Back To Top
2018 KURDELE KESME YILI OLACAK

2018 KURDELE KESME YILI OLACAK

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.12.2017
 2018 KURDELE KESME YILI OLACAK
- A +

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Özhan Kızıltan vatandaşın zihnini meşgul eden sorulara cevap aradı. Kartlı sayaçlardan taşeron işçilere, çevre düzenlemesinden, kentsel dönüşüme, Şifalı su projesine kadar merak uyandıran konuları Başkan Yemenici ile değerlendirdik. 2017 yılında neler yapıldı? 2018 yılı için hangi projeler hayata geçecek? Kartlı sayaç uygulamasında kazanan kim olacak? Taşeron işçileri ne zaman kadroya geçecek? Merak edilen konular bu röportajda...

AKÇAKOCA TV:  Sayın Yemenici; 2017 yılını genel ve yerel politika açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

2017 yılı önemli bir kararın alındığı yıl. Nisan ayında yaptığımız referandum sonucu Türkiye’nin yönetim şekli baştan aşağı değişti. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmiş oldu. Yeni sisteme göre 2019’da hem yerel hem de genel seçimlerin yapılacağı malumunuz. Bu anlamda 2017 yılının ülkemiz açısından çok önemli bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber 2017 yılı itibarıyla sınır komşularımızın durumuna bakılırsa etrafımızın ateş çemberi olduğunu görmek mümkün. Ülkemiz bu olumsuzlukları bertaraf etmek adına elinden geleni yapıyor. Yılın sonuna doğru ABD’nin malum Kudüs kararının karşılığında Birleşmiş Milletlerin en çarpıcı şekilde bu kararı bertaraf etmesi de yılın önemli gelişmelerinden. Akçakoca açısından baktığımız zaman; 2017 ‘nin başında koyduğumuz asfaltlama ve kilit taş döşeme hedeflerini aşacak şekilde çalıştık. Birçok alt yapı işlerini öngörülenden daha hızlı şekilde yaptık. Üst yapı açısından baktığımızda da durum aynı, 2017’de koyduğumuz hedeflere fazlasıyla ulaştık.

AKÇAKOCA TV: Göreve geldikten sonra en çok neyi yapmak sizi mutlu etti?

Vatandaşı mutlu ettiğimiz her icraatımız bizi de mutlu eder. Ama turizm adına yaptığımız hizmetlerin bizi ziyadesiyle mutlu ettiğini söyleyebilirim. Şehrin belirli noktalarına yerleştirdiğimiz Elektronik, cam ve plastik atık kutuları da yapmaktan gurur duyduğumuz işler arasında. Akçakoca’mıza bir adet daha Mavi bayraklı plaj kazandırmamız bizi son derece mutlu etti. Ayrıca Ceneviz Kalesinin Restorasyonunu başlatmak bizi çok çok mutlu ediyor. Yukarı mahalle pazarının da her geçen gün geliştiğini görmek de beni mutlu eden işler arasında. Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesinin de kurulup öğretime açılması beni mutlu eden işler arasında. Keza OSB ‘nin kurulmuş olması yine ben ve arkadaşlarım için mutluluk kaynağı. Umut ışığı projesini çok önemsiyorum. Umut ışığı çatısı altında yaptığımız hizmetler, Ramazan ayında kurduğumuz iftar sofraları, Muharrem ayında dağıttığımız aşure beni manevi olarak mutlu eden hizmetler. Özellikle aşureyi kendi elimle dağıtmayı çok seviyorum.

AKÇAKOCA TV: Cami çevresinde başlattığınız çevre geliştirme projesinin önemli bir ayağı da Ziraat Bankası ve Orman İşletmesinin kaldırılması. Ziraat Bankasıyla anlaştığınızı biliyoruz ancak Orman İşletmesi konusu ne zaman çözülecek?

Orman Genel Müdürlüğü ile görüşüyoruz. Bizden uygun arazi ve konut istediler. Bu ihtiyaçları karşıladık. Hedefimiz yeni bir Orman İşletmesi binası yapıp mevcut binayı taşıdıktan sonra orayı yıkıp meydana ilave etmek.

