Back To Top
Fatih Pazvant; 'Naylon çuvalın fındığa büyük zararı var'

Fatih Pazvant; 'Naylon çuvalın fındığa büyük zararı var'

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.8.2017
Fatih Pazvant; 'Naylon çuvalın fındığa büyük zararı var'
- A +

Fındık sezonunun başlamasıyla birlikte toplanmaya başlayan fındıkların naylon çuvallarda bekletilmemesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

Akçakoca’da yıllardır fındık alım satımı yapan Fatih Fındığın sahibi ve başarılı işadamı Fatih Pazavant, fındık toplama ve harmanlama sezonun başlamasıyla birlikte üreticilere mağdur olmamaları için hayati önemde uyarılarda bulundu.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden  sıcak ve  nemli havanın  naylon çuvalda bekletilen fındığa çok büyük zararı var diyen Pazvant, “ sağlıklı fındık için fındığın yerden toplanması ve hemen serilip havalandırılması elzemdir “ dedi.

KÜFLENME VE ÇÜRÜME BAŞLAR

 Fındıkların çuvalda bekletilmeden günlük olarak harmana serilmesi gerektiğini belirten Fatih Pazvant, Naylon çuvallar içinde ve sıkışık bir vaziyette bahçede fındık bekletilmemeli, çünkü bunun sonucunda küflenme ve çürüme başlar, naylon çuvalda bekletilen fındık aflatoksine sebep olur, randıman ve kilo kaybına neden olur ” diye konuştu.

HAVALAR GEÇMİŞ YILLARA GÖRE SICAK

Sıcak bir fındık sezonu geçirdiğimizin de altını çizen Fatih Pazvant, “Geçtiğimiz yıllara göre aşırı sıcak bir hava şartları var. Üreticilerimiz fındıklarını malum naylon çuvala topluyorlar. Bu nedenle çuvallarda fındığın bekletilmeden günlük harmana serilmesi gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

 “AFLATOKSİNE DAVETİYE ÇIKARTIYOR”

Fatih Fındığın sahibi Pazvant  son olarak şunları söyledi: “naylon çuvalda bekletilen fındıkta aşırı sıcaklar nedeniyle bozulma meydana geliyor. Ayrıca fındıkta aflatoksininin de başlangıcıdır. Bunun için günlük çuvalların boşaltılması gerekiyor “ ifadelerinde bulundu.

 

 





Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.