Back To Top
Akçakoca OSB Mütevelli Heyeti Belli Oldu

Akçakoca OSB Mütevelli Heyeti Belli Oldu

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -11.10.2017
 Akçakoca  OSB Mütevelli Heyeti Belli Oldu
- A +

Akçakoca Pirinçlik bölgesine yapılacak  Organize Sanayi Bölgesi kurulması için mütevelli heyetine son şekli pazartesi günü verilecek.

Akçakoca Organize Sanayi Bölgesi kurulması için mütevelli heyeti oluşturulacak. Mütevelli heyetinin başkanlığını Düzce Valisi Zülkif Dağ yapacak.

Edinilen bilgiye göre, 16 Ekim Pazartesi günü Düzce Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında  saat 15.00’de yapılacak toplantıda OSB protokolü imzalanarak kuruluş çalışmasına son şekli verilecek.

Akçakoca OSB’nin kurucu ortakları Düzce İl özel İdaresi, Akçakoca TSO ve Akçakoca Belediyesi adına 15 kişilik isim listesi imzalanacak protokolün ardından resmen göreve başlayacak.

15 kişilik Akçakoca OSB mütevelli heyetinin 5 isim valilik tarafından belirlenirken, 6 isim Akçakoca TSO ile 4 isim Akçakoca Belediye tarafından belirlenecek.

BUNA GÖRE ŞU İSİMLER MÜTEVELLİ HEYETİNDE YER ALACAK

Düzce İl Özel İdaresinde 5 kişi

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Düzce İl Genel Meclis Başkanı Dursun Çakır, İGM Üyesi Ayfer Yılmaz ve İl Özel İdaresinden Necmettin  Çalışkan

Akçakoca Belediyesi 4 kişi

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, AK Partili meclis üyeleri Hasan Ali Yanmaz, Sedat Çakır ve Osman Şenbaş

Akçakoca TSO 6 kişi

TSO Başkanı Mehmet Pazvant, Hüsnü Koç, İsmail Küçük.. Diğer 3 kişinin ise yatırımcı fabrika temsilcileri olacağı, isimlerin 2 gün içinde tamamlanacağı ileri sürüldü.

 

Yorumlar

Yorumlar
ERGUN AŞÇI 12.10.2017 - 11:10:14
CHP’LİLERE SESLENİYORUM Akçakoca’ya OSB kurulmasına taraf olabilirsiniz ya da karşı olabilirsiniz. Bu demokratik bir hakkınız. Ancak hukuka ve şeffaflığa taraf ya da karşı olmak gibi bir ihtimale inanmadığınızı düşünmek bile istemiyorum. Hukuk ve şeffaflığa inanmadığınız takdirde eleştirdiğiniz iktidardan ne farkınız kalır ki. Akçakoca’da bir ihtisas OSB kuruluyor ancak Türkiye’de benzeri olmayan bir şekilde kuruluyor bu OSB . Ne ÇED raporu var ortada ne de Halka Tanıtım Toplantıları. Girin Google araştırın kurulan tüm ihtisas OSB’lerde ÇED raporu da var Halka Tanıtım Toplantıları da. Ama Akçakoca’da bu süreçler hiçbir şekilde gerçekleştirilmedi. OSB için her şeyimiz hazır denildikten sonra aradan 4-5 ay geçti. Yani ÇED raporu hazırlanacak ve halka tanıtım toplantıları yapılacak bir süre. Hukuken ÇED raporsuz , Halka Tanıtım Toplantısız bir OSB kuruluşu ile ilgili değişiklikler yapılmış mıdır bilmiyorum, araştırma içerisindeyim ancak gerçek olan şey bu süreçte şeffaflığa hiç yer olmadığıdır. Bu şeffaflığı katkı verecek bir üyeniz var. Belediye meclis üyeniz Hüsnü Koç. ATSO’dan mütevelli heyete giriyor. Hiç bilgisine müracaat etmeyi düşündünüz mü? Niçin ÇED raporu yok diye sorup kamuoyu ile paylaşmak için harekete geçtiniz mi? Sizleri bilmem ama benim hayat tecrübem şeffaflığın olmadığı yerde muhakkak bir suiistimal olduğu yönündedir. Ben Akçakoca’da OSB kurulmasına karşıyım AKP’nin 2023 hedeflerinde Akçakoca’ya biçilen planlamanın tarafındayım. Ancak Akçakoca AKP ileri gelenleri partilerinin 2023 hedeflerine karşı çıktılar. Bu karşı çıkışın sebebi çok belli. Güçlünün, zenginin yanında yer almak için. Çünkü bu OSB Akçakoca'daki boru fabrikaları için kamulaştırma projesinden başka bir şey değildir. Velev ki öyle olsun ancak hukuka uygun olsun ve süreç şeffaf bir şekilde yürüsün. Akçakoca’mız eskiden şöyleydi böyleydi diye nostaljik feveranlar içerisinde olmanın hiçbir faydası yok ama bugünümüze sahip çıkmamızın faydası var. Mesele gerçekten şeffaflığı ve hukuka uygunluğu isteyip istemediğiniz meselesi. İşinize geldiği yerde hukuka ve şeffaflığa inanıp işinize gelmediği yerde görmemezlikten gelmek ne sizlere siyasi bir başarı ne de Akçakoca’mıza bir şeyler kazandırır. Önümüzdeki yıllarda OSB yüzünden oluşacak tüm çevre problemlerinin vebaline ortak olmak istemiyorsanız, çocuklarınıza ve torunlarınıza cevap verebilmek istiyorsanız lütfen harekete geçiniz. Hukuktan başka sarılacak bir şeyimiz de yok. Çok bir şey istemiyorum hukuka uygunluk ve şeffaflık istiyorum, ya siz CHP’liler hukuka uygunluk ve şeffaflık istiyor musunuz?
ERGUN AŞÇI 12.10.2017 - 11:08:10
MEHMET PAZVANT’A SORUYORUM, OSB İÇİN ÇED RAPORU KORKUSUNUN SEBEBİ NE? Kırıkkale Silah İhtisas OSB, Yalova Taşıt Araçları İhtisas OSB, Karabük Metal İhtisas OSB, Afyon İscehisar Mermer İhtisas OSB, Bafra Medikal İhtisas OSB ve Bursa Orhaneli Maden ihtisas OSB. Bu ihtisas OSB’ler kurulurken hepsi ÇED raporu almış ve sevinerek bu haberi paylaşmışlar. Arkasından halka tanıtım toplantıları yapmışlar. Akçakoca Demir-Çelik İhtisas OSB için ise ne ÇED raporu var ne de halka tanıtım toplantısı. Nedir Akçakoca’daki OSB’yi özel kılan? Soruyu tersten sorarsak ÇED raporu almaktan niçin imtina edildi? Alınamaması ihtimali mi vardı? Alınsaydı kötü mü olurdu? Bu soruyu kimse cevaplamayacak. Hatta CHP’liler bile. Belediye meclisinin CHP’li üyesi Hüsnü Koç’ta mütevelli heyetinde. Ona sorup işin doğrusunu öğrenebilirler ancak o da bu horona katılmış gidiyor. Buradan Mehmet Nazım Pazvant’a soruyorum, ÇED raporu almaktan halka tanıtım toplantısı yapmaktan sizi alıkoyan nedir? Bir cevap geleceğini sanmıyorum. BİMER’den sorsun diye dalgasını bile geçebilir. Kendisinin de itiraf ettiği gibi BİMER üzerinden gelen sorulara doğru dürüst cevap vermiyorlar ki.. Var bu işte bir bit yeniği, takipteyim. Hukuk hepimize lazım.