Back To Top
Kaçak pansiyonlara daha ne kadar yol verilecek?

Kaçak pansiyonlara daha ne kadar yol verilecek?

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -21.8.2017
Kaçak pansiyonlara daha ne kadar yol verilecek?
- A +

 Bir süredir bu sayfa aracılığı ile düşüncelerimi paylaşıyorum. Sizlerden aldığım güç ve ilham ile Akçakoca’mızın gelişmesine, kalkınmasına katkı yapabilirsek ne ala. Tabii fikirler paylaşıldıkça gelişir, güzelleşir. Biz ne yerel makamlarla, ne de iktidarla çekişme, haset, kıskançlık ve ya rekabet halindeyiz. Gördüğümüz eksiklikleri mümkün olduğunca duygularımızdan arındırıp, objektif olarak gündeme taşımaya çalışıyoruz. Amacımız ne bağcıyı dövmek ne de üzümü yemek. Ayırt etmeksizin, memleketimizin menfaatine çalışan herkesin önünde ceketimizi ilikleriz. Yurtseverliğimiz kişisel çıkarlarımızın önündedir. “Önce Vatan” diyen bir neslin evlatlarıyız.

Geçen haftalarda “AKÇAKOCA TURİZMİNE STANDART GETİRİLMESİ” konusunda peş peşe yazılar yazdım. Okuyamayanlar, geçmiş yazılarımı buradan görebilirler.

Ne Demiştik?

1-     Belediye ruhsat verdiği yerleri denetlesin

2-     Pansiyonlar, apartlar, oteller, restoranlar başta olmak üzere turizme yönelik hizmet veren tüm işletmelerin artık bir standardı olsun

3-     Her önüne gelen, işi bilen bilmeyen işletme açamasın veya konusunda eğitim alsın.

4-     “Turizm Zabıtası” kurulsun.

Görüyorum ki yazdıklarım yeterli değilmiş. Biraz önce 30 metre ilerimde bir kadın, ailecek kiraladıkları pansiyonun balkon demirinin çürümesi sonucu düşerek yaralandı. Allah yardımcısı olsun. 

Kaçak pansiyonlar artık bir sektör haline geldi. Önüne gelen evini günlük, haftalık, saatlik kiraya verebiliyor. Ne kayıt tutuluyor ne denetim yapılıyor. Vergi yok, karakol bildirimi yok.

Terörist mi barınıyor? Yaşı tutuyor mu? Odada uyuşturucu mu kullanıyorlar? Fuhuş mu yapılıyor?

Kimsenin taktığı yok.

İsteyen istediği kişiye istediği fiyattan kaptırsın gitsin. Geçen birini yakalamışlar, 15.000 lira para cezası kesmişler. 15.000 lira o kişinin kazandığı paranın küsuratıdır. Seve seve vermiştir.

Piyasada öyle adamlar var ki; Bende ellitane ev var diyebiliyor. Ne sermaye var, ne yatırım. Eskiciden iki yatak, bir çekyat aldın mı turizmcisin!

 İnternetteki ilanı ara, parayı gelince ödersin. Sıkıntı yok. Burası Akçakoca her türlü yardımcı olurlar. Yanında kimi getirsen getir, parayı verdin mi âlem buysa Kral sensin.

Efendi gibi bir pansiyon açmaya kalksanız. Elli tane soru sorarlar, zırt pırt vergi dairesi gelir durur. Stopajı, gelir vergisi, katlamalı su parası, iş yaptığınıza, yapacağınıza pişman olursunuz. Karakolu gelir, itfaiyesi gelir, belediyesi kapıdan uğrar ense kalınsa, hele ver bi cigara sohbet eder giderler, yok eğer kendi yağında kavrulan biriyseniz o zaman biraz bakarlar. Mesela yangın tüpü var mı? Alışılmışsorular sorarlar. Bazen de göstermelik cezalar….Dostlar alışverişte görsün.

Ne uğraşacağım. Kiralarım birinin evini ne emniyete hesap veririm ne belediyeye, ne vergi dairesine cukkalarım paraları olur biter. Balkondan mı düşmüş, içerde mantar mı kapmış, uyuz mu olmuş, bitlenmiş mi?  Kimse size karışmaz.Ne demişler? Hayaller Paris Hayatlar Akçakoca. 

Özhan KIZILTAN

Özhan KIZILTAN

Yorumlar

Yorumlar
Helal be ÖZHAN
Hem zabıtaya arkasindan sektirirsiniz suratina söyleyemezsiniz hemde turizm zabitasi olsun yok kaldirimlara bakilsin her boku biliyosunuzda seyyar saticiyla mücadelede neden muhalefet oluyorsunuz zabita çalişsinmi çalişmasin mi işinize gelince zabita iyi elmeyince kötümü olsun azicik şeref azicik..