AKÇAKOCA TV: Son günlerde en çok gündeme gelen konulardan biri su sayaçları oldu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Öncelikle şunu konunun altını çizmek istiyorum. Biz bir icraat yapıyorsak bunu sadece ve sadece vatandaşın menfaati için yaparız. Vatandaşımızın aleyhine olacak hiçbir işi yapmayız. Tabii ki; kamu kurumları şehri yönetme adına belli kararları alabilirler. Belli konularda fiyat artışı da yapabilirler, fiyat indirimi de yapabilirler, hatta belli yerleri yıkıp yerine yenisini de yapabilirler. Bunlar vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için yapmanız gerekenler. Bizim su sayaçlarıyla ilgili almış olduğumuz karar vatandaş için çok önemli. Biz, belediye olarak kayıp kaçak oranını %20 ‘nin altına düşürmek ile mükellefiz bu bizim dışımızda, genelge ile birkaç yıl önce düzenlenmiş bir konu. Akçakoca Belediyesi şehir içi şebekesini yeniledi, ana isalesini yeniledi, barajını yaptı. Halen içme suyu arıtma tesisini yapıyor. Akçakoca içme suyu altyapısı konusunda sadece bölgenin değil Türkiye’nin en güçlü şehirlerinin başında geliyor. Tabi bununla beraber kayıp kaçağı önlemek için genel şebekeyle ilgili işleri yaptığımız zaman vatandaşla ilgili kısımlarını da düzeltmeniz gerekiyor. Hem tahsilatları daha kolay yapabilmek, hem vatandaşın daha ucuz su kullanabilmesi, hem de Kalibrasyonu bozulmuş eski sayaçların yenileriyle değiştirilmesi gerekiyor. Tüketici Hakları Derneği görevini yaparak bir uyarıda bulundu. Mahkeme kararları esastır ama o kararın da içeriğine bakmak lazım. Mahkeme kararlarını kendi istediğimiz şekilde yorumlayamayız.

Biz vatandaşın kartlı sisteme geçmesini teşvik etmek için daha cazip hale getirdik. Kartlı sisteme geçenlere 50 M3 suyu ücretsiz veriyoruz. 50 M3 su, 2,5 TL ‘den hesaplarsanız KDV ‘si ile beraber 125 TL yapar. Vatandaşa 125 TL ‘lik suyu ücretsiz olarak veriyoruz, dört kişilik bir aile aylık 24 ton su kullanıyor, yılda 288 ton su eder. Eski tip sayaç ile bir yılda ödeyeceği ücret 576 TL yeni tip sayaçla ödeyeceği su parası ise, 432 TL. Kartlı sayaç, bedava su vermesek dahi kendi kendini amorti ediyor. Ayrıca sizi her ay fatura ödemekten de kurtarıyor. Yeni tip sayaçlarla birlikte, borunun içinden geçen hava nedeniyle fazladan para ödemek ortadan kalkıyor. Biliyorsunuz su kesintisinden sonra borular bir miktar hava yapar, eski tip sayaçlar bunu ayırt edemiyor ama yeni tip sayaçlarda bu olumsuzluk da ortadan kalkmış oluyor. Kartlı sayaçta sadece harcadığınız suya para veriyorsunuz. Türkiye’de satılan en ucuz kartlı sayaç da Akçakoca’dadır. Hemşerilerim en yakın belediyelere baksınlar ne kadar avantajlı olduğumuzu göreceklerdir. Biz vatandaşın suyunu kesmek veya değişik yollarla hiçbir şeye zorlamıyoruz. Halen 50 M3 ücretsiz su Promosyonu ile 6 taksitte ödemek suretiyle vatandaşlarımız kartlı sayaca geçebiliyor. Gördüğüm kadarıyla kartlı sayaca muazzam ilgi ve alaka var. Ben yaptığımız işin sonucuna bakarım. Bu uygulamadan sonra vatandaşımız artık daha ucuza su kullanacak. Bu uygulama öncelikle vatandaşın lehine, sonrasında ise Belediye’nin lehinedir. Kartlı sistem evlerini kiraya verenler için de çok avantajlı. Burada kullandığın kadar suyun parasını ödüyorsun. Bu uygulama zorunlu değildir, tamamen vatandaşın lehinedir. Halen 5.000 ‘ e yakın hemşerimiz kartlı sayaç kullanıyor. Yaptığımız kampanya ile bu rakamı 10.000 seviyesine çıkartmayı düşünüyoruz.

AKÇAKOCA TV: Kartlı su sayaçlarının pilli olması nedeniyle,  vatandaşın kafasında bazı soru işaretleri var. Bu konuyu da aydınlatabilir miyiz?

