Back To Top

Akçakoca'da Yılın Enleri...

Akçakoca'da Yılın Enleri...

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.1.2017
Akçakoca'da Yılın Enleri...
- A +

Akçakoca TV tarafından her yılın başında yayınladığımız “ Yılın Enleri” çalışmamızda listeye giren isimler belli oldu.

Siyasetten iş dünyasına, bürokrattan STK temsilcisine kadar 5 kategoriye  ayırarak değerlendirdiğimiz isimleri, okurlarımızın hoşgörüsüne sığınarak beğenilerine sunuyoruz.

 

Sınıfta Kalanlar:

 

1-     Turan Güler

CHP İlçe Başkanı, işletmeci.

Yıl içinde bir televizyon programında,  seçimlerde kendi partisinin belediye başkan adayına oy vermediğini itiraf etmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi, ilçe başkanlığı görevini yürütüyor.

‘Kendi partisine oy vermemiş birinden başkan olmaz’ diyerek, ‘ortada bir parti suçu, tüzük ihlal suçu var’ diyenlere inat işgal ettiği koltuktan ayrılmadı.

Yaptığı şeyin etik olmadığını vurgulayan muhalif sosyal demokratlar kendisini istifaya davet etti.

İstifa etmediği ve CHP İl Başkanı Zekeriye Tozan tarafından desteklendiği görülen Turan Güler’in partiden uzaklaştırılmasını isteyen muhalifler, milletvekilleri, CHP parti meclisi üyeleri ve hatta Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdi.

Kendisinin etik olmayan davranışı yüzünden, seçilmiş bir Akçakoca belediye meclisi üyesi CHP’den istifa etti.

Kendi yönetiminden 3 kişinin de istifa etmesine rağmen, gereksiz bir hırsla o koltuğu işgal ettiği için sınıfta kalanlar listesinde 1. Sıraya kendisini layık gördük.   

 

 

2-     Dergâh Akça

Ak Parti İlçe Başkanı, işadamı.

Sosyal demokrat bir aileden ve liberal bir yaşam tarzından gelmesine rağmen Ak partiye ilçe başkanı olarak atandı.

Geçmiş dönemde pek de parlak olmayan iş hayatı, ilçe başkanlığına paralel olarak büyüdü, gelişti. CHP’li belediyeden alacağı olan paralarını Ak parti belediyeciliğinde, hem de alacağına karşılık, başkanın makam aracı kendisine verilmek suretiyle tahsil etti.

Siyasi olarak başarısız bir kariyer ve düşük bir profile sahip olmasına rağmen, bölgede büyük işler yapan firma oldu. İlçe halkının büyük bir yüzdesinin kendisini gördüğünde tanıyamayacağı kadar halktan kopuk olan işadamı başkan, son ticari voliyi Ümran boru fabrikasından vurdu.

Tüm üretim kompleksini Akçakoca’ya taşımaya karar veren Türkiye’nin en önemli çelik boru fabrikalarından olan Ümran Boru Fabrikası, nasıl olduysa 10 bin m²’ye yakın bir üretim alanının çelik konstrüksiyon işini Türkiye’nin büyük firmalarına vermek yerine, bu genç girişimcimize verdi.

Genç ilçe başkanı Dergâh Akça, İlçenin basın mensuplarıyla da sağlıklı bir ilişki kuramadı. Yerel medya temsilcilerinin kendisine uzattıkları iyi niyet elini sıkmayan ve her platformda basından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Akça, başarılı görünen işadamlığının yanı sıra, halkla ilişkilerindeki zayıflık ve kişisel hırsları nedeniyle olgun bir siyasetçi olamadığını gösterdiği için sınıfta kaldı.     

  

3-     Mehmet Ünal (Eski Kaymakamlardan)

Akçakoca'da 2009-2012 döneminde İlçe kaymakamlığı yapan Mehmet Ünal, son görev yaptığı Kırıkkale vali yardımcılığı makamında FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

Akçakoca’da görev yaptığı dönemde, bazı çevrelerin etkisiyle dönemin belediye başkanına hayatı zindan etti.

Turizm beldesi olan Akçakoca’ya turizm alanında yatırım yapılmasını engellemeye çalışan FETÖ’cü Kaymakam, ilçenin yerel basın mensuplarını da makamından kovmaya yeltenecek kadar siyasi nezaketten yoksun olarak Akçakoca’dan ayrıldı.

Siyasi kabul ve saha çalışmalarında tespih çekmesi ve ne olduğu anlaşılamayan mırıldanmalarıyla hafızalarda yer tutan eski Kaymakam Ünal, son bombayı FETÖ’cülükle patlattı.

Liyakat ve ehliyet ölçülerinden uzak, hileli seçimlerle iş başına getirilmiş kamu idarecisi profiline sahip olan Mehmet Ünal’ı da tereddüte mahal vermeyecek bir kararlılıkla sınıfta bıraktık.

