Back To Top
Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri Belli oldu

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri Belli oldu

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -29.12.2017
Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri Belli oldu
- A +

TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 yılı sıralaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısında açıklandı. İlk 50 üniversite arasında Düzce Üniversitesi 35’inci sırada yer aldı.

Bu yılın birincisinin 90,97 puanla Sabancı Üniversitesi olduğunu bildiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ikinci sırada 87,31 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ), üçüncü sırada ise 85,18 puanla Gebze Teknik Üniversitesi'nin bulunduğunu ifade etti. 35’inci sırada yer alan Düzce Üniversitesinin puanı 37,72.

Üniversiteler arasındaki rekabeti artıracak, onları motive edecek bu türden çalışmaların artmasını dilediğini belirten Bakan Özlü, “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi çalışması, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama değildir” dedi.

Böylesine kapsamlı ve titiz bir çalışmanın durduk yerde yapılmadığına, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi çalışmasının, bir yandan üniversitelere rehber olacağına, bir yandan da girişim ve yenilik alanında, toplumsal bir farkındalık oluşmasına katkıda bulunacağına değinen Bakan Özlü, şunları kaydetti:

“Hedefimiz; üniversitelerimiz arasındaki girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti artırmaktır. Rekabet arttıkça, girişimcilik ekosistemi de gelişecektir. Rekabet ve girişim; yaşadığımız çağın anahtar kavramlarıdır. Bu iki kavramla bütün kapıları ve bütün fırsat pencerelerini açmak mümkündür. Tüm dünya, girişimin ve rekabetin yörüngesinde ilerlerken, biz bu kavramlara duyarsız kalamayız. Özellikle sanayinin, üretimin ve pazarlamanın kuralları yeniden yazılırken, tüm bu süreci izlemekle yetinemeyiz. Sanayi 4.0 sürecinin gerisinde kalamayız. Bizler; siyasi iradenin temsilcileri olarak, Türkiye’yi Sanayi 4.0 sürecinin aktif bir üreticisi yapmaya kararlıyız. Bütün bilim, sanayi ve teknoloji politikalarımızı bu karar doğrultusunda planlıyoruz.” Dedi.

      İlk  2017 Yılı İlk 10 Sıra

1.    Sabancı Üniversitesi

2.    Orta Doğu Teknik Üniversitesi

3.    Gebze Teknik Üniversitesi

4.    İstanbul Teknik Üniversitesi

5.    Boğaziçi Üniversitesi

6.    İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

7.    Koç Üniversitesi

8.    İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

9.    Özyeğin Üniversitesi

10.  Yıldız Teknik Üniversitesi

Listenin tamamına ulaşmak için  tıklayınız.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.