Ben 4 yıldır kartlı su sayacı kullanıyorum, henüz pili bitmedi biterse teknik servis hizmeti de verilir. O işleri bize bıraksınlar, sıkıntı yapmasınlar. Bu konuları büyütmeye gerek yok.

AKÇAKOCA TV: Taşeron işçilerle ilgili Cumhurbaşkanı ilk müjdeyi verdi, siz işçi kardeşlerimize müjdeyi ne zaman vereceksiniz? Taşeron işçilerin kadroya geçmesi için ortalama bir tarih verebilir misiniz?

24. Aralık 2017 itibarıyla KHK yayınlandı. Halen ilgili müdürlerimiz, başkan yardımcılarımız çalışmalar yapıyor. Nasıl bir yol haritası izleyeceğimiz konusunda çalışmalarımız devam ediyor. 120 civarında taşeron işçimiz var. İşçilerin tamamını hep birlikte kadroya geçireceğiz.  Kimse kaygıya kapılmasın, işçi kardeşlerimizin en geç 25 Mart 2018 tarihine kadar kadroya geçiş işlemleri bitmiş olacak. Şimdiden hayırlı olsun diyebiliriz.

AKÇAKOCA TV: 2018 yılı için neler yapacaksınız?

Öncelikle cam seyir terası projemizi 2018 yılı içinde hayata geçireceğiz. Ayrıca şifalı su projemizi de büyük bir çaba ile OGM ‘den aldık. Şifalı su projesi de 2018 yılı içinde bitecek olan projelerden. Mahmuz çalışmalarımız 2018 yılında başlayacak. Kentsel dönüşüm projemizdeki mahkeme sürecini atlattıktan sonra 2018 yılı içinde projeye ait tüm yıkım işlerini tamamladıktan sonra temelini atmayı planlıyoruz.

AKÇAKOCA TV: Çuhallı çarşısındaki vatandaşlarımızın taleplerini gündeme getirmiştik. 2018 yılı için Çuhallı ‘ya neler yapmayı planlıyorsunuz?

Çuhallı Camiinin şadırvanını yapmayı düşünüyoruz. Bağışçımızın bize sağladığı alana iki katlı modern bir şadırvan kuracağız. Böylelikle camideki umumi tuvalet ihtiyacını da çözeceğiz. Bugüne kadar Çuhallı ‘nın en büyük sorunu olan su basmanı, yağmurlama alt yapı çalışması işini yaptık. Osmaniye mahallesinin neredeyse tüm yollarını asfaltladık veya kilit parke taşı döşedik. Osman Gülen parkını baştan aşağıya yeniledik. Çuhallı plajına mavi bayrak aldık. Dere ıslahını gerçekleştirdik. Meslek lisesinin altına semt sahası yaptık. Mahmuz çalışmalarını Çuhallı plajından başlatmayı düşünüyoruz. Çuhallı çarşısı bizim ata toprağımız.

AKÇAKOCA TV: 2018 yılı içinde neler değişecek Akçakoca’da?

2018 bizim için kurdele kesme yılı olacak. Projelerimizi hayata geçirdiğimiz yıl olacak. İçme suyu arıtma tesisini devreye alacağız. Kent parkımızı devreye alacağız. Kale Restorasyonu bitmiş olacak. Sokak sağlıklaştırma alanında 3. Etap projemiz başlayacak. Yepyeni bir atık su arıtma tesisi, yeni bir hayvan yaşam merkezini hayata geçireceğiz. Böylece sokak hayvanlarına yeni yaşam merkezi oluşturmuş olacağız. Ayazlı Mahallesine bir tane daha semt sahası inşa edeceğiz. Askerlik şubesini kaldırmayla ilgili çalışmamızı hayata geçireceğiz. 8-10 adet orta ölçekli çocuk parkı yapacağız. Yeni Pazar yerini projelendirme çalışmamıza da 2018 de başlayacağız, halen projelendirme aşamasındayız. Yeni hastanenin yeri belli olduğunda mevcut hastanenin yerini de takas yöntemiyle belediyenin bünyesine katacağız.

AKÇAKOCA TV: Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yeni yıl için hemşerilerinize bir şeyler söylemek ister misiniz?

Ben de sizlere teşekkür ederim. Yeni yılın tüm hemşerilerimize, ülkemize ve dünyaya hayırlı sağlıklı ve mutlu bir yaşama vesile olmasını diliyorum.

Haber& Röportaj: Özhan KIZILTAN

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.