Back To Top
TURİZM DERNEĞİNİ İKBAL PEŞİNDE KOŞANLAR BU HALE GETİRDİ

TURİZM DERNEĞİNİ İKBAL PEŞİNDE KOŞANLAR BU HALE GETİRDİ

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -20.12.2017
TURİZM DERNEĞİNİ İKBAL PEŞİNDE KOŞANLAR BU HALE GETİRDİ
- A +

 Bundan tam 65 yıl önce Akçakoca  turizmini geliştirmek amacıyla kurulan, bugüne kadar Akçakoca’mıza sayısız hizmetleri olan Akçakoca Turizm Derneğine sahip çıkamadık.

Akçakoca’ mızın en eski sivil toplum kuruluşu olan Turizm Derneğimiz şu an neredeyse kapanma noktasına geldi. İlçemizin tanıtımı, turizm imkanlarının geliştirilmesi amacıyla budan 65 yıl önce büyük bir heyecan ile kurulmuş, bugüne kadar ilçeye gelen ziyaretçilere gönüllü rehberlik yapmış Akçakoca Turizm Derneği şu anki durumunda tabir yerindeyse hayatta kalma mücadelesi veriyor.

 17 Aralık 2017 tarihini olağan genel kurul toplantısını yapmak üzere ilan eden Akçakoca Turizm Derneği, üyelerinin gösterdiği vefasızlık nedeniyle yeni yönetimini belirleyemedi.

YENİ BİR FIRSAT DAHA VAR

Derneğin 17 Aralık 2017 tarihinde toplanamaması üzerine üyelerini 24 Aralık 2017 tarihinde ikinci kez genel kurula davet eden dernek yönetimi, bu kez derneğe sahip çıkılacağını ümit ediyor. Derneğin yaşatılabilmesi için bu tarih son fırsat.

HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEMEK LAZIM

Akçakoca Turizm Derneği bugüne kadar turizmin geliştirilebilmesi için birçok projeye imza atmış olan sivil toplum kuruluşu. Bugün geriye baktığımızda  Akçakoca Belediyesi, TSO ve kısmen Kaymakamlığın ilçe turizmini geliştirme projelerinden başka toplumun  katkı sunacağı bir platform yok. Oysa turizm sadece yukarıdan aşağıya değil, aynı zamanda aşağıdan yukarıya doğru da gelişir. Bu nedenle kamu kuruluşları istedikleri kadar yatırım yapsın;  Akçakoca 'nın turistik bir şehir olabilmesi için aşağıdan yukarıya doğru da gelişmesi, turizm kültürünün tabana yayılması gerekiyor. Hali hazırdaki tabloya baktığımızda devletin turizme yaptığı yatırımlar mevcut, ancak onun altını dolduracak sivil inisiyatifi henüz geliştiremedik. Her şeyi kamudan bekler hale geldik. Akçakoca Turizm Derneği ‘nin işlevi de burada devreye giriyor; Turizmin tabandan yukarıya doğru gelişmesini sağlamak,  tabanda yapılan çalışmalar, hazırlanan projeler ile eksiklikleri kamuya bildirip giderilmesini sağlamak. Sadece kamunun üzerine yüklenmiş  olan “Turizmi Geliştirme” misyonu ile başarıya ulaşabilmemiz mümkün değil.

DERNEĞİ İKBAL PEŞİNDE KOŞANLAR BU HALE GETİRDİ

65 yıllık Turizm Derneği’nin neden bu hale geldiğini daha iyi anlamak için üye yapısına bakmak gerekiyor. 147 üyesi olan dernekte bir zamanlar yöneticiliğe talip olanlar bu işe gönül verebilecek üyeler aramak yerine tanıdıklarını üye yaparak sözüm ona iktidarları garanti altına almaya çalışmışlar. Zamanında derneği sıçrama tahtası yapanlar artık amaçlarına ulaşmış olacaklar ki, Akçakoca’nın en eski sivil toplum kuruluşunun geldiği içler acısı noktayı görmezden geliyorlar. Görmezden geldikleri sadece “Turizm Derneği” değil. Bir zamanlar derneğin yönetim kurullarında yer alanlar işleri bittiği için Akçakoca’nın turizmini de zerre kadar umursamıyor...

Yorumlar

Yorumlar
ömer özcan da dernekten istediğini aldı demek ki. konuşurken mangalda kül bırakmayan, turizmci geçinenlere yazıklar olsun.