yeni imar planı hazırlamaya başlamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlık'ta düzenlenen 2017 yılı değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da yatay mimarinin uygulanması noktasındaki talimatları anımsatılarak, bu konuda yürütülen çalışmalara yönelik soru üzerine Özhaseki, şehirlerde özellikle gayrimenkuller ve konutlarla ilgili dönüşümün, en zor dönüşüm şekli olduğuna dikkati çekti.

'Cumhurbaşkanımız kötü gidişi gördü'

Şehirlerde eskiden yapılmış planlar üzerinden haklar oluştuğunu, iyi niyetli alım satımlar geliştiğini ve bunları birdenbire geriye doğru çekemediklerini aktaran Özhaseki, "Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız da bu kötü gidişi gördüğü için ısrarla bundan sonra eğer yeni bir planlama yapılıyorsa, hele hele kamu eliyle yapılıyorsa 5 katı asla geçmesin. Belediyeler yeni alan açıyorsa 5 katı geçmesin, yeni bir imar adası ortaya çıkmışsa, yeni bir planlama varsa ve bir takım hukuki sonuçlar doğurmuyorsa, hukuki sonuç doğuracaklara çok ilişilemiyor, yine orada '5 katı geçmesin' emri var. Doğrusu bizim de çok hoşumuza giden bir emir. Hepimiz yerine getirmeye çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Kimlikli binalar ortaya çıkacak"

Kuralların konulmasıyla, biraz zaman almakla birlikte kimlikli binaların ortaya çıkacağına işaret eden Özhaseki, "İmar Kanunu'nda bir takım değişikler de 2018 yılı içerisinde gündeme gelecek. Neler gelecek? Elimle kaleme aldığım, tek tek yazdığımız bazı konular var. Parsel bazlı yoğunluk artışları artık yasaklanacak. BelediyeMeclisi oturup Ahmet efendinin parseline 5 kat, yanındaki 5 katlı parsele de 25 kat veremeyecek. Böyle bir şey yok. Yapılamaz, bu adalet duygusunu da sarsıyor. İşte bu imar yasalarını bir taraftan Mecliste kanun haliyle milletin önüne koyacağız, bir taraftan da bizim yazdığımız yönetmeliklerle devam ettireceğiz" açıklamasını yaptı.

Her daire için 1 park yeri zorunlu olacak

 Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Özhaseki, 52 ilde 209 risk alanı belirlendiğini, 639 bağımsız birim ve 524 bin konutun yenilendiğini kaydetti. Özhaseki, bugüne kadar kentsel dönüşüm için kira yardımı dahil 5 milyar 155 milyon liralık kaynak kullanıldığı bilgisini verdi. En zor dönüşümün şehirlerde yaşandığını kaydeden Mehmet Özhaseki, yeni binalardaki otopark zorunluluğunda da bazı düzenlemeler yapılacağını anlattı. Özhaseki, daha önce 3 daire için 1 park yeri şeklindeki zorunluluğun, her daire için getirileceğini, belediyelere para vererek otopark zorunluluğundan kurtulmanın da önüne geçecek bir düzenleme yapılacağını paylaştı.

Bakanlığın görev alanıyla ilgili bürokrasiyi azaltan çalışmalar yapıldığını dile getiren Mehmet Özhaseki, yapı ruhsatı almak için gerekli imza sayısının 18’den 2’ye düşürüldüğünü, önümüzdeki dönem artık tek imza ile yapı ruhsatı alınabileceğini söyledi.

YAPI DENETİM FİRMALARI OTOMATİK BELİRLENECEK

İyi niyetle çıkarılan yapı denetim sisteminin bazı aksaklıkları bulunduğunu ifade eden Özhaseki, arsa sahipleri bedeli üstlenmek istemediği için yapı denetim firmalarının müteahhitler tarafından belirlendiğini, bunun da bazın istismara yol açtığını kaydetti. Bakan Özhaseki, yeni dönemde yapı denetim firmalarının otomatik olarak belirleneceği sistemin geleceği bilgisini verdi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.