Back To Top
Belediyelerin imar rezaleti bitecek

Belediyelerin imar rezaleti bitecek

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -7.12.2017
 Belediyelerin imar rezaleti bitecek
- A +

Bütün yerel yönetimlerde yaşanan İmar sıkıntılarını ortadan kaldırmak için kolları sıvayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevzuatı yeniden ele alıyor. Yeni yılda yürürlülüğe girecek değişiklik ile hiç kimse, ‘Benim parselime biraz daha yükseklik verin’ diyemeyecek.

Yapılacak düzenlemeler ile hukuka aykırı ve haksız emsal artışı sağlayan, dikey mimariyi teşvik eden, şehir siluetini bozan imar planı değişikliklerinin önüne geçileceği belirtildi.

İMAR REZALETİNE SON VERECEĞİZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada “Yeni düzenlemeler ile imar rezaletine son vereceğiz.” dedi. Belediyelerde imarla ilgili düzenlemeler konusunda, imar rezaletine son verecek tedbirlerin taslakta yer aldığını, bunların önümüzdeki günlerde Meclis gündemine geleceğini söyleyen Özhaseki “Biz şu ana kadar vatandaşın imarda şikâyetçi olduğu ne varsa hepsiyle ilgili hazırlıkları yaptık. Zannedersem sene başından sonra bunu getireceğiz.” diye konuştu. 

BENİM PARSELİME BİRAZ DAHA YÜKSEKLİK VERİN DİYEMEYECEK

Kanunda parsel bazlı yoğunluk artışı denilen ve haksızlığa yol açan maddeler bulunduğunu vurgulayan Özhaseki “Bunları yasaklıyoruz. Yani hiç kimse gelip de ‘Benim parselime biraz daha yükseklik verin’ diyerek sebepsiz yere yükseltemeyecek.” bilgisini verdi.

Özhaseki verilmiş haklar ve devam eden projelerin planlamadan etkilenmeyeceğini belirterek “Hakkın 10 kat ama 5’ini kestik diyemeyiz.” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.