Back To Top
Deprem haritası güncellendi! Riskli bölgelerin sayısı arttı...

Deprem haritası güncellendi! Riskli bölgelerin sayısı arttı...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -31.12.2017
Deprem haritası güncellendi! Riskli bölgelerin sayısı arttı...
- A +

Birinci derece deprem bölgesi olan Düzce’nin de içinde yer aldığı Türkiye'deki deprem kuşaklarını ve fay hatlarını gösteren 'deprem tehlike haritası' 21 yıl aranın ardından ilk kez güncellendi.

 ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversitesi, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü ve AFAD yetkililerinin çalışmalarıyla hazırlanan haritanın 2018 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısına sunulması bekleniyor.

 Deprem  tehlikesini mahalle mahalle gösteren yeni haritada Düzce her zaman olduğu gibi birinci derece deprem kuşağında yer alırken haritada, İstanbul'un Avrupa yakasında artış dikkat çekti. Van ve Erzincan'da riskin sınırlı gösterilmesi şimdiden tartışma yarattı. Ankara'da ise risk ciddi oranda azaldı.

İNŞAATLAR YENİ SİSMİK HARİTAYA GÖRE PROJELENDİRİLECEK

Yeni harita ile derece uygulaması kalktı. Mühendisler bu haritaya göre deprem yükünü hesaplayarak inşaat yapacaklar. Derecenin yerini, uzun yıllardır Amerika ve Avrupa'da uygulanan ivme yöntemi aldı."Bir önceki haritada temel işlemler aynı deprem tehlikesini bölgelere bölüyordu. Yeni çalışma fay hatlarından sismik kaynaklara yaklaştıkça deprem tehlikesinin arttığını, uzaklaştıkça azaldığının kabulüdür. Şu anki harita kontür haritası olarak veriliyor."

KİMİ BÖLGELERDE RİSK ARTIŞI GÖRÜLDÜ

​Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan ise "Yüzde 80 uyum var. İstanbul daha da artmış. Fakat, Antalya ve Kaş bölgesi riskli bölge olarak görünüyor buna katılmıyorum. Van, Erzurum, Elazığ ve Tunceli'nin 2.dereceden 1.dereceye alınmalı. Kocaeli yarımadası 1. derece ve özellikle İstanbul'un Anadolu yakası 1. dereceye girmez. İstanbul Avrupa yakası da 2. dereceden 1. dereceye girmiş. İzmir'in Çeşme yarım adası 1. derece gösterilmiş, oysa burası da 1. derece değil. Bodrum riskli alandı ama Bodrum'un bazı kısımları yerleşim için uygundur" dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.