Back To Top
Karacaların Vurulmasına Karşı Açıklama Yaptılar, Slogan Attılar

Karacaların Vurulmasına Karşı Açıklama Yaptılar, Slogan Attılar

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -8.1.2017
Karacaların Vurulmasına Karşı Açıklama Yaptılar, Slogan Attılar
- A +

Geçtiğimiz günlerde Akçakoca’da iki yavru karacanın kaçak avcılar tarafından öldürülmesine yönelik tepkilerin ardı arkası kesilmiyor.

 

Dohaycan Derneği üyeleri, yakalanan avcıların sadece para cezalarına çarptırılmış olmalarını yeterli bulmayarak, hapisle cezalandırılmaları gerektiğini söyledi.

Dohaycan (Doğa, Hayvan, İnsan; Hepsi Can) Derneği, Akçakoca’da kaçak avcıların iki yavru karacayı öldürmesine karşı bir basın açıklaması yaptı.

Her ayın ilk Pazar sabahı düzenledikleri kahvaltılı toplantıyla, Akçakoca’nın farklı siyasi parti, STK ve duyarlı vatandaşlarıyla bir araya gelen Dohaycan Derneği üyeleri, bu sabah yaptıkları kahvaltının sonunda, kaçak avlanmaya dikkat çekerek karaca cinayetini kınadı.

Dohaycan derneğinin kahvaltısına, siyasi partilerden Ak Parti Akçakoca Kadın Kolları ve CHP Kadın Kolları yönetimleri katıldı.

 Dohaycan Derneği Başkanı Derya Çolpan’ın yaptığı açılış konuşması ve devamında yönetim kurulu üyesi Gizem Çamcı’nın slayt gösterimi eşliğinde yaptığı sunumun ardından, karaca cinayetlerine yönelik basın açıklaması yapıldı.

Gizem Çamcı’nı okuduğu basın metninin ardından, ev sahipleri ile davetliler hep birlikte ‘’Avcılar silahları bırakın’’ ve ‘’hayvan öldürmek spor değildir’’ şeklinde sloganlar attı.

DOHAYCAN DERNEĞİ TARAFINDAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDEYDİ:

AVCILIK SPOR DEĞİLDİR !

SPOR tarafların karşılıklı rızası ile yapılan bir aktivitedir. Oysa hayvanlarla yapılan aktivitelerde hayvanların rızası yoktur.  Bu konu tartışmaya açık olmakla birlikte; biz izinli ya da izinsiz olarak bir canlının öldürülmesini hedef alan bir aktivitenin spor olmayacağını söylüyor ve tüm avcıları silahlarını bırakmaya davet ediyoruz!

Avcılığın spor olduğunu iddia edenlere diyoruz ki;  atalarımızın hayatta kalmak için avlanmaları ile günümüz koşullarında modern teknoloji ile zevk için “ spor olsun” diye hayvan öldürmeyi karşılaştırarak kendinizi aklayamazsınız !

Aç olmadığınız halde, ihtiyacınız yokken sırf eğlence olsun diye, uzun göç yollarında dinlenmek için konaklayan hayvanların yüzlercesini, sinsice modern tüfeklerle öldürmeniz cinayettir, katliamdır ! Ne demiş Köroğlu " Silah icat oldu mertlik bozuldu"

Sadece ülkemizde yok olmak üzere olan 30 dan fazla kuş türü olduğunu biliyor musunuz?  Telli Turna’dan, Su çulluğuna kadar bazı türleri kaybetmek üzere olduğumuzun farkında mısınız?

Hele annelerinden ayırdığınız keklikler, kınalı, kınasız keklikler… Tuzaklar kurarak avlanmanın neresi spor ? !!!

NASIL KIYDINIZ ? !!!!

En son yaşadığımız yavru karaca kıyımı, avlanmanın vahşetini gözler önüne serdi. Nesli tükenmekte olan bir canlıyı vahşice öldürdüler. Çok üzgünüz, çaresiziz. Çünkü ateşli silahlar yasaklanmadıkça, kimin hangi amaçla elinde bulundurduğunu bilemezsiniz! Bu olayda avlanan caniler,  koruma altına alındığı halde Yavru Karacaları acımasızca öldürdükleri için para cezası ödeyecekler. Ama biz para cezasının yeterli olmadığını, ağır hapis cezası almaları gerektiğini düşünüyoruz. Hatta müdahil olmak; hem cinayetten hem çocuklarımızın hayallerini çalmaktan yargılanmalarını istiyoruz.

Bu olay, bizlere avcılığın spor dalı olamayacağını birkez daha hatırlattı. O yüzden İzinli, ya da izinsiz olmasından çok, o yavruların canının yanması ilgilendiriyor bizi. ÖLDÜRMEK SPOR DEĞİLDİR !

Hayvanlara karşı işlenen bu katliamlar durdurulsun !

AVLANMAK YASAKLANSIN!

TÜM CANLILAR İÇİN TEHLİKELİ OLAN ATEŞLİ SİLAHLAR TOPLANSIN, BİREYSEL SİLAHLANMA YASAKLANSIN!

Dohaycan Derneği ve Yaşam Hakkı Savunucuları  olarak; tüm avcı kardeşlerimize sesleniyoruz: SİLAHLARINIZI BIRAKIN, YERİNE FOTOĞRAF MAKİNASI ALARAK, TUZAK KURARAK ÖLDÜRDÜĞÜNÜZ O CANLILARIN YAŞAYAN FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞIN BİZLERLE…

CANA, CANLARA KAST ETMEYİ BIRAKIN…

Dohaycan Derneği Yönetim Kurulu

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.