 

4-     Yaşar Hoşbaş / AK Partili siyasetçi

İHH Akçakoca temsilcisi,  İmam Hatip okulları platformu sözcüsü ve Ak parti ilçe yönetim kurulu üyesi.

Akçakoca’da Humeyni Yaşar olarak bilinen Yaşar Hoşbaş, protokol toplantı ve yemeklerinde sıkça görülen biri.

Kendisinin asıl geçimi kurbanlık dana kesimi ve hisse tayini olmakla birlikte, İmam hatip meselesi söz konusu olduğunda 10 boğa gücüne sahip bir eski milli görüşçü.

Sosyal bilimler lisesi meselesinde basın açıklaması yapan velilerden bazılarının Atatürkçü olmalarından rahatsızlık duyan ve bunu kameraların karşısında dile getirmekten imtina etmeyen bir zat.

İmam hatiple ilgili yaklaşımı, 28 Şubat’ın rövanşını almak üzerine kurulu olan Hoşbaş’ın, siyasi iktidarın kapsayıcı ve kucaklayıcı olmak yaklaşımına zarar veren nevi şahsına münhasır tavır ve duruşu nedeniyle sınıfta kaldığını belirtmek isteriz. 

 

5-     Nuri Aşık Emekli Çaycı: Ak parti kurucularından, emekli esnaf ve ziraatçi.

25 yıllık çay ocağı serüveniyle Akçakoca siyaset erbabını mekânında toplamayı başaran Nuri Aşık, ömrünün kalanını tarlada geçirmeye ve fındık gelirleriyle daha mutlu bir hayat sürmeye niyetlenmişti.

Gelin görün ki, agora meydanına dönen çay ocağında her siyasetçi karşısında özgül bir ağırlığı olan Aşık, kısmen saygı duyulduğu ve sözünün dinlendiği mesleğine geri dönmeye karar verdi.

Liman gezilerinde partneri olan işadamı Erol Solak ve siyasi geçmişinde CHP’li belediyeye 5 yıldızlı otel açtırma başarısına sahip Mustafa Ezer’in kişisel gayretlerine rağmen, istediği yeri çay ocağı olarak alamadı bu beceriksizliğiyle sınıfta kalan esnaf eskisi olarak listemize girmeye hak kazandı.

 

  İkmale Kalanlar:

1-     Adnan Yaman / Akçakoca Kent Konseyi Başkanı, sanayici.

Hem Fikret Albayrak hem de Cüneyt Yemenici’nin desteğini arkasına alarak farklı dönemlerde Akçakoca kent konseyi başkanlıklarını kazanmış bir isim.

Kent konseyi ilk kurulduğu dönemde, Türkiye’nin en etkili kent konseylerinden biri olmakla birlikte, Adnan Yaman’ın başkanlığıyla birlikte, esamisi okunmayan bir pozisyona düşürüldü.

Akçakoca’da yapılan köklü kentsel dönüşüm programlarını ilçe halkıyla paylaşmak; ağaç kesimleri, yeni imar alanları, maden arama ve taş ocakları gibi düzenlemeleri sivil toplum ve meslek odalarıyla birlikte gözden geçirmek; OSB’nin, yeni balıkçı barınağının, yat limanı inşaatlarının hayatlarını değiştirecek sosyal kesimlerini sürece dahil etmek; ÇED raporları öncesi yapılan halk toplantılarında gözlemci olup raporlar tutmak gibi, Kent konseyi aracılığında ilçe sakinleriyle yerel yönetimi paralize etmek gibi yönetişimsel bir çabayı hayata geçiremediler.

Kent konseyinin sadece tabeladan ibaret bir kuruma dönüşmesinde Adnan yaman’ın İzmit’e taşınması ve orada çalışmasının da etkisi büyük.

Başkanı İzmit’te yaşayan, genel sekreteri ise ilçe dışında ticaretle iştigal eden bir kent konseyinden bundan fazlasını beklemek de hayal olurdu zaten.

Adı var kendi yok durumunda olan Akçakoca Kent Konseyine başkanlık eden Adnan Yaman’ın bu başarısızlığın başat aktörü olması hasebiyle ikmale kaldığı aşikâr. Adnan Yaman’ın ya kent konseyine daha fazla zaman ayırabilmesi, ya da binayı açık tutacak bir genel sekreteri görevlendirmesi suretiyle orta vadede sınıfı geçme olasılığı var. Aksi hâlde olan Akçakoca’nın kent konseyine olacak.

 


2-     Ömer Özcan /  Akçakoca Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı, turzimci

Turizm Derneği seçimleri oluncaya dek, ilçe dışında bir turizm acentasında çalıştığını bildiğimiz Ömer Özcan, genç bir turizmci olmasının ilçe halkında uyandırdığı heyecan ve yerel yönetim başta olmak üzere, çok geniş bir çevrenin açık desteğiyle Turizm derneğine başkan seçildi.

