Back To Top
Eller gider aya, biz bekleriz hala....

Eller gider aya, biz bekleriz hala....

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -24.8.2017
Eller gider aya, biz bekleriz hala....
- A +

 Karadeniz sahil kesiminde denizden faydalanma süresini uzatmak için düşünülen mahmuzlar Karasu’da hizmete girdi. Komşuda vatandaşlar güvenle denize girerken Akçakoca için de gündemde olan mahmuzların ne zaman yapılacağı ise merak konusu.

 Özellikle Karadeniz sahillerinde dalgaların etkilerinin  önlenmesi,kum birikiminin sağlanması için  sahillere  paralel taş dolgu yapılması, balıkçı barınaklarının ıslah edilmesi ve “T” mahmuz inşaası gibi kıyı koruma uygulamaları yapıldığı biliniyor..

Bu uygulamalardan birisi olan mahmuzlar da Düz   “ L ” “I”  ve “T” şeklinde, uygun boyut ve aralıklarla inşaa edilmekte. Böylelikle tabi bir kumsal oluşturulması ve kıyının korunması amaçlanıyor.

Bölgemize en yakın yerleşim yerleri olarak Karasu ve Ayancık sahillerinde daha önce yapılan mahmuzların Akçakoca sahillerine yapılması planlanıyor.

Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’nın, Düzce ve bölgeye yaptığı ziyarette konu gündeme gelmişti.

Karasu sahilindeki mahmuzların durumunun nasıl olduğu bölgedeki insanların sahili kullanıp kullanmadıkları ile ilgili olarak, Karasu sahillerine gittik, mahmuzları görüntüledik, halkın denize ne kadar rahat girdiğini ve mahmuzların dalgaları ne kadar engellediğini gözlemledik.

Akçakoca sahillerindeki deniz derinliğinin, Karasu ve Ayancık sahillerine göre daha fazla olması, bölgedeki deniz turizminin canlanması ve süresinin uzaması içinde mahmuzların zaman geçirilmeden yapılmasının gerekliliğini ortaya çıkarttı.

Mahmuzlar sayesinde ayrıca Akçakoca sahillerinde çok rastlanan ve can kayıplarına neden olan kuyularında oluşmasının önüne geçileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Düzce TV

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.