Ne varki, Ömer Özcan’ın başkan olduğu günlerdeki ümit verici hava çok kısa sürede yerini hayal kırıklığına bıraktı.

Seçimlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, ilçede turizmi geliştirmek adına dişe dokunur bir çabası olmayan Ömer Özcan’ın, kendi arkadaş çevreleriyle yaptığı gezilerini sosyal medya üzerinden paylaşmak dışında bir aktivitesine tanık olunmadı.

Kendi köyü olan Beyören köyünde güreş ağası olarak arz-ı endam etmesi, genç bir turizmcinin vizyon yükseltme çabası olarak takdir toplasa da, güreşler sırasında yaşanan kavgalar ve kötü organizasyon nedeniyle olayların bir türlü yatışamaması yüzünden güreş ağalığı gölgede kaldı.

Akçakoca belediyesinin Konya ve Eskişehir’e yaptığı ücretsiz geziler ile üniversite gençleri ve Ak partinin kafile gezilerinde verdiği acenta hizmetleriyle kazancına kazanç katan Ömer Özcan’ın karizmasını tamamen çizen son olay ise, dernek binasının elektrik faturasını ödemediği için elektriklerinin kesilmesi haberleri oldu.

Dernek yönetimindeki zengin yöneticilere rağmen, zaten kapısını doğru dürüst açmadıkları derneğin fatura nedeniyle elektriğinin kesilmesi, kolay temizlenecek bir leke gibi durmamakla beraber, ikmale kalan Ömer Özcan’ın derslerine iyi çalışması ve asıl işi olan turizm alanında iştigal etmeye başlaması halinde sınıfı geçme ihtimali ortaya çıkabilir.       

 

3-     Mustafa Ezer / Ak parti eski ilçe başkanlarından, tavuk üretim çiftliği sahibi, ziraatçi.

Mustafa Ezer, Ak parti ilçe başkanlığı yaptığı dönemde dişe tırnağa dokunur bir başkanlık ifa etmişti.

Yaptığı birkaç talihsiz açıklama yüzünden dönemin CHP’li belediye başkanının elini güçlendirip, Akçakoca’ya tarihinin en büyük yatırımı olan 5 yıldızlı bir otel kazandırmasına rağmen, sabık Kaymakam Mehmet Ünal’a yaptığı tazyikler ve Mülkiye müfettişlerine yaptığı şikâyetler sayesinde Fikret Albayrak’ı soruşturmalardan başını kaldıramaz hale getirmişti.

Kendi döneminde ustalıkla hayata geçirdiği işlerin başında, ilçe genelinde işsiz olan ihtiyaçlı gençleri, herhangi bir etnik köken, siyasi görüş ve parti ayırımı yapmadan çeşitli işlere yerleştirmesi olmuştu.

Dönemin milletvekili Osman Çakır’ın başında bulunduğu bir organizasyon tarafından ilçe başkanlığı düşürülen Mustafa Ezer, partisine olan sevgisi ve siyasi kazanımlarına güvenerek Ak partiden Düzce milletvekili aday adayı olmuştu.

Hırslı olduğu bilinen ve genç yaşına rağmen edindiği siyasi birikimini halka hizmet olarak vermek isteyen Mustafa Ezer’in, fısıltı gazetesi haberlerine göre şimdiki hedefi ise Ak parti ilçe başkanı olmak.

Düzce milletvekili Fevai Arslan’la olan geçmişe dayalı derin dostluğu ve ilçe başkanlığından düşürülmesine yol açan aktörlerin FETÖ’yle bağlantılı olduğu iddiaları Ezer’in elini güçlendirirken, mevcut ilçe başkanı Dergâh Akça’nın düşük profili nedeniyle başkan olma şansı bir hayli yüksek.

Mustafa Ezer’in de önümüzdeki aylarda iyi bir performans gösterdiği taktirde, ikmal döneminde sınıfı geçme ihtimali büyük ama, bu son fırsatı değerlendirememesi halinde ise siyaset okulunun dışına tasdikname ile atılma olasılığı da bir hayli fazla.     

 

4-     Akçakoca basını

Akçakoca’daki tüm varlıkları iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar olan yerel medya mensupları, bu sayıya rağmen ikiye bölünebilme gibi bir hünere sahip oldukları için ikmale kaldılar.

Sınıfı geçebilmeleri için önlerinde bir şans ve bir araya gelerek tek çatı altında birleşmeleri için bir dönemleri var.

Bir çatı altında birleşip, basın meslek ve ahlak ilkeleriyle bu onurlu mesleği icra edecek olan yerel medya mensupları, birleşmeyi başarabildikleri ölçüde sınıfı geçebilecekler, aksi halde tamamı sınıfta kalacak ve basının bir güç olmasını istemeyen fırsatçı şer odaklarının elinde birer oyuncağa dönüşecekler.

Kılpayı Geçenler:

1-     Dursun Çakır Düzce İl Genel Meclisi (İGM) Başkanı.

Ak partinin kurucu üyelerinden ve kurucu ilçe başkanlarından olan Dursun Çakır Milli Görüş hareketi içinden gelen bir tutarlı bir muhafazakâr - demokrat siyasetçi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la olan dostluğu 40 yıla dayanan Çakır’ın son genel seçimlerde Düzce milletvekili olması beklenirken, aday gösterilmemiş ve neredeyse aktif siyasetin dışında bırakılmıştı.

30 Mart 2014’te partisinin ilçe teşkilatı kendisini İGM birinci sıra adayı olarak gösterdiğinde talihi yeniden döndü ve o seçimlerde İGM üyesi seçildi.

İGM üyeliğiyle birlikte kendisine olan vefa borcunun ödendiği düşünülerek, siyaset yaşamının son basamağında olduğu düşünülen Dursun Çakır, Ak parti il teşkilatının desteğini alarak girdiği seçimde İGM başkanı oldu.

Siyaset arenasından emekli olması beklenerek sınıfta bırakılması beklenen Dursun Çakır, İGM başkanlığının yanı sıra, dürüst kişiliği ve özü sözü bir karakteriyle bundan sonraki ilk genel seçimlerde de milletvekili olmasına kesin gözüyle bakılan biri oldu.

Bu son hamlesiyle İGM Başkanı Dursun Çakır, 2016 yılında sınıfı kılpayı geçenler listesine girerken, 2017 içinde daha da yukarılara tırmanacağının işaretini veriyor.

2-     Erol Solak / Eski belediye başkanlarımızdan, işadamı.

Akçakoca’da iki dönem belediye seçimlerini kazanan tek siyasetçi ünvanına sahip olan Erol Solak, başarılı bir belediyeciliğin yanı sıra, sosyal ilişkilere önem veren ve cemiyet yaşantısının içinde mutlaka yer alan bir gönül dostu.

Her davete icabet etmeye özen gösteren, gitmediği düğün ve cenaze kalmayan Erol Solak, girişimci aile fertlerinin de katkısıyla Akçakoca’nın en zengin kişilerinden biri olmasına rağmen, zaman zaman kamyon sırtında ülke gezileri yapan bir maceracı ruha sahip.

Siyasi öngörülerinin zenginliği ve aktüel politikayı yakından takip etmesi nedeniyle, siyaset alanında her zaman rasyonel açıklamalar yapan barışçı bir siyasetçi olan Erol Solak, hem yaşı itibariyle hem de çocuklarının rezervleri yüzünden siyaset alanının dışında kalmış gibi görünmekteydi.

Siyaseten sınıfta kaldığı izlenimi veren Erol Solak, yapılan kamuoyu araştırmaları ve siyaset hayatının içindeki birçok insanın yaptığı değerlendirmelere göre, hâlâ ilçe kamuoyunun belediye başkanı olarak görmek istediği potansiyel siyasetçilerden biri.      

Joker siyasetçi Erol Solak, Akçakocalıların siyasetin içinde aktif olarak görmek istediği biri olarak, siyaset sınıfını son aşamada kılpayı geçenler kategorisine girdi.

 

3-     Mehmet Özer / Bir önceki ilçe Kaymakamımız.

Akçakoca’ya Kaymakam olarak atandığı ilk günden itibaren, sevecenliği ve cana yakınlığıyla ilçe halkının kalbinde taht kurmayı becerdi.

Klasik kamu idarecisi profiline uzak, halka daha yakın bir yönetici olarak hatıralarda kalan işlere imza attı.

Davet edilen her ortama giden ve engin yöneticilik deneylerini kamuoyuyla paylaşan Mehmet Özer, kâh çocuğunu salıncakta sallayan bir baba olarak, kâh spor tesisinin açılışına şort ve forma ile katılan sıra dışı bir halk adamı olarak hatıralarda yaşayacak.

Güzel çalışmalarının yanı sıra, Sosyal bilimler lisesi konusunda yaşanan mağduriyetin baş sorumlusu olarak görüldü ve üzeri çizilen bir kamu idarecisi oldu.

Merkeze çekilerek geri hizmete alınması beklenen Kaymakam Özer, son anda İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Başkanlığı’na getirilerek sınıfı kılpayı geçen idarecimiz oldu. 

 

4-     Burçin Sarıcan / Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün danışmanı.

Ak partinin kuruluşundan beri içinde yer alan ve ilçe ölçeğinde her kademede vazife üstlenen Sarıcan, sabrının meyvelerini sonunda yedi.

Ak parti ilçe başkanlığı adayı, ilçe yöneticiliği, milletvekili aday adaylığı gibi her pozisyonda partisine hizmet etme aşkıyla tutuşan Burçin Sarıcan’ın bu gayretleri nihayet karşılık buldu ve Sarıcan, Bakan Faruk Özlü’ya danışman yapıldı.

Yıllarca partisi için maddi ve manevi katkılar veren, kendi işine gücüne ayıracağı zamandan  partisi lehine feragat eden Burçin Sarıcan, siyaseten cevval olmasına rağmen, ekonomik olarak sınıfta kalmak üzereydi.

Sonuç olarak Burçin Sarıcan Bakan Özlü’nün kendisini keşfi sonunda sınıfı kılpayı geçenler kategorisine atlayan siyasetçimiz oldu.

 

Teşekkür Belgesi Alanlar:

1-     SBL velileri / Çocuklarının eğitim hakları için ders niteliğinde bir mücadele yürüttüler.

Sosyal Bilimler Lisesi binasının İmam Hatip’e devredilmesi ve çocuklarının başka bir okulun üst katında eğitim görmeye zorlanması süreciyle birlikte sahaya indiler.

Basın açıklamaları düzenleyerek toplumda farkındalık yaratmaya çalıştılar.

Başta Kaymakam ve Belediye Başkanlığı olmak üzere, Mili Eğitim camiasıyla defalarca toplantılar gerçekleştirerek, çocuklarının kendi okullarına geri dönmelerini sağlamaya çalıştılar.

CHP milletvekillerinin Akçakoca’ya gelmelerini sağlayacak olan da, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün SBL konusunda Akçakoca’da mesai harcamasına da neden olan da kendileriydiler.

Sosyal medya ağlarını çok iyi kullanan, periyodik toplantılarla bir araya gelen, TBMM’ye giderek çeşitli milletvekillerine sorunlarını anlatan hep onlardı.

Çocuklarının haklarını sadece açıklamalar, yürüyüşler ve görüşmeler yaparak anlatmadılar; mağduriyetlerine sebep olanları yargıya taşıyarak, sorumlulardan şikâyetçi oldular.

2017’ye girildiği şu günlerde ise hedefleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirerek çocuklarının ellerinden alınan okullarını geri kazanabilmek.

İlçe tarihinde görülmedik bir örgütlenme, özveri ve kararlılıkla çabalayan ve çocuklarının eğitim hakları için saygı duyulacak bir tempoyla mücadele eden SBL velilerinin yılsonu karnesinin yanına biz de yıldızlı bir teşekkür belgesi koymayı münasip gördük. 

 

2-     İbrahim Bilgin / Ak Parti eski ilçe başkanı, eski İGM üyesi, Akademisyen, Briç Federasyonu yönetim kurulu üyesi.

Siyasi tecrübe dendiğinde Akçakoca’da akla ilk gelen isimlerden.

Milli görüş hareketinden beri aktif siyasetin içerisinde yer aldı.

İki dönem Ak parti Düzce İGM üyeliği, bir dönem Akçakoca ilçe başkanlığı yaptı.

İlçe başkanlığı döneminde kurduğu ideal yönetimi ve iyi koordine ettiği bir çalışmayla Akçakoca’da belediyeyi CHP’den Ak partiye kazandırdı.

Son genel seçimlerde Ak partiden Düzce milletvekili aday adayı olmasına rağmen, aday olarak gösterilmeyince aktif siyasetin bir nebze dışında kaldı.

Buna rağmen siyaset çalışmalarına ara vermeyen İbrahim Bilgin, teorik ve ideolojik alanda partisine destek olan çalışmaların içinde yer aldı.

Mesleki birikimi ve siyasi deneyimleriyle dikkatleri toplayan Bilgin, Düzce üniversitesinde yakın tarih ve politika dersleri vermeye başladı.

Son olarak da kişisel meziyetleri dilden dile dolaşan İbrahim Bilgin, Briç Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçilerek bölgede briçin en yetkili ismi haline geldi.

Birçok alanda yürüttüğü başarılı çalışmalarla ve temsil ettiği yönetici koltuklarında 2016 yılında oldukça önemli işlere imza atan İbrahim Bilgin, teşekkür belgesiyle birlikte sınıfı geçen isim oldu.

 

3-     Abdülkadir Pandul / Pandul İnşaat Firmasının sahibi.

Akçakoca’da konut satışı ve ucuza daire satın alma algısını kökten değiştirdi.

Onunla birlikte, bankalardan kredi çekmek, faiz ödemek, kefil aramak, vade farkı vermek tarihe karıştı.

Elden senetlerle daire satın alan yüzlerce evsizi sıcak bir yuva sahibi yaparak hayır dualarını aldı.

Akçakoca ölçeğinde oldukça büyük sayılabilecek inşaat projelerine imza attı. TOKİ’den sonra toplu konut yapımının tek adresi haline geldi.

Yaptığı büyük işlerin yanı sıra, her türlü sosyal sorumluluk projesine de destek verdi. Osmaniye mahallesinde yaptırdığı 176 konutluk projenin içerisine bir sağlık ocağı da ekleyerek benzerine daha önce rastlanmayan bir duyarlılığa imza attı.

Kendi imkânlarıyla Akçakoca’ya kazandıracağı üçüncü sağlık ocağı projesiyle halkın gönlünde taht kuran bu işadamımızın karnesine bir teşekkür belgesi iliştirmeyi uygun gördük.

  4-     Hasan Ali Yanmaz / Ak Parti Akçakoca Belediye Meclisi üyesi.

Ülkücü hareket ve MHP içerisinde yıllarca yöneticilik yaptı. 2014 belediye seçimlerinin hemen öncesinde kendisine yapılan teklif üzerine Ak partiye geçti.

Ak partide olmasına rağmen partizanca davranmadı. Gördüğü her yanlışa, kaynağı ne olursa olsun karşı durdu, sözünü esirgemedi.

Belediye meclisi toplantılarında kamunun yararına olan şeyleri sonuna kadar savunurken, halkın genel çıkarlarına uymayan kararlara karşı ise, Ak partili meclis üyelerini ve hatta kimi zaman Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’yi karşısına alma pahasına itiraz etti.

Değirmenağzı’ndaki Günbatımı tesislerini satışa çıkartmak önerisini getiren Başkan Yemenici’ye karşı muhalefetten daha fazla ses çıkartması, kendisiyle Ak partinin arasını bir hayli açtı.

Sosyal Bilimler Lisesinin İmam Hatip’e devri konularında, kendisi de velisi olduğu çocuğunun yanında durarak SBL mücadelesinin en ön saflarında yer aldı.

Dönemin Kaymakamı, Ak parti ilçe başkanı, Milli Eğitim bürokrasisi ve İmam hatip taraftarlarından oluşan geniş bir bloğa karşı, Sosyal Bilimler’in İmam Hatip’e verilmesine karşı kitle konuşmaları yaptı, yürüyüşler de en önde bulundu.

Haksız gördüğü tüm fikir ve tutumlara karşı, Ak partili olması nedeniyle sesini kısmaması belli çevreleri rahatsız etmekle birlikte, Ak parti ile yollarını ayırmasına yol açacak bardağı taşıran son damla ise, kontenjan üyesi seçilmiş olmasına rağmen, teamülen kendisine verilmesini beklediği belediye başkan yardımcılığının verilmemesi oldu.

Ak parti ile yollarını ayırıp ayırmayacağı henüz bilinmiyor. Aynı şeklide Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’nin Mart ayı başında kendisini başkan yardımcılığına getirip getirmeyeceğiyle ilgili belirsizlik devam ediyor.

Tüm bunlara rağmen siyasetin cenderesinde sıkışmayı reddeden, kişisel menfaatleri asla önemsemeyen, her yerde ve her zaman doğruları söylemeyi prensip edinmiş olan doğal halk lideri Hasan Ali Yanmaz’a, 2016 yılsonu karnesini teşekkür belgesiyle birlikte verdik.  

 

Takdirname Kazananlar:

1-     Bakan Faruk Özlü / Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı.

Akçakocalı Yaşar Yakış’ın kısa bir süreliğine yaptığı Dışişleri Bakanlığı’ndan sonra, Düzce’den çıkan ikinci bakan.

Uzun yıllar boyunca kamu kurumlarında bürokratlık yaptı. Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı gibi çok ağır bir görev yaptığı sırada, Düzce milletvekili adayı oldu ve partisinin aldığı % 70’lik oy oranıyla vekil seçildi.

Devlet terbiyesine sahip, nezaket sahibi, ince ruhlu bir şahsiyet olarak, ilçeye yaptığı gezi ve halk toplantılarında, tevazuluk ve alçak gönüllük abidesi olarak gönüllerde yer etti.

Akçakoca’nın geleceğini şekillendirecek en önemli projelerden biri olan ve öteden beri hep konuşulmasına rağmen, gerçekleşme ihtimali noktasında şüphelerin bulunduğu Metal İhtisas OSB (Organize Sanayi Bölgesi) konusunda çalışmaları başlattı.

Akçakoca limanının akıbetiyle ilgili belirsizliğe son verdi. Hem ilçe turizmi açısından hem de balıkçı esnaflarımız açısından hayati öneme sahip olan yeni bir balıkçı barınağı için çalışmaları başlattı, etüt ihalelerini yaptırdı.

Sosyal Bilimler Lisesi (SBL) konusunda yaşanan mağduriyeti ortadan kaldıran bir çalışmaya imza attı. Milli Eğitim Bakanı ile yaptığı görüşmeler sonucunda, Akçakoca’da Sosyal Bilimler ve Fen Lisesinin bir arada eğitim vereceği bir kampüs çalışmasını başlatarak, hem SBL üzerinden oluşan mağduriyeti hem de eğitim kurumlarımızın başka yere taşınacağı endişelerini ortadan kaldırdı. 

Bakan olarak tüm Türkiye’de yoğun bir çalışma temposuyla çalışmasına rağmen, çok sevdiği Düzce’ye ve özellikle Akçakoca’ya ziyaretler gerçekleştirerek, vatandaşları birinci elden dinledi, sorunlarına çözümler üretti.

2016 yılında ilçenin kaderini değiştirecek devasa projelerle ilgili çalışmalar başlatan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün, 2017 yılında da çok önemli çalışmaların startını vereceğine olan inancımızla, yılsonu karnesini takdirname eşliğinde kendilerine takdim etmeyi uygun bulduk.

 

2-     Cüneyt Yemenici / Akçakoca Belediye Başkanı.

Seçimlerde vaat ettiği hizmet belediyeciliği, çevre dostu belediyecilik, sosyal belediyecilik, kültürel belediyecilik, katılımcı belediyecilik ve hizmet belediyeciliği yapma sözüne sadık kaldı.

Akçakoca’nın alt yapı sorunlarına kalıcı çözümler üretti. Akçakoca tarihinde görülmedik düzeyde asfalt kaplama yaptırdı. Elektrik tellerini büyük ölçüde yol altına aldırdı. Yağmurlama hattı çalışmalarına önem verdi. Çivi deresinin ıslahı ve köprülerin yenilenmesi için hükümet imkânlarını kullandı.

Akçakoca’da doğalgazı döşenmemiş Cumhuriyet mahallesi, Yukarı mahalle, Orhangazi mahallesi ve 5 Evler bölgesini doğalgaza kavuşturdu. İki yeni otobüs güzergâhını açarak ulaşımı kolaylaştırdı.

Ana isale hattının yenilenmesi,  yeni içme suyu arıtma tesisi ve katı atık aktarma istasyonu inşaatlarını başlattı.. Arabacı köyü ve Cumayanı bölgesindeki eski çelik borular yeni ve kaliteli olanlarla değiştirildi. Sarıyayla Nazmi Çiloğlu Barajı onun çabalarıyla hız kazanarak tamamlandı.

Yeni çocuk oyun parkları kurdurdu. Mehmet Gündüz Parkı hizmete açıldı. Tarihi Ticaret Merkezi’nin restorasyonu tamamlanırken, Değirmenağzı 15 Temmuz Şehitler Parkı, TOKİ işbirliğiyle Akçakoca Kent Meydanı Projesi ve Merkez camii çevresi güzelleştirme projeleri gibi mega projelerin startını verdi.

Belediyeye yeni araç ve ekipman kazandırdı. Ücretsiz Wifi hizmetini hayatımıza soktu.

Takas antlaşmalarıyla hem yeni SGK binası ve yeni Tarım Kredi binasının yapımına ön ayak oldu hem de bu kurumları merkezden daha içeri bölümlere taşıdı.  

Yeni iş alanları ve istihdam olanaklarını artırmak için çalıştı. Çok amaçlı turizm tesislerinden birini Akçakoca’ya kazandırdı. Metal İhtisas OSB’nin ilçeye kurulması için Ankara’yı ikinci adresi yaptı.

Birçok okulun bahçesini yeniledi. Osmaniye Harmanyeri semt sahasını hizmete açtı. Yeni bir kapalı spor salonu yapımına başlanırken, diğerinin yapılma sözünü Spor Toto’dan aldı. Ağaçlandırma ve çiçek dikimine hız verildi, çevre temizliği kampanyaları 3 yıl boyunca hız kesmedi.

Sosyal belediyecilik ilkesine aşırı önem gösterdi. Emeğin hakkını gözeten sözleşmelere imza attı. Belediye çalışanlarının üye olduğu sendikalarla sözleşme yenileyerek, çalışanların geriye dönük mesai alacaklarını ödedi.

İlçe halkıyla bir arada olmak, onların sorunlarını çözmeye çalışmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için verilen çabaları arttırdı. Belediye Umut Işığı birimi onunla birlikte yeniden doğdu. Ramazan ayında iftar yemeği çadırları ve Muharrem ayı içinde aşure ikramları yaptırdı.

Kültürel belediyeciliğin gereklerini yerine getirdi. Ramazan etkinlikleri, Çanakkale ve Konya kültür turları düzenletti. Yukarı Mahalle Kadınlar Pazarı, Gülten Tekin Özdeş ile birlikte onun eseri oldu.

Yaptıklarını yazmak bile günler alan Başkan Cüneyt Yemenici, 2016 hizmet yılı sonunda sınıfı yıldızlı bir takdirnameyle geçti.

3-     Mehmet Nazım Pazvant / Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı.

Genç yaşına rağmen cemiyet hayatında oldukça mesafe kaydetti.

Akçakoca TSO olarak Uygulamalı Girişimcik eğitimleri, KOSGEB hibe ve destekleri, Etkin Yöneticilik ve Liderlik Seminerleri, Da Vinci ve Erasmus Uluslararası Meslek İçi Eğitim Seminerleri, AB (Avrupa Birliği) ve MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) projeleri ile 2016 yılını atılım yılına çevirdi.

ATSO üyelerini çeşitli yurt içi ve yurt dışı iş gezilerine taşıyarak, farklı iş alanlarını görmelerini ve ikili ticari ilişkilerini geliştirmelerini sağladı.

Akçakoca kıyılarıyla ilgili çalışmalar, yeni liman projesi, ilçeye OSB (Organize Sanayi Bölgesi) kazandırılması çalışmalarında Belediye, ilgili Bakanlık ve müdürlüklerle koordineli bir biçimde çalışmalar yürüttü.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bölgesel işbirliği zirvelerinde Akçakoca’nın iş dünyasını temsil etti.

Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleşen toplantılara katılarak Akçakoca’yı anlattı.

2016 yılında hız kesmeyen çalışmalarına 2017’de de devam edeceğine kesin gözüyle bakılan Mehmet Nazım Pazvant’ın sınıf geçme karnesini takdirnameyle beraber verdik. 

4-     Akçakoca Ak Kadınlar / Ak Parti Akçakoca Kadın Kolları Başkanlığı

Akçakoca’da bir siyasi partinin kadın kolu olarak siyaset nasıl yapılır dendiğinde, herkesin kendilerinden ders almasını sağlayacak bir teşkilat olarak 2016 yılına damga vurdular.

Kadın Kolları Başkanı Meral Küçük Çalışkan ile partisinin kadın kollarına üye çalışkan arkadaşları, öncelikle ilçenin talep ve mağduriyet haritasını çıkardılar.

Hangi mahallenin neye ihtiyacı olduğunu; hangi sokakta kaç tane yardım edilecek ev, hangi evde kaç hasta, kaç müşkül, kaç yatalak var bunun bilgisini ortaya çıkardılar.

Sadece ilçe merkezinde değil, Akçakoca’nın köylerinde de evi yıkılan, evinde eşyası, yakacağı, giysisi olmayan garip gurebayı ortaya çıkartarak hepsine yardım ettiler.

Sayıları binin üzerinde eve yardım programı çıkarttılar. Kimine çeşitli düzeylerde maddi yardım, kimine ev eşyası, kimine yakacak kömür ilettiler. Düzenli Huzurevi ziyaretleri yaparak ve yakınları olmayan kimi vatandaşlara sürekli ev ziyaretleri gerçekleştirerek, onlara kimsesiz olmadıklarını hatırlattılar. 

İhtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamak için kâh belediyeden, kâh Kaymakamlıktan, kâh da sivil toplum kuruluşları ve gönüllü hayırseverlerden destek aldılar.

Yaptıkları yardımlar bilinmesin diye gizlemeye çalıştıkça, yerel basın onları haberleştirmek ve başka kesimlerin de benzer çalışmalar içine girmesini motive etmek adına sıkça haberlerini yaptı.

İki duyarlı insanın Akçakoca’daki eli ayağı gibi oldular: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Akçakocalı Nevin Gökçek.

En büyük desteği bu iki isimden alarak, Akçakoca’da çok sayıda insanın ev, ev eşyası, sağlık cihazları ve maddi konularda taleplerini yerine getirdiler.

Göz dolduran çalışmaları çeşitli mahallelerden kadınların da kendileriyle birlikte hareket etmelerine yol açtı. Bunun üzerine ilçenin her bir mahallesinde 12’şer kadının içinde yer aldığı Ak Parti Mahalle Kadın Komisyonları oluşturarak güçlerine güç kattılar.

Hizmet çıtasını olağanüstü derecede yükselttiler. 2016 yılında Akçakoca’daki tüm siyasi partilerin ana kademe, kadın ve gençlik kollarının yürüttükleri çalışmaların toplamından daha fazla çalışma yürüttüler.

Yaptıkları çalışmalarla Akçakoca’da Ak Partinin bayrağının yükseklerde dalgalanmasını da sağlayan Ak Kadınlar, hiç şüphesiz alınlarının akıyla takdirnameyi hak ederek sınıfı geçtiler.

AKÇAKOCA TV

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar
Paşalı 14.1.2017 - 08:13:57
Bizim yorumu yazmamışsın. Hani objektiftiniz.
sedat kalfa 9.1.2017 - 21:39:29
birkaç istisna dışında isabetli objektif bir sıralama